1. Anasayfa
 2. Tarih

Karl Detroit Hikayesi ve Kız Kulesi Efsanesi

Karl Detroit Hikayesi ve Kız Kulesi Efsanesi

Mehmet Ali Paşa veya asıl adı ile Karl Detroit’in Fransızca, Almanca, Yunanca, Farsça ve Arapça şiir yazan bir şairdir. İşin ilginç tarafı ise torunlarının ve kan bağı olan akrabalarının çok iyi tanıdığımız edebiyatçılar olmasıdır.

Karl Detroit Kimdir?

Alman asıllı Osmanlı generali olan Mehmet Ali Paşa’nın asıl adı Ludwig Karl Friedrich Detroit’dir.

1827 yılında Almanya’nın Magdeburg kentinde dünyaya gelmiştir. Anne ve babasının birlikte olmasına rağmen küçük Karl yetimhaneye bırakılmıştır.

mehmet ali paşa hamburg

12 yaşına geldiğin de yetimhaneden kaçarak Hamburg limanından Akdeniz’e açılan gemilerden birine binerek Almanya’dan kaçmıştır.

Kız Kulesini Çok Severdi

İstanbul’a gelen gemiden kız kulesini gören Karl o zamanlar cüzzam hastanesi olarak kullanılan kız kulesine yüzerek çıkar. Sadrazam Ali Paşa’nın huzuruna çıkan Karl’ı Paşa himayesine almıştır ve adı artık Mehmet Ali’dir.

Sadrazam Ali Paşa Mehmet Aliyi askeri okula göndermiş ve çok iyi eğitim aldırmıştır. Kırım Harbinde ise artık bir Osmanlı paşasıdır.

1873 yılında Berlin Anlaşması için masaya oturacak olan üç kişiden biri Mehmet Ali Paşadır. 12 yaşında kaçarak sığındığı ülkenin paşası olarak doğduğu topraklara tekrar dönmüştür.

Kaderin cilvesi olsa gerek, Mehmet Ali Paşa Almanya’dan ilk çıkışında dünyaya diz çöktüren Osmanlı devletine paşa olmuş, ikinci çıkışında ise Arnavutluk yolunda eşkıyalar tarafından öldürülmüştür.

Karl Detroit ve Nazım Hikmet İlişkisi

Mehmet Ali Paşa Osmanlı Devleti’nde evlenmiştir ve bu evlilikten 4 tane kızı dünyaya gelmiştir. Çocuklarından birisi olan Leyla hanımın çocuğu, Celile Hanım ve onun oğlu Nazım Hikmet’tir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Atatürk’ün Az Bilinen İlk ve En Eski Fotoğrafları

Şair tarafı olan Mehmet Ali Paşa’nın torunları ve torunlarının çocukları arasında sanata, edebiyata ilgisi olan ve bu konuda çok başarılı olanlar vardır. Mesela Sabahattin Ali ve Oktay Rıfat…

Ayrıca Mehmet Ali Aybar ve Ali Fuat Cebesoy da torunu olmasa da Paşa’yla kan bağı olanlardandır.

Sunay Akın’ın Seslendirmesiyle Karl Detroit Hikayesi

Tepkini Göster
 • 2
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir