1. Anasayfa
 2. Tarih

Cumalıkızık Tarihi Evleri ve Hikayesi

Cumalıkızık Tarihi Evleri ve Hikayesi

Osmanlı devletinden günümüze kadar ulaşan köylerinden birisi olan Cumalıkızık, Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı bir vakıf köyüdür. Tarihi 1300’lü yıllara dayanan bu köy, Osmanlı devletine ait çevre köyler ve Bursa içindeki hanlarla birlikte önemli bir ticaret merkezi olmuştur.

Cumalıkızık Ne Demek?

kızık ne demek

Konar göçer olarak yaşayan Oğuz Türklerine verilen addır Kızık. Burada yaşayan halk ise Kızık Türküdür. Bu civarda çok sayıda Kızık köyü vardır ve bu köyler içinde barındırdıkları derelerin, hamamların veya değirmenlerin çokluğuna bakılarak “Derelikızık”, “Hamamlıkızık” gibi isimler almıştır.

Cumalıkızık Tarihi Evleri Neden Meşhur Oldu?

cumalıkızık tarihi evleri

Cumalıkızık köyü ilk olarak Kınalı Kar dizisinin 2002 yılında bu köyde çekilip yayınlanması ile Türkiye’de popüler olmaya başladı. 2014 yılında ise Unesco Dünya Mirası listesinde yer aldıktan sonra tüm dünyada tanınmış ve yerli turistin yanı sıra çok sayıda yabancı turiste de ev sahipliği yapmıştır.

Her yıl düzenlenen Ahududu Festivali ile bölgeye yine çok sayıda yerli ve yabancı turist gitmektedir.

Cin Aralığı Sokağının Hikayesi

Osmanlıdan günümüze kadar 700 yıl ayakta kalan Cumalıkızık köyünde Dünyanın en dar sokaklarından birisi olan “Cin Aralığı” olarak adlandırılan bir sokak vardır.

cinaralığı sokak

Rivayete göre kurtuluş savaşı zamanında bölgeye gelen Yunan askeri, köy halkını camiye toplar ve camiyi aleve vermeye karar verirler. Camiden bir şekilde kaçmayı başaran köylüler bu dar sokaktan geçerek kurtulurlar. Fakat peşinden giden Yunan askerleri sokağın başından bakınca çıkmaz sokak gibi duran yaklaşık 80 cm olan bu yerden kaçabileceklerini düşünmez ve bunu ancak cinler yapar der ve o günden sonra burası Cin Aralığı adıyla anılır.

Cumalıkızık Köyünde Çekilen Kınalı Kar Dizisi

2002-2004 yılları arasında 3 sezon 90 bölüm olarak yayınlanan Kınalı Kar dizisi bu Cumalıkızık köyünü Kınalı Kar köyü olarak Türkiye’ye tanıtmıştır. Dizinin başrolünde Emrah, Özlem Conker,  Engin Şenkan ve Mustafa Avkıran rol almıştır.

thumbnail
Önerilen Yazı
7 Uyurlar İsimleri ve Hikayesi

Kaynak : Kınalı Kar dizi oyuncuları (wikipedia.org)

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir