1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

N11 Kimin? N11 Ne Zaman Kuruldu?

N11 Kimin? N11 Ne Zaman Kuruldu?

n11 kimin şirketi? Ne zaman kuruldu ve sahibi kim? n11.com’un başarı hikayesi ve sahibi hakkında bilgiler. A’dan z’ye binlerce kategoride, milyonlarca ürünü müşterileriyle buluşturan e-ticaretin büyük yatırımcıları arasında yer alan n11 kimin diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Ülkemizde faaliyet gösteren en büyük e-ticaret platformlarından birisi olan n11, yabancı iş ortağı ile birlikte kısa sürede ticaret hacmini artırmıştır. 2013 yılı mart ayında kurulan platform, 2014 yılına gelindiğinde yaklaşık 21 bin kayıtlı mağazaya ve 25 milyon ürüne ulaşmıştır.

Aynı yıl içerisinde 4 milyon civarında üye ve yıllık 200 milyon ziyaretçi sayısı ile bu alanın liderlerinden biri haline gelmiştir. 2018 yılına gelindiğinde ise ticaret hacmi 8 milyar TL civarında olan n11.com bünyesinde 100 bin mağaza, 13 milyon üye ve 15 milyon ürün yer almıştır.

n11 isminin anlamı ve açılımını merak edenler için; ilk kurulduğunda numara11.com olarak bilinen site daha sonra adını değiştirerek n11.com ismiyle faaliyetlerine devam etmiştir. 11 rakamı ise ortakları olan Koreli firmanın “Eleventh Street” yani “11.cadde” adında bir e-ticaret platformunun olmasıdır. n11.com Türkiye’ye bir yenilik getirerek işletmeden direkt tüketiciye ürünleri ulaştırmayı başarmıştır. Bu sayede binlerce kobinin büyümesine destek olmuştur.

N11.com Kuruluş Hikayesi

2013 yılının mart ayında e-ticaret sektöründe faaliyet göstermeye başlayan n11.com, Güney Koreli destekçisi ile birlikte kısa sürede Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformlarından biri haline gelmiştir. Diğer e-ticaret sitelerinden farklı olarak ürünleri kendi depolarından müşteriye ulaştırmak yerine işletmelerden direkt kullanıcıya sevk edilmesi sağlanmıştır. Bu sayede tedarik süreci gibi uzun bir sürenin ortadan kaldırılması hedeflenmiştir.

İlk 5 yılda 100 binin üzerinde mağaza ve 13 milyondan fazla üyeye ulaşan n11.com, kuruluşundan günümüze kadar 3 milyardan daha fazla ziyaretçi erişimine ulaşmıştır. E-ticaretin hızla büyüdüğü 2010 yılı ve sonrasındaki dönemde kurulan platformlar gibi sadece bir alana yönelik değil birçok kategoride faaliyet göstermeyi başarmıştır. Otomotivden giyime kadar farklı kategorilerde müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemiştir.

n11.com bu başarıları sayesinde uluslararası alanda iki ödül birden kazanmıştır. 2014 yılı içerisinde “yılın müşteri hizmetleri departmanı” dalında üçüncülük, “yılın müşteri hizmetleri ekibi” alanında ise ikincilik ödülü kazanmıştır. Bünyesinde çalıştırdığı 150 kişilik büyük bir ar-ge ekibi ile İstanbul Teknik Üniversitesi Teknokent’te faaliyet gösteren n11.com ar-ge çalışmalarına büyük bir önem vermektedir.

n11 başarı

N11 kimin?

Merak edilen konuların başında gelen n11 kimin sorusunun cevabı Doğuş Grubu’ dur. 2012 yılının haziran ayında n11.com açılması için girişimlere başlayan Doğuş Grubu, bu alanda dünya çapında ses getiren Güney Kore’nin en büyük yatırımcılarından olan SK Grup ile bir araya gelerek 2013 yılının Mart ayında faaliyetlerine başlamıştır.

Bu alanda önemli bir tecrübesi olan SK Grup ve bölgenin tanınmış ismi olan Doğuş Grubu güçlerini birleştirerek sektörde en ön sıralarda yer almıştır. Platform, tekstil’den elektroniğe, mutfak eşyalarından otomotiv kadar tüm ihtiyaç ve zevklere hitap eden milyonlarca çeşitli ürünü müşterileriyle buluşturmaya devam ediyor.

Diğer E-Ticaret Sitelerinin Başarı Hikayeleri

Kaynak : n11.com (tr.wikipedia.org)

Tepkini Göster

Yorum Yap