1. Anasayfa
 2. Genel

Milas Ne Demek? Kelime Anlamı ve Tarihçesi

Milas Ne Demek? Kelime Anlamı ve Tarihçesi

Milas, Muğla’nın 13 ilçesinden birisi olup aynı zamanda en kalabalık ikinci ilçesidir. 13 mahallesi, 114 köyü olan Milas’ın 5 de beldesi vardır.

Yaklaşık 130 bine yakın nüfusu ile birlikte Milas özellikle denizcilik söz konusu olduğunda ve tatil yerlerinden bahsedildiğinde adından fazlaca söz ettiren bir yerdir. Bu açıdan birçok kişi Milas ne demek diye merak etmekte, Milas isminin Türkçe olup olmadığını araştırmaktadır.

bodrum deniz

Milas Ne Demek?

Bu soruyu bulmak için bilim insanları pek çok araştırma yapmışlar, ismin etimolojisini araştırmışlardır.

Milas ne demek sorusunun cevabı bazı tarihçilere göre; mitolojide belirtilen ve rüzgar tanrısı olan Ailos’un soyundaki Mylasos’dan gelmektedir.

dalgalı deniz

-asa Anadolu dillerinde yerleşim yerleri için fazlaca kullanılan bir son ektir. Bu ek, Milas’ın asıl ismi olan Mylasa’da kendine yer bulmaktadır. Bu da ilçenin kuruluşunun çok erken tarihlere dayandığına işaret etmektedir.

Dilbilim araştırmacılarından bazıları için ise; ilçenin adındaki Mil-‘in Likyalıların kendileri için kullandığı bir isim olduğunu, bu bölgede yaşayan Likyalıları ifade ettiğini iddia etmektedirler.

Fakat iddialar tam olarak ispatlanamamış, Milas’ın ya da Mylasa’nın anlamının tam olarak ne olduğu da belirlenememiştir.

muğla deniz

Milas İsmi Nereden Gelmiştir?

Milas ne demek sorusu ile birlikte Milas isminin nereden geldiği de merak konusudur. Kentin adının manası gibi adının nerden geldiğine dair de spekülasyonlar vardır.

Bazı araştırmacıların iddialarına göre Milas ismi Rüzgarların tanrısı Ailos’un soyundan gelen Mylasos’tan gelmektedir. Aynı araştırmacılara göre ilçenin kuruluşu İsa’dan önce 1000 yılına kadar uzanmaktadır.

tekne resmi

Milas’ın Tarihçesi

Araştırmalara göre Milas en az 5 bin yıllık geçmişe sahiptir. İlkçağlarda batı Anadolu’da hüküm süren Karia Uygarlığının en önemli kenti olduğu kabul edilmektedir.

Geçmişinde Karia ve Menteşe beyliklerine başkentlik yapmış olan şehir, sırasıyla şu devletlerin hakimiyetinde olmuştur:

 • Karia,
 • Roma,
 • Bizans,
 • Selçuklu,
 • Menteşe,
 • Osmanlı.

muğla resim

Bulunduğu konum itibariyle Milas Anadolu’nun en eski yerleşim yerleri arasındadır. Bugün ilçe sınırları içinde çok sayıda arkeolojik kalıntı elde edilmiş ve tarihindeki 27 antik kentin birçoğu bugün ortaya çıkarılmıştır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Antik Çağ Yunan Filozofları ve Eserleri

İasos, Labranda, Euromos, Herakleia bölgede ortaya çıkarılan antik kentlerdir. İlkçağlardan kalma mermer ocakları bulunmuş ve buralardan çıkan mermerler antik kentlerin inşasında da kullanılmıştır.

İlçede 13. Yüzyıldan sonra Türkler hâkim olmuş, Rumlar ve Yahudiler de 1975’lere kadar bölgede yaşasalar da zaman içinde göç etmişlerdir.

Kaynak : Milas (wikipedia.org), Kültür ve Turizm Bakanlığı Milas (tanitma.ktb.gov.tr)

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir