1. Anasayfa
 2. Tarih

Doğunun ve Batının Sultanı Tuğrul Bey Kimdir?

Doğunun ve Batının Sultanı Tuğrul Bey Kimdir?

Doğunun ve batının sultanı Tuğrul bey kimdir? Yaşadığı dönem ve Çağrı bey ile ilişkisi nedir? Tuğrul beyin hayatı, yaşadığı dönem ve hikayesi hakkında bilgiler.

Tuğrul Bey Kimdir?

Büyük Selçuklu Devleti’nin kurucusu olan Tuğrul Bey, Selçuk Bey’in torunudur. Babası Mikail Bey şehit olunca, kardeşi Çağrı Bey ile birlikte dedesinin himayesinde eğitim alır.

selçuk beyin torunu

Dedesi Selçuk Bey vefat edince hanedanın başına amcası Arslan Yabgu geçer. O da Gazneli Mahmut tarafından esir alınınca Oğuz boyunun sorumluluğu ve yönetimi Tuğrul Bey’ e kalır.

Kardeşi Çağrı Bey ile birlikte büyük başarılara imza attılar. 1037 yılında Büyük Selçuklu Devleti’ni kurdular. Devletin yönetimini Tuğrul Bey, ordunun yönetimini ise Çağrı Bey aldı.

tuğrul bey ve çağrı bey

30 yıllık uzun hakimiyet dönemleri boyunca büyük başarılara imza atan Tuğrul ve Çağrı Beyler, 1040 yılında Dandanakan Savaşı’nda Gaznelileri, 1048 yılında Pasinler Savaşı’nda Bizanslıları ağır bir yenilgiye uğratmışlardır.
Çağrı Bey 1060 yılında, Sultan Tuğrul Bey ise 73 yaşında, 1063 yılında vefat etmiştir.

Neden Doğunun ve Batının Sultanı Unvanını Almıştır?

doğunun ve batının sultanı

Bağdat civarında güçlenen Şiiler, Abbasi Halifesi’ne istediklerini yaptırıyorlardı. Fatimiler ve Büveyhoğulları’na kimse karşı gelemiyordu.

Bu durumdan rahatsızlan Tuğrul Bey 1055 yılında Bağdat Seferini düzenler ve Şiileri bu topraklardan kovar. Oldukça rahatlayan Abbasi Halifesi, Tuğrul Bey’e kılıç kuşandırır ve adına hutbe okutur. Tuğrul Bey’i Doğu’nun ve Batı’nın sultanı ilan eder.

Tuğrul Beyden Sonraki Selçuklu Hükümdarı Kimdir?

Tuğrul Beyin yaptığı evliliklerden sonra hiç çocuğu olmamıştır. Ölmeden önce üvey evladı Süleyman Bey’i varis ilan etmiştir.

tuğrul bey sözleri

Ancak Süleyman Bey’e karşı Alparslan, ağabeyi Kirman Meliki Kavurd, amcası Mûsâ İnanç Yabgu, Çağrı ve Tuğrul beylerin amcazadeleri olan Selçuk Bey’in torunu Kutalmış taht üzerinde hak talep etmiştir.

Alparslan tüm varislerle mücadele edip, 27 Nisan 1064 yılında Halife tarafından Selçuklu Sultanı ilan edilmiştir.

Tuğrul Beyin Yaptığı Seferler Ve Savaşlar

 • 1040 yılında Dandanakan Savaşı (Gazneliler)
 • 1048 yılında Pasinler Savaşı (Bizans)
 • 1054 yılında Kafkas Seferi
 • 1055 yılında Bağdat Seferi

Tuğrul Bey Türbesi Nerededir?

tuğrul bey vefatı

Tuğrul Bey, Abbasi Halifesinin kızı Seyyide Hatun ile Bağdat’ta evlendikten sonra hastalanarak 6 ay gibi kısa bir süre sonra 4 Eylül 1063 yılında 70 yaşlarındayken vefat etmiştir. Yeğeni Sultan Alparslan tarafından Rey (Tahran) şehrine yaptırdığı türbesine defnedilmiştir.

Tuğrul Bey, Büyük Selçuklu Devleti’ni kurmuş ve tarih sahnesinde önemli bir rol almıştır. Kendi evladı olmadığı için ondan sonra Çağrı Bey’in oğlu Sultan Alparslan tahta oturmuştur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bizans Bayrağının Selçuklu ve Ay Yıldız İlişkisi

Tuğrul Bey Türbesi tarihte birkaç defa tamir edilmiştir. Son olarak Kaçar Sultanı Nasreddin (1848-1896) tarafından geniş çaplı bir biçimde onarılmıştır. 24 sütundan oluşan türbenin mimarisi bir mühendislik harikasıdır. 24 sütun aynı zamanda saat görevi yapmaktadır.

Kaynak : Tuğrul Bey (wikipedia.org)

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir