1. Anasayfa
 2. Müzik

Anadolu İle İlgili Şarkılar ve Türkülerin Hikayeleri

Anadolu İle İlgili Şarkılar ve Türkülerin Hikayeleri

İlkokul 3. sınıflar için öğrencilere ödev olarak verilen Anadolu ile ilgili şarkılar ve türküler için bir liste hazırladık. Bu liste üzerinden hoşunuza giden şarkıyı veya türküyü seçebilir ödeviniz için kullanabilirsiniz.

Anadolu İle İlgili Şarkılar ve Türküler

 1. Hey Onbeşli Onbeşli
 2. Bitlis’te 5 Minare
 3. Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı
 4. Hastane Önünde İncir Ağacı
 5. Sarı Gelin
 6. İncecikten Bir Kar Yağar
 7. Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar
 8. Hekimoğlu
 9. Kiziroğlu
 10. Çökertme
 11. İki Keklik
 12. Mihriban
 13. Yemen Türküsü
 14. Arda Boyları
 15. Cemalim
 16. Ah Bir Ataş Ver
 17. Çarşamba’yı Sel Aldı
 18. Ormancı
 19. Zahide
 20. Güvercin Uçuverdi (Misket)
 21. Gezsen Anadolu’yu
 22. Anadolu
 23. Bu Dağlar Meşe Dağlar
 24. Erzurum Çarşı Pazar
 25. Köroğlu

Anadolu İle İlgili Şarkıların ve Türkülerin Kısa Hikayeleri

anadolu i

1. Hey Onbeşli Onbeşli Hikayesi

Tokat ilimizde yaşayan Halil adlı genç evin en küçük evladıdır. Çanakkale savaşı sırasında yasalara göre evde aileye bakacak bir erkeğin kalması gerekiyordu. Halil tüm zorluklara rağmen vatanı için askere gönüllü olarak gider. Tek başına bıraktığı annesini Rumlar öldürür. Nişanlısı Hediye ise bu çeteler tarafından kaçırılır. Uzun aradan sonra Halil askerden köyüne döner, Hediye de serbest kalır. Bu durumu yanlış anlayan Halil ile Hediye ne yazık ki kavuşamaz. Halil Hicri 1315 doğumlu olduğu için bu türküye “Hey Onbeşli” adı verilmiştir. Çanakkale savaşındaki zorlukları ve mücadeleyi anlatan ve Anadolu ile ilgili şarkı olan hey onbeşli onbeşli maalesef düğünlerde oyun havasına dönüşmüş durumda.

2. Bitlis’te 5 Minare Hikayesi

Rus işgali sırasında Bitlis’te neredeyse taş üstünde taş kalmamıştır. İşgalden kaçan baba ve oğul bir tepenin üzerine çıkar ve şehre bakar. Ne yazık ki şehirde sadece 5 minare ayakta kalmıştır. Bunun üzerine baba bu türküyü söylemeye başlar.

3. Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı Hikayesi

Çanakkale Türküsü, savaş öncesinde askerlerin söylemiş olduğu sözlerden yola çıkılarak yazılmıştır. Bir askerin annesine yazdığı mektupta askerlerin “Çanakkale içinde aynalı çarşı, ana ben gidiyom düşmana karşı” diyerek yürüdüğünden bahsedilir.

4. Hastane Önünde İncir Ağacı Hikayesi

Askerde vereme yakalanan genç, memleketi Yozgat’a gelir. Durumu iyice kötüleşir. Beşik kertmesinin ailesi de gencin hasta olmasını bahane ederek göstermezler. Tedavi için İstanbul’a götürülür. Hastanede kaldığı sırada pencereden gördüğü incir ağacından ilham alarak bu türküyü söyler. Genç ne yazık ki iyileşemez ve hayatını kaybeder.

5. Sarı Gelin Hikayesi

Erzurumlu bir delikanlı Hristiyan olan Kıpçak Beyinin kızına âşık olur. Aileleri evlenmelerine razı olmaz. Delikanlı o kadar sevdalanır ki sarışın bey kızına şiirler yazar ve Sarı Gelin türküsünü söyler. Sonunda kızı kaçırır. Beyin adamları uzun aradan sonra bu aşıkları bulur ve delikanlıyı öldürürler. Dilden dile bu türkü söylenmeye başlar.

6. İncecikten Bir Kar Yağar Hikayesi

Karacaoğlan, Elif adlı bir kıza sevdalanır. Ancak beyin oğlu onların kavuşmasına izin vermez. O sıralar poyrazla birlikte kar yağmaya başlar. Etraf bir anda beyazlara bürünür. Bunun üzerine Karacaoğlan bu şiiri söyler.

7. Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar Hikayesi

Zeynep adlı genç kızı, bir düğünde gördüğü Ali’ye aşık olur. Ali de onu sevmiştir. Ali uzak bir köyde yaşamaktadır. Düğünleri olunca Zeynep’i üç gün üç gece uzaklıktaki köyüne götürür. Zeynep 7 yıl boyunca ailesini göremez. Hasretinden yataklara düşer. Ali önceleri aldırış etmez, umursamaz ama Zeynep iyice hasta olunca annesini ve babasını alıp köyüne getirir. Hasretlik işlemiştir bir kere ne yapsalar da çare olmaz. Zeynep hayatını kaybeder. Yatağa düştüğü sıralarda hep bu türküyü dile getirmiştir.

8. Hekimoğlu Hikayesi

Hekimoğlu adında bir genç Gürcü beyinin kızına âşık olur. Gürcü Beyi görüşmelerine müsaade etmemiştir. Araları iyice kötüye gidince Gürcü Beyi teke tek dövüşmek ister. Ancak hainlik peşindedir. Hekimoğlu’na pusu kurdurur. Bundan kurtulan Hekimoğlu dağlara çıkar, herkese yardım eder. İntikam almak için Gürcü Beyi’ne geldiğinde muhtar jandarmaya haber verir. Çıkan çatışmada Hekimoğlu öldürülür. Ardından bu türkü söylenmeye başlar.

9. Kiziroğlu Hikayesi

Köroğlu’nun yaşadığı yıllarda Kizir adında bir yiğit vardır. Köroğlu, Kizir’in yaşadığı yere yakın bir bölgede kale yaptırır. Aslında ikisi de aynı görüşte olmasına rağmen bu durum karşısında karşı karşıya gelirler. Kizir, Köroğlu’nu alt eder. Ailesi ile helalleşmek isteyen Köroğlu’na izin verir. Bu sırada Köroğlu bu türküyü söylemeye başlar. Kizir de çok duygulanır ve Köroğlu’na sarılır. Kavga da son bulur.

10. Çökertme Hikayesi

Bodrum civarında yaşayan Halil adlı genç, Yunan adalarından mal alıp getirirmiş. Geçimini bu sayede sağlarmış. Çok sevdiği Gülsüm ile evlenmek için bu işi yapmaya devam etmiş. Bodrum kaymakamı da Gülsüm’e âşık olmuş. Kaymakam, Halil’i kaçakçılık yapıyor bahanesiyle pusuya düşürmüş. Arkadaşı İbraham Çavuş ile Halil çatışmada öldürülmüş. Gülsüm ve Bodrum ahalisi onların ardından bu türküyü dillendirmiş.

11. İki Keklik Hikayesi

Balıkesirli Şöhret Hanım eşinden dolayı oldukça zengindir. Herkes onların zenginliğini konuşur. Bir gün oğlu Zekeriya askere Sarıkamış’a gider. Kar o kadar çoktur ki yollarını kendileri açarlar. Yol açarken Zekeriya kar kuyusuna düşer ve şehit olur. Bu haber Şöhret Hanım’a ulaştığı sırada iki keklik ötmeye başlar. Ardından bu türkü halk tarafından söylenir.

12. Mihriban Hikayesi

Ünlü şair Abdurrahim Karakoç, Mihriban adında bir kızı sever. Ancak aileleri bu sevdaya razı göstermezler. Ne yapıp edip sonunda bu sevgiden vazgeçerler. Aradan 7 yıl geçer. Bir gün arkadaşı Abdurrahim’e Mihriban’ın evlendiğini söyler. Arkadaşının yanında belli etmese de o gidince hislerini kaleme alır ve bu şiiri söyler.

13. Yemen Türküsü Hikayesi

Osmanlı döneminde Yemen’in alınması için binlerce şehit verilmiştir. Savaştan sağ çıkanlarda geri gelememiş ve orada kalmıştır. Yaşamın devam etmesi, güvenliğin sağlanması için askerler Yemen’de bırakılmıştır. Bu durum karşısında evlatları dönemeyen aileler bu türküyü dile getirmiştir.

14. Arda Boyları Hikayesi

Bulgaristan topraklarında bulunan Arda Nehri civarında yaşayan Recep, Halime adlı kıza sevdalanır. Ancak köy ağasının oğlu İsmail’de talip olmuş. Zenginliği sebebiyle kızı İsmail’e vermişler. Halime’yi almak için gelen Recep ağanın adamlarına güç yetiremeyince dağlara kaçmış. Halime’ye de başka kızla gittiği söylenmiş. Aradan zaman geçmiş, düğün öncesi Recep tekrar gelmiş. Çatışma sonucunda Recep’in öldüğü söylenmiş. Bunun üzerine Halime kendini Arda Nehri’ne bırakmış. Bunu duyan Recep’te dayanamayıp o da nehre atlamış. Arkalarından bu türkü söylenmeye başlamış.

15. Cemalim Hikayesi

Ürgüp’te yaşayan Cemal ile Şerife adında bir çift vardır. Mutlu bir şekilde yaşarken Cemal bir hainlik sonucu hayatını kaybeder. Oğluyla birlikte ortada kalan Şerife hasretinden yıllar sonra bu türküyü eşine yazar.

16. Ah Bir Ataş Ver Hikayesi

1953 yılında Çanakkale Naraburnu açıklarında bir İsveç gemisiyle Türk denizaltısı çarpışır. İçinde bulunan 81 kişiden ne yazık ki 22 tanesi hayatta kalır. Hayatta kalanlar ise telefon şamandırasını suya bırakırlar ve cankurtaran bu sayede kendilerine ulaşır. Bu hazin öykü sonrası bu türkü yakılır.

17. Çarşambayı Sel Aldı Hikayesi

Samsun’un Çarşamba ilçesinde yaşayan Ahmet ile Melek adında iki genç birbirine sevdalanır. Ancak köylerinde bulunan ağanın oğlu da Melek’i almak ister. Melek istemeyince Ahmet’in de askerde olduğunu fırsat bilerek dağa kaçırır. Haberi alan Ahmet askerden kaçar ve onları aramaya başlar. Bu sırada şiddetli yağmurlar cereyan eder. Yeşilırmak taşar, sel olup her yeri yıkar. Su normale dönünce bir kayanın üzerinde Ahmet ile Melek’in cesetleri bulunur. Bu sebeple türkü söylenmeye başlar.

18. Ormancı Hikayesi

Muğla civarında bir köyde muhtar ile arkadaşı Tevfik kahvehanede otururken orman memuru Mehmet gelir. Bir yangın evrağı olduğunu ve köyün bekçisinin götürmesi gerektiğini söyler. Muhtar da seçim sonuçlarının yetiştirilmesi için bekçiyi başka yere göndermez. Aralarında tartışma çıkar ve çıkan kargaşada muhtarın arkadaşı kaza kurşunu ile yere düşer. Hayatını kaybeder. Muhtar Mustafa cezaevinde yatar. Bu sırada eşi aklını yitirir. Perişan olan Mustafa’nın bir yakını bu durum üzerine türküyü yazar.

19. Zahide Hikayesi

Mustafa adında bir genç küçük yaştayken ailesini kaybeder. 10 yaşına kadar akrabalarının yanında yaşar. Ardından bir çiftlikte çiftçi olarak yetiştirilmeye başlar. Mustafa ağanın kızı Zahide’ye aşık olur. Fakir ve kimsesiz olduğu için aşkına dile getiremeden askere gider. Geri döndüğünde Zahide başkasıyla evlenmiştir. Bunun üzerine Mustafa’nın bir arkadaşı bu şiiri yazar.

20. Güvercin Uçuverdi (Misket) Hikayesi

Misket elmasıyla meşhur Ankara civarında geçen bir hadise sonucu bu türkü söylenir. Osman Efe ile Huriye birbirlerine sevdalanır. Huriye’nin kapısının önünde misket elması olduğu için misket diye anılır. Huriye’yi başka biri daha sever. Kır ağa ile Osman Efe kaşı karşıya gelir. Aralarında çıkan kavgayı kim yenerse o Huriye ile evlenecektir. Osman Efe kazanır. Huriye’de misket ağacına çıkar ve kazananı bekler. Kalabalıkta Osman Efe’yi göremeyince kendini ağaçtan aşağı bırakır ve hayatını kaybeder. Ardından türkü söylenmeye başlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Melodika Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kaynaklar; 12 unutulmaz Türkü ve Hikayeleri (kultur.istanbul), Türkü Hikayeleri(turkuler.com), TRT Radyo

Tepkini Göster
 • 3
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 5
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir