1. Anasayfa
 2. Teknoloji

AM PM Açılımı Nedir? Öğleden Önce ve Öğleden Sonra Kavramı

AM PM Açılımı Nedir? Öğleden Önce ve Öğleden Sonra Kavramı

Dijital dünyanın genişlemesi ile birlikte zaman kavramı içerisinde A.M. ve  P.M. ifadelerini sıkça görmekteyiz. Cep telefonlarında, bilgisayarlarda, dijital saatlerde ve daha birçok cihazda bu kavramlar karşımıza çıkar. Doğal olarak am açılımı ve pm açılımı nedir diye merak ederiz. Öğleden önce ve öğleden sonra arasındaki farkı belirtmek için kullanılan bu terimleri biraz daha yakından inceleyelim.

Öğleden Önce Ve Öğleden Sonra Kavramı

Öğleden önce ve öğleden sonra kavramı günlük hayatımızda sıkça kullandığımız ve bazen planlarımızı bu ifadelere göre yaptığımız terimlerdir. 24 saatlik zaman diliminin 00.00 ile 12.00 arasındaki bölümü öğleden önce, geriye kalan 12.00 ile 24.00 ise öğleden sonra olarak kabul edilmiştir.

Gündelik yaşamda öğle 12.00 öncesi ve sonrasındaki birkaç saatlik zaman dilimi bu ifadeler için kullanılır. Bir günlük zaman, halk arasında öğleden önce (sabah), öğleden sonra, akşam ve gece tabirleri ile ifade edilmektedir.

12 Saatlik Zamanın Tarihçesi

Gün kavramı gece ve gündüzden oluşan bir zaman dilimidir. 12 saatlik zaman dilimi kullanılmadan önce insanlar güneşin doğuşundan batışına kadar olan bölümü gündüz, havanın kararmasıyla beraber, ay ve yıldızların göründüğü bölümü ise gece olarak kabul etmişlerdir.

12 saatlik zamanı ilk olarak Mısır ve Mezopotamya medeniyetlerinde görmekteyiz. Romalılar ise bir günü 12 eşit zaman dilimine bölerek bir sistem geliştirmiştir. 14. yüzyılda ilk defa Kuzey Avrupa’da Roma rakamları ile yazılmış 12 kadranlı saatler kullanmıştır.

Bu tarihlerde Avrupa’da İtalya 24 saatlik sistemi kullanırken, İngiltere ise 12 saatlik zamanı kullanıyordu. 15 ve 16 asırlarda analog kadranlı 12 saatlik dilimi ile Kuzey Avrupa’nın tamamında kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise dijital saatlerde 12 saatlik iki dilimden oluşan, a.m. ve p.m. olarak ifade edilen bölümler kullanılmaktadır.

AM ve PM Açılımı Nedir? Farkları Nelerdir?

A.M ve P.M özellikle İngilizce konuşan ülkelerde 12’şer saatlik iki zaman dilimini belirtmek için kullanırlar. ABD, İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde öğle öncesi ve öğleden sonrası için bu kavramlar kullanılmaktadır.

am pm açılımı

Saatler üzerinde 1’den 12’ye kadar olan rakamlar vardır. Gece 12′ den öğle 12’ye kadar geçen zaman A.M., öğle 12’den gece 12’ye kadar olan kısım ise P.M. olarak ifade edilir. Bugün dünyanın pek çok ülkesinde 24 saatlik sistem kullanılırken, Yeni Zelanda, Filipinler, ABD, Avustralya ve Kanada a.m ve p.m ifadeleri ile 12 saatlik dilimi kullanmaktadır.

İngilizce Öğleden Önce ve Öğleden Sonra Nedir?

AM Açılımı Nedir?

Latince kökenli kelimelerden oluşan AM açılımı Ante Meridiem’dir. Ante Meridiem, Türkçe’de “öğlenden önce” anlamına gelir. Gece 12’den başlayıp öğle 12’ye kadar olan zaman dilimini ifade eder.

PM Açılımı Nedir?

A.M.’den sonraki 12 saatlik bölümü ifade eden PM açılımı ise Post Meridiem’dir. Türkçe’de “öğlenden sonra” anlamına gelir. Öğle 12’den gece 24’e kadar olan kısmı belirtmek için kullanılır.

Sabah ve akşam saatlerinin ayırt edilmesi için bu semboller kullanılır. Teknoloji‘nin gelişmesiyle genellikle dijital saatlerde 1’den 24’e kadar rakamlar kullanılır. Eğer sadece 12’ye kadar kullanılması için ayarlanırsa öğleden önce a.m, öğleden sonra p.m ile belirtilir.

Kaynak : AM ve PM açılımı nedir?

Tepkini Göster
 • 2
  sevdim
  Sevdim
 • 2
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir