1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Venedik Altın Akçesi (Duka) Nedir? Değeri Ne Kadar?

Venedik Altın Akçesi (Duka) Nedir? Değeri Ne Kadar?

Avrupa’daki dükler için bastırılan duka, yüzyıllar boyunca bölgenin en çok kullanılan parası olmuştur. Farklı madenler kullanılarak bastırılan bu para 1248’de Venedik altın akçesi olarak değer kazanmıştır.

Günümüzde yatırım amaçlı olarak kullanılan duka tarihi geçmişi de göz önünde bulundurulduğunda çok değerli bir paradır.

Duka Ne demek?

venedik altın akçesi tanımı

Duka daha önce birçok Avrupa ülkesinde kullanımda olan, farklı biçim ve değerde olan altın paradır. Duka kelimesi, “dükün madeni parası” anlamına gelen Orta Çağ Latincesi “ducalis” den gelir.

Duka bazı yerlerde düka adıyla da kullanılır. Apulia’da, yaklaşık on ikinci yüzyılın ortalarında, Norman dükü II. Roger tarafından 1140’larda ilk duka bastırılmıştır. 1284 yılında ilk duka altın sikkesi Venedik’te basıldı ve Avrupa çapında bir “ticaret madeni parası” olarak uluslararası kabul görmüştür.

Venedik altın akçesi, 3.545 gram ağırlığında % 99.47 altın saflığına sahiptir. Duka, 1200’lerin sonlarından 1900’lerin başlarına kadar uzanan bir dönemde, birkaç farklı mezhepte, birçok farklı krallık ve imparatorluk tarafından basıldı. Avrupa tarihinin en önemli altın ticareti paralarından biriydi.

thumbnail
Önerilen Yazı
En Çok Altını Olan Ülkeler Sıralaması – 2021

Venedik Altın Akçesi’nin Tarihi

İlk altın dukaları basılmadan kısa bir süre önce, 1252’de Floransa ve Cenova darphaneleri florinleri basmaya başlamıştır. Daha sonra, altın florinler de 1256’da Lucca ve Perrugia tarafından 1259’da basılmıştır. Bununla birlikte, 1284’te ilk altın dukaları, Venedik altın akçesi (zecchinos olarak da bilinir) basılmak üzere onaylanmıştır.

dukanın anlamı

Florinlerden daha ağır (3,53 gr yerine 3,545 gr), ve aynı zamanda saf altınla üretilmiştir. Venedik altın akçesinin basımı Mart 1284’te başlamıştır. Uluslararası ticarette altın dukaların geniş kabul görmesi nedeniyle diğer ülkeler de bu akçeleri basmıştır.

En tanınmışları Macar, İspanyol ve son olarak Hollanda tipi dukalarıdır. Venedik modelini takiben, benzer sikkeler Akdeniz’de yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Özellikle Avusturya’da Düka altını hem yatırım için hem de hediye olarak halen çok popüler bir sikkedir.

venedik altın akçesi saflık oranı

Duka’nın Değeri ve Fiyatları (1 Duka Kaç TL)

Venedik altın akçesi 3,545 gr ağırlığında saf altından üretilmiştir. Saflık oranı ise % 99.47’ dir. Sertlik kazanması için çok az bir miktarda bakır bulunmaktadır. Avrupa ticaretinde yaklaşık 700 yıl boyunca kullanılmıştır. Birçok ülke, imparatorluk, krallık ve mezhep kendi dukasını basmıştır.

Duka 1’lik ve 4’lük duka altını olarak piyasalarda mevcuttur. Yakın tarihli basımlar altının gram değerine göre hesaplanır. Ancak çok eski basımların tarihi değeri olduğu için bu hesaplama doğal olarak değişmektedir.

Kaynak : Duka Nedir (finanstaksi.com), Duka Hakkında (goldducats.com)

Tepkini Göster
 • 1
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  _rendim
  İğrendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 5
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir