1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Zaman Yolculuğu Mümkün mü?

Zaman Yolculuğu Mümkün mü?

zaman yolculuğu

Çoğu zaman söyleriz bu lafı “zaman geçip gidiyor” veya “zamanımı boşa harcamışım”. Zamanın hepimizin için çok kıymetli olduğunu biliyoruz peki ama zaman hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Yıllardır zamanı bir şekilde ölçmeyi başardık. İlk başta güneş saati kullandık, sonra mekanik saatler, elektronik saatler ve atom saati. Saatler zamanı ölçer ama zamanı tanımlayamaz. Pek çok kişi zamanı basit bir şey olarak görür, herkes ve her yer için aynı şekilde aktığını düşünür. Bu fikir modern fiziğin babası olan Newton tarafından ortaya atılmıştır. Fakat Einstein bunun doğru olmadığını fark etmiştir ve zamanın farklı hızlarda akabileceğini keşfetmiştir.

Kısaca özetlemek gerekirse Einstein’ın buluşuna göre uzayda yapılan hareket zamanın akışını etkiler. Bu akıllara durgunluk veriyor fakat hareket hızı ile zamanın akışı yavaşlar.
-Peki bunu neden günlük hayatımızda görmüyoruz?
-Çünkü Dünya’daki hızımızın zaman üzerindeki etkisi algılayamayacağımız kadar ufaktır.
Bunu isterseniz ölçebilirsiniz. 1971 yılında bir atom saati bir jet içerisinde uçurularak deneyi yapılmıştı. Sonrasında bu atom saati yerdeki ile karşılaştırıldı ve bu iki saatin farklı olduğu gözlemlendi (saniyenin milyarda biri kadar).
Einstein birbirinden farklı olan uzay ve zaman tanımını birleştirerek, Uzay Zamanı dediğimiz 4 boyutlu bir yapı fikrini ortaya atmıştır.

Geleceğe Gitmek Mümkün Olabilir mi?
Dünya’dan ışık hızına yakın bir hız ile çok uzaktaki bir galaksiye gidip geldiğimizi varsayalım. Dünya’daki gözlemci sizi bir ömür bekleyecek fakat bizim için aslında saniyeler geçecek. Geri döndüğümüzde ise binlerce yıl geçmiş olacak. Dolayısıyla geleceğe gitmiş olacaksınız.
Zamanı etkileyen bir diğer etken ise yer çekimidir. Yer çekimi ne kadar kuvvetli ise zamanda o kadar yavaşlar. Örneğin bir kara deliğe doğru gittiğinizi varsayalım, sizi uzaktan gören arkadaşınız sizin çok yavaş hareket ettiğinizi görür. Geri döndüğünüzde ise arkadaşınızı ölü bulabilirsiniz. Bu durumda siz yine geleceğe gitmiş olursunuz. Dolayısıyla geleceğe gitmek teoride mümkündür. Fakat çok hızlı olmanız veya yüksek kütle çekiminde bulunmanız gerekir.

Geçmişe Gitmek Mümkün Olabilir mi?
Yine Einstein’ın bir teorisine göre farklı Uzay Zaman noktalarını birbirine bağlayan ve bir kısayol olan köprülere solucan deliği adı verilmiştir. Bilim kurgu filmlerinde sıkça rastlansa da ünlü kozmolog Stephen Hawking bunun mümkün olamayacağını düşünmüştür. Zaten bu durumda akla 2 soru geliyor neden gelecekten gelen misafirler yok veya geçmişe yolculuk eden birisi büyük babası ile karşılaşmıyor 🙂 Acaba geçmişe yolculuk yapanlar paralel bir evrene mi geçiyor?

Uzay Zamanın Bükülmesi
Bu yazıdan özetle zamanın hızla ve konumla göreliliği böyle kanıtlanmıştır. Uzay Zamanın bükülmesi ise büyük kütleye sahip cisimler sayesinde olmaktadır. Örneğin Güneş, büyük bir kütledir ve uzay-zaman bölgelerini büker. Tıpkı gerilmiş bir çarşafın üstüne bırakılan ağır kütleler gibi. Hatta daha ilginç olan bir şey bu kütle çekiminden ışığında etkilenmesi. Ve bu gerçek geceleri gökyüzüne baktığımızda yıldızların aslında orada değil başka yerde olduğunu kanıtlar. Çünkü o yıldızın ışığı bize gelene kadar sayısız kütle tarafından bükülmüştür.

uzay zaman

Yorum Yap