1. Anasayfa
 2. Genel

Rusya Camilerin Listesi ve Kısa Bilgiler

Rusya Camilerin Listesi ve Kısa Bilgiler

150 milyon insanın yaşadığı Rusya’da yaklaşık 20 milyon Müslüman bulunuyor. Buda yaklaşık nüfusunun %13’üne denk geliyor.

Bazı uzmanlar 15 yıl içerisinde bu oranın %30’lara çıkacağını belirtiyor. Ancak ne yazık ki nüfusa oranla çok az cami mevcut. Örneğin 2 milyon Müslümanın bulunduğu Moskova’da nüfusa açık sadece 4 cami var.

Her ne kadar Rusya’da ikamet edenler Cami bulmakta zorlansa da birbirinden güzel tasarımlar mevcut. İşte onlardan birkaçı;

1- Nurd Kamal Rusya Cami


Guinness Rekorlar Kitabı’na Dünyanın en kuzeyindeki cami olarak girmiştir. İşadamı Mukhtad Bekmeyev tarafından 1998’de yaptırılmıştır.

Özel bir tasarıma sahip caminin mimarisi, Sert iklim koşulları nedeniyle, geleneksel camilerden farklıdır. Örneğin, genelde yuvarlak olan minare kare bir şekle sahiptir, çünkü bu gibi duvarlarda donma oluşmaz ve rüzgar yüklerine daha dayanıklıdır.

2- St. Petersburg Rusya Cami


1913 yılında yapılan Saint Petersburg Camii, Avrupa’daki en büyük camilerden birisidir, minareleri yaklaşık 49 metre yüksekliğinde ve kubbesi 39 metre yüksekliğindedir.

Bu Cami St Petersburg şehir merkezinde yer almaktadır. Yaklaşık 5000 kişi ibadet edebilir.

3- Lala Tulpan Cami


Ufa’da Çernikov semtinde bulunan bu cami kutsal bir ziyaret yeridir. 1999 yılında inşa edilmiştir. Caminin ismi lale çiçeğinden gelir.

Rusya’nın en büyük camilerinden birisi olan camide 1000 kişi ibadet edebilir. Modern bir mimariye sahip olan bu cami 2001 yılında Vladimir Putin ve Müslüman din adamları arasında bir toplantı yapılmıştır.

4- Derbent Dzhuma Rusya Cami


734 yılında inşa edilen bu cami Dağıstan bölgesinde bulunur ve Rusya’nın en eski ibadethanelerinden birisi olarak kabul edilir.

5- Qol Sharif Cami


Cami 16. yüzyılda Kazan Kremlin’de inşa edilmiştir . Burada görev yapan din adamı Kul Sharif’in ismi camiye verilmiştir. 1552 yılında Kazan Kuşatması sırasında Korkunç İvan tarafından tahrip edilmiştir. Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından tadilatı için büyük bir fon sağlanmıştır.

6- Ahmed Kadırov Rusya Cami

Ahmed Kadırov rusya cami

Cami, ismini Çeçen Cumhuriyeti müftüsü ve Çeçen Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Ahmet Kadirov’dan almaktadır. Cami tasarımını İstanbul Sultan Ahmet Caminden almıştır. Konya Büyükşehir Belediyesi caminin yapımı için yardımlarda bulunmuştur.

7- Muhtarov Cami

Cami, adını 1900-1908’de parasal destekte bulunan Azerbaycanlı milyoner Murtuza Mukhtarov’dan almıştır. Cami Terek Nehri’nin yanında yer almaktadır.

8- Moscow Grand Mosque (Moskova Ulu Cami)

Bu alandaki eski cami 1904 yılında, mimar Nikolay Zhukov’un tasarımıyla inşa edildi ve o zamandan beri bazı tadilatlardan geçmişti. Bazen “Tatar Camii” olarak da adlandırılırdı çünkü cemaati çoğunlukla etnik Tatarlardan ibaretti.

Eski cami 11 Eylül 2011’de yıkıldı. Ardında inşa edilen cami 2015’de açıldı, açılışa Vladimir Putin, Recep Tayip Erdoğan ve Mahmut Abbas gibi liderler katılmıştır.

Kaynak : Rusya Camileri(bidunyahaber.org)

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir