1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Sterlin ve Pound (£) Aynı mı? Anlamı, Tarihi ve Fazlası

Sterlin ve Pound (£) Aynı mı? Anlamı, Tarihi ve Fazlası

Sterlin ve Pound aynı mı? İngiltere’nin para birimi hangisi? Televizyon izlerken ekonomi haberlerini de merak ederiz. Hele de yatırım yapmışsak her an değişimleri kontrol ederiz. Dikkatimizi çeken bir konu da para birimlerine verilen adlardır.

Birleşik Krallığın yani İngiltere’nin para birimi kafamızı karıştırabilir. Piyasalardan bahsederken İngiliz Sterlini diye açıklanır. Ancak bir İngiliz filmi izlerken pound diye konuşmalar geçer. Doğal olarak hangisinin doğru olduğunu öğrenmek isteriz. Bu yazımızda Sterlin hakkında detayları sizlerle paylaşacağız.

İngiltere’nin Resmi Para Birimi Sterlinin Anlamı

Tarihte ilk olarak İngilizler bu parayı kullanmaya başlamıştır. Halen İngiltere’nin remi para birimi olarak kullanılmaya devam ediyor.

sterlin anlamı

Bu para biriminin adı, ağırlık ve denge anlamına gelen Latince “terazi” kelimesinden gelmektedir. 300 yıldan fazla bir süredir İngiltere Bankası Sterlinlik banknotları çıkaran makam olmuştur ve bu süre boyunca bu banknotlar birçok değişikliğe uğramıştır.

Sterlin Para Birimini (Pound) Kullanan Ülkeler

İngiliz sterlini, İngiltere’nin resmi para birimidir. Resmi para birimi olarak sterlin kullanan ve İngiliz sterlinine bağlı diğer ülkeler Jersey, Man Adası, Güney Georgia, Britanya Antarktika Bölgesi, Tristan Da Cunha, Cebelitarık’tır.

thumbnail
Önerilen Yazı
En Çok Altını Olan Ülkeler Sıralaması – 2021

Bazı Afrika ve Ortadoğu ülkeleri de para birimlerinde Pound kelimesini kullanır ancak Mısır poundu, Lübnan poundu, Güney Sudan poundu, Sudan poundu, Suriye poundu gibi birimler İngiliz Sterlini ile bağlantılı değildir. Pound para birimini kullanan ülkeler ve kısaltmaları şöyledir:

1MısırMısır PounduEGP
2CebelitarıkCebelitarık PounduGIP
3GuernseyGuernsey PoundGGP
4Man AdasıManx PounduIMP
5JerseyJersey PounduJEP
6LübnanLübnan PounduLBP
7Güney SudanGüney Sudan PounduSSP
8SudanSudan PounduSDG
9SuriyeSuriye PounduSYP
10Birleşik Krallıkİngiliz PounduGBP

Sterlin İşaretinin (£) Anlamı ve Tarihi

Bu işaret, eski moda el yazısı stilinde yazılmıştır. Bir sembol veya kısaltma olarak kullanıldığını göstermek için bir veya iki çapraz çubukla yazılmış büyük L’dir. Bir kelime kısaltıldığında, ortaçağ yazarları genellikle bir harfin içine bir çizgi koyarak bir kısaltmayı not ederlerdi. L, Latince terazi kelimesinin kısaltmasıdır. Fransızca “livre” kelimesinden türemiştir.

İngiltere’nin ilk kralı Athelstan, ilk ulusal para birimi olarak sterlini kabul etmiştir. Büyüyen ülkeye ve artan nüfusa tedarik sağlamak için ülke çapında darphaneler kurdurmuştur. İlk pound madeni para, VII Henry’nin hükümdarlığı altında basılmıştır.

Sterlin banknotlar İngiltere’de Bank of England’ın 1694’te kuruluşundan kısa bir süre sonra ülkede dolaşmaya başlamış ve orijinal olarak el yazısıyla yazılmışlardı. Pound, karmaşık şilin ve kuruş sisteminden 1971’de kurtulmuş, ondalık sistem kullanılmaya başlanmıştır. Yani 1 Sterlin 100 kuruş olarak kabul edilmiştir.

1660’da madeni para basımı mekanize edilmiş ve paranın kesilmesini ortadan kaldırmak için tasarımında yan yazı gibi özellikler kullanılmıştır. Sterlin, varlığını sürdürmeye devam eden en eski para birimleri içerisinde yer alıyor.

Sterlin ve Pound Aynı mı?

sterlin ve pound aynı şey mi

Ülkemizde İngiltere para birimi için Sterlin kullanılmaktadır. İngiltere’de ise halk pound kelimesini kullanılırlar. Ancak İngilizler haricinde pound kullanan ülkelerde bulunmaktadır. Bu ülkelerin para birimi ile İngiliz Sterlini farklıdır. Kısaca İngilizler için sterlin ve pound aynıdır.

Kaynaklar : Pound (wikipedia.org), Pound ve Sterlin Arasındaki Farklar (differcebetween.net), Pound Kullanan Ülkeler (history-hub.com)

Tepkini Göster
 • 1
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir