1. Anasayfa
 2. Sağlık

Covid 19 Test Sonucu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Covid 19 Test Sonucu Öğrenme İşlemi Nasıl Yapılır?

Covid testi sonucu nereden öğrenilir? Covid 19 test sonucu öğrenme e-nabız üzerinden nasıl yapılır?Corona testi sonucu öğrenme işlemi için yapılacak adımlar aşağıda resimli olarak anlatılmıştır. 

Kişisel bilgilerin korunması adına Sağlık Bakanlığı, son dönemde yaptığınız tahliller, sonuçlar, reçete, radyaloji, mr görüntüleri ve kalıcı hastalık gibi bilgileri şahsınıza özel olan e-devlet sistemi ile entegre çalışan, e-nabız denen sistem üzerinden kullanıcılara bilgi amaçlı sunuyor.

Sizde covid 19 şüphesi ile hastaneye başvurduysanız ve sonucunuzu bekliyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Covid 19 Test Sonucu Öğrenme Yöntemi

Dijital hastanecilik dönemine geçiş yaptığımız bu dönemde Türkiye önemli adımlar attı ve e-nabız sistemini uygulamaya koydu. Vatandaşlar e-nabız üzerinden, kendi kişisel verilerini koruyarak istediği doktora bilgilerini açabiliyor. Ve e-nabız uygulamasının bunun gibi birçok avantajı mevcut.

Yaklaşık 14 milyon kişi e-nabız sistemini aktif olarak kullanıyor. Eğer E-devlet şifreniz varsa, sizde bu hizmetten faydalanabilir, aşağıdaki adımları takip ederek covid 19 test sonucunuzu öğrenebilirsiniz;

 • Eğer e-nabız sistemine üyeliğiniz var ise TC kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş yapabilirsiniz. Veya alternatif olarak e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz

 • Sistem üzerinden Tahlillerim menüsüne basarak Covid 19 test sonucu öğrenme işlemini yapabilirsiniz.

 • Tahlillerim menüsü içerisinde sağ üstte bulunan Covid19 Test Sonucu menüsüne giriş yapınız.
 • Eğer çocuğunuza ait bir test yapıldıysa yukarıdaki menüden Çocuklarım yazısına tıklayarak, çocuğunuza ait sayfaya geçiş yapabilirsiniz. Ardından aynı şekilde Tahlillerim menüsü üzerinden Covid 19 test sonucu öğrenme adımına geçebilirsiniz.
 • Umarız test sonucunuz negatif (-) çıkmıştır. Eğer sonucunuz pozitif (+) olarak görünüyor ise lütfen kendinizi izole edin, kimseyle temas etmeyin ve ALO 184 hattını arayarak ne yapılacağı konusunda yardım isteyin.

Alternatif Covid Test Sonucu Öğrenme Yöntemi

E-nabız sistemine giriş yapmadan alternetif olarak Barkod No ve TC kimlik numaranız ile test sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun için test yaptığınız sağlık kuruluşundan aldığınız Barkod yanınızda olmalıdır. Barkod noyu kaybettiyseniz hastaneden temin etmeniz gerekir.

TEST SONUCUNU ÖĞRENMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN

Covid 19 Test Sonucu Örneği

Aşağıda e-nabız üzerinden görüntülenmiş ve negatif çıkan örnek bir test sonucunu sizlerle paylaşıyoruz. Negatif çıkması durumunda bile şüpheli konularda ALO 184’ü aramaktan çekinmeyin. Sağlık personelleri kişisel bilgilerinizi koruyarak sizlere yardımcı olacaktır.

Covid 19 Test Sonucu Öğrenme
Covid 19 Test Sonucu Örneği

Covid 19 Test Sonucu Kaç Günde Çıkıyor

Sağlık Bakanlığının hızlı tanı kitleri ile beraber koronavirüs (covid 19) testleri hızlı bir şekilde sonuçlanabiliyor. Özellikle hızlı tanı kitleri ile beraber vatandaşlar hastaneden ayrılmadan covid 19 test sonuçlarını alabiliyor.

Biz yaşadığımız bir tecrübe olarak test sonucuna yaklaşık 10 saat gibi bir süre zarfında ulaştık. Yaşanan yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. E-nabız üzerinden Tahlillerim bölümü ile sonucunuzu sürekli takip edebilirsiniz.

Test Sonucu Sonrası Koronavirüs Danışma Hattı Alo 184’ü Arayın

Her türlü şüpheniz de, bilgi amaçlı konularda 184 corona danışma hattını arayabilirsiniz. İlk olarak kendinizdeki belirtileri danışma hattı ile paylaştıktan sonra kendinizi hastane gibi riskli ortamlara sokmadan kafanızdaki covid şüphelerini gidebilirsiniz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duyurusu üzerine ; “Herhangi bir hastalık bulgusu olduğunda, kolay arayabileceği ALO 184 Sabim danışma hattına dönüştürüyoruz.” hizmete başlayan 184 danışma hattı faaliyete geçmişti. Koronavirüs vakalarının artmasıyla birlikte vatandaşların üzerindeki tedirginliği almak ve doğru yönlendirme yapmak üzere kurulan bu sistem ile hastaneye gitmeden kolayca bilgi edinebilirsiniz.

Covid 19 test sonucu öğrenme işlemleri için ALO 184’ü aramanıza gerek yok. Zira kişisel verilerinizi paylaşamadıkları için yardımcı olamıyorlar. Bunun yerine e-nabız uygulamasını kullanmanız veya ilgili hastane kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Ek Bilgi : İlerleyen süreçte bağlı olduğunuz aile sağlık birimi sizi takip etmek amaçlı arayabilir. Lütfen irtibatta kalınız, sağlıkla kalınız…

thumbnail
Önerilen Yazı
Koronavirüs Haritası Canlı Olarak İzleyebileceğiniz 10 Website

Tepkini Göster
 • 8
  sevdim
  Sevdim
 • 4
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 3
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  _rendim
  İğrendim
 • 4
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 4
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir