1. Ana Sayfa
 2. Bilgi
 3. 800 Yıllık Tarihi Kapının Restorasyon Hikayesi

800 Yıllık Tarihi Kapının Restorasyon Hikayesi

featured

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş olan Antalya Korkuteli’nde bulunan 800 yıllık Alaaddin Camisi Kapısı 2016 yılında restorasyon faciasına uğradı. Sivas Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’ndaki taç kapıya benzerliğiyle dikkat çeken bu yapı Prof. Dr. Ahmet Çaycı’nın 94 yıllarında yazdığı tezde; “Anadolu Selçuklu sonrası ortaya çıkan ve yeni bir arayış içindeki bölgesel hüviyetteki beyliklerin sanat denemesinin nadir örneklerinden biri” olarak nitelendirmişti.

2 1
1 2

Hürriyet gazetesinin duyurduğu haberde, 2016 yılında taç kapı sökülerek çıkan parçalar gelişi güzel etrafa saçılmıştı. Üstelik bu eserin başında duran bir görevlide yoktu. Uzmanlar tarafından statik problemi olan yapının sökülüp yeni baştan yapmak yerine, özgünlüğünün bozulmadan sağlamlaştırma tekniği ile yapılması gerektiğini söylemişlerdi. Fakat ne yazık ki tarihi kapı gelişigüzel söküldüğü için düzeltilemeyecek şekilde tahribata uğramıştı. Yayılan haberden sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü soruşturma başlatmış ve restorasyonu yapan firmadan iş alınmıştı.

4

Yeniden İhale Edildi
2018 ocak tarihinde başka bir firma ‘‘Alaaddin Camisi Onarımı ve Çevre Düzenleme (Portal Kapı ikmal işi)” adı altında ihaleyi kazanmış ve restorasyona başlamıştı. Son halinde ise eski kapıdaki motiflerin çoğu yok olmuş ve tarihi silinmiş bir kapı karşılıyor bizi.

3 1

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. blank
  2 sene önce

  Berbat.
  Ne kadar para harcandı acaba işçilik adı altında.
  Gitti tarih..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir