1. Anasayfa
 2. Bilgi

Kara Mürver Özütü Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Etkili midir?

Kara Mürver Özütü Nedir? Koronavirüs Tedavisinde Etkili midir?

Kara mürver özütü (ekstresi) nedir? Özellikleri nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Koronavirüsten korunmak için etkili midir?

Bilindiği üzere Covid-19 isimli bir virüs, daha bilindik adıyla Koronavirüs dünyayı temelinden sarsmaya devam ediyor. Sağlık dünyası hastalığa etkili olacak bir ilaç ve koruma sağlayacak bir aşı arayışındayken insanlar da bireysel olarak kendilerini koruyacak önlemler almanın peşindeler. Tabiki zorunlu haller dışında evde kalmak, dışarı çıkıldığında diğer insanlarla aradaki mesafeyi arttırmak, tokalaşmamak, sarılmamak gibi tedbirler mutlaka uygulanmalı. Ancak bu virüs kendimizi ne kadar izole etsek de bizi bulabilir. İşte bu yazı, virüs ile enfekte olduğumuzda bize fayda sağlayacak olan besinlerden birisi olan kara mürver ekstresi veya özütü ile ilgili.

Kara Mürver Bitkisinin Özellikleri

Hanımeligiller familyasından olan kara mürver bitkisi kertikli ve yeşil yapraklara sahiptir. bir bitki türüdür. Bitkinin yetişmesini kolaylaştıran en önemli özelliği dikildikten sonra hiçbir bakıma ihtiyaç duymaması ve üzerinden dökülen tohumları sayesinde çoğalabilmesidir. Meyveleri genellikle 6 ila 10 mm. arasında çapa sahip yuvarlak ve siyah renklidir.

Kara mürver özütü

Kara Mürver Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Kara mürver şaraba renk vermek ve iplik makarası yapımında kullanılması dışında sağlık açısından pek çok fayda içermektedir. Bitkinin koronavirüsle ilgili olan faydalarına gelecek olursak çiçeği ve yaprağının balgam söktürme ve göğsü yumuşatma özelliği vardır. Özellikle soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıkların tedavisinde destek amaçlı kullanılabilmektedir. Dolayısıyla son günlerde eczanelere gidip gıda takviyesi istediğimizde elimize tutuşturulan çoğu ürünün içinde kara mürver ekstresi veya özütü bulunmaktadır.

Kaynak: Mürver nedir? Faydaları nelerdir?

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir