1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Trendyol Kimin? Trendyol’un Başarı Hikayesi

Trendyol Kimin? Trendyol’un Başarı Hikayesi

Son yıllarda dijital pazarlama ve e-ticaret dünyasının zirvesine oturan trendyol kimin? Kurucusu kimdir, ne zaman kuruldu ve kuruluş hikayesi nedir? İşte Trendyol.com’un başarı hikayesi…

Dijital dünyanın her alanımıza girdiği son yıllarda neredeyse bütün işlerimizi internet üzerinden yapar hale geldik. Fatura ödemeleri, hastane randevusu, seyahat bileti, para aktarmaları, bankacılık işlemleri, başvuru işlemleri gibi daha birçok ihtiyacı evimizden çıkmadan internet üzerinden halledebiliyoruz.

Bunlara ek olarak son günlerde kampanya üzerine kampanya yapan e-ticaret siteleri de günlük ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek tüm imkanları ayağımıza getiriyor. Son 10 yıl içerisinde bu konuda büyük gelişmeler kaydeden e-ticaret devi Trendyol, dikkat çeken firmaların başında geliyor. Bu yazımızda Trendyol kimin, ne zaman kuruldu, kuruluş hikayesi nasıldır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Trendyol Kimin? Trendyol.com Kuruluş ve Başarı Hikayesi

Şu an yaklaşık 30 milyona yakın üyesi bulunan, e-ticaretin en gözde kuruluşları arasında bulunan Trendyol, son dönemde büyük kampanyalar yaparak halkın ilgisini çekmeye devam ediyor. Haliyle insanlar bu devasa firmanın sahibini ve kurucusunu yani Trendyol kimin sorularını oldukça merak ediyor.

Trendyol.com, genç bir kadın girişimci olan Demet Mutlu tarafından 2010 yılında İstanbul’un Bebek semtindeki kendi evinde yayın hayatına girmiştir. 300 bin dolar gibi bir sermaye ile e ticarete atılan girişimci, trendyol.com’un değerini 16 ay gibi kısa bir süre içerisinde 300 bin dolardan 150 milyon dolara ulaştırmayı başarmıştır. Günümüzde internet alışverişi denildiğinde ilk aklımıza gelen web sitelerinden biri olan trendyol.com’un kurucusu genç iş kadını Demet Mutlu’dur.

Kısa sürede değerini oldukça yukarıya taşıyan Trendyol, Mynet in kurucusu Emre Kurttepeli’nin de dikkatini çeker ve ilk yatırımcısı olur. İlerleyen yıllarda art arda yerli ve yabancı yatırımcılardan destek alan Trendyol, 2018 yılında e-ticaretin dünya devleri arasında sayılan Alibaba’ya hisselerinin %75’i satılmıştır. Şu anda günlük ürün satışı 600 bini bulan Trendyol, yılda 200 milyonun üzerinde satış gerçekleştirmektedir.

Trendyol Kurucusu Demet Mutlu Kimdir?

trendyol kimin demet mutlu kimdir

1981 yılının ağustos ayında Amerika’nın New York kentinde dünyaya gelen Demet Mutlu, lise öğrenimini İtalya’da tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için New York’a geri döner. Burada New York Üniversitesi Ekonomi Bölümünü başarıyla bitirir. Üniversiteden mezun olduktan sonra uluslararası birçok şirkette önemli pozisyonlarda görev almıştır.

Çok önemli işlere ve projelere imza atan Demet Mutlu, Harvard Üniversitesi MBA programında yüksek lisansını yaptığı sırada hayalinde olan e-ticaret için girişimlerde bulunmuştur. Bu hayalini gerçekleştirmek için Türkiye’ye gelen Mutlu, Türkiye’de büyük bir potansiyel olduğunu fark eder ve hızlı bir şekilde projesini yapmaya başlar.

Düşük maliyetlerle yüksek kaliteli üretim olanaklarına sahip Türkiye’de, birkaç bayan çalışanı ile trendyol.com sitesini evinde kurar. 300 bin dolar sermaye ile başlayan firmasını kısa bir zaman diliminde 150 milyon dolar değerine ulaştırır. Kısa sürede cirosunu yıllık 35 milyon dolara çıkarır.

Şu an Demet Mutlu bir teknoloji girişimcisi ve Türkiye’nin en büyük moda e-ticaret şirketi olan Trendyol’un kurucusu ve CEO’sudur. Ayrıca, 100’den fazla ülkede milyonlarca kullanıcısı olan bir mobil oyun şirketi olan Peak Games dahil olmak üzere çeşitli teknoloji şirketlerinde payı bulunan kadın yatırımcıdır.

Demet Mutlu, Dünya Ekonomik Forumu tarafından Genç Küresel Lider seçilmesinin yanı sıra, 2011 yılında Dünya Ekonomik Forumu tarafından Küresel Şekillendirici seçildi ve Business of Fashion’un BoF 500 (modayı şekillendiren en iyi 500 kişinin listesi) listesine dahil edildi.

Fortune Türkiye’nin 40 yaşın altında en güçlü 50 işkadını, Avrupa Tech İlham Veren 50 Kadın, Fortune tarafından en umut verici 10 kadın girişimci, GirlsInTech Top-100 ve Hundert 100 Başarılı Kadın Kurucular gibi başarı ödülleri almıştır. Demet Mutlu ayrıca TechCrunch, Financial Times, Fortune, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu ve NOAH tarafından düzenlenen konferanslarda da konuşmacı olarak yer aldı.

Diğer E-Ticaret Sitelerinin Başarı Hikayeleri

Kaynaklar : Trendyol Kimin? Demet Suzan Mutlu kimdir? (crunchbase.com), Demet Mutlu (tr.wikipedia.org)

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 5
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir