1. Anasayfa
 2. Sağlık

Koronavirüsün Dikenli Yapısını Gösteren En Net Görüntü

Koronavirüsün Dikenli Yapısını Gösteren En Net Görüntü

Tsinghua Üniversitesi’nde biyolog olarak görev yapan Dr. Sai Li, koronavirüsün haritasını çıkartmak için 2020 şubat ayından beri çalışıyordu. Bu çalışmanın sonucu olarak Dr. Li, koronavirüsün insan hücrelerine nasıl saldırdığını ve hücre içerisine nasıl yerleştiğini gösteren en net görüntüye ulaştı.

Dikenli bir şekle sahip olan Covid-19 virüsünün insan hücresiyle olan etkileşimini inanılmaz derecede net şekilde gösteren bu görüntüler koronavirüs tedavisinde bilim adamlarına yol gösteriyor.

Koronavirüsün Dikenli Yapısı

Koronavirüsün Dikenli Yapısı Sert Değil Esnek Bir Yapıda

Dr. Li bu görüntüleri elde etmek için virüsü tek bir damlaya indirgedi. Ardından ani dondurma yöntemi ile virüsü dondurdu ve Kriyo-elektron mikroskobu ile virüsü inceledi. Dr. Li New York Times’a verdiği röportajda virüsün yoğunluğunu; “Bir inç’in milyonda biri kadar küçük bir görüntüye baktım ve virüsle kaplı bir ekran gördüm” şeklinde belirtti. Ardından sözlerine koronavirüsü bu kadar iyi çözünürlükle gören tek kişi olduğumu düşünüyorum diyerek devam etti.

San Diego’da Kaliforniya Üniversitesinde hesaplamalı biyolog olarak görev yapan Rommie Amaro gibi araştırmacılar virüsün nasıl yayıldığını bulmak için süper bilgisayarlar kullanarak sanal virüsler oluşturuyor. Amaro ve ekibi Dr. Li’nin elde ettiği görüntüleri incelediğinde koronavirüsün dikenli yapısının ve sivri uçlarının aslında sert olmadığını, esnek olduğu keşfettiler.

Solda koronavirüsün dikenli yapısını, sağ tarafta ise dikenin lacivert renkte görünen şeker molekülleri tarafından nasıl korunduğunu görebilirsiniz

Bilim adamları virüsün sivri uçlarının esnek olmasından ötürü insanların solunum yollarındaki hücrelere tıpkı bir kanca gibi maksimum derecede tutunma özelliği olduğunu belirtti. Sivri uçların etrafındaki şeker molekülleri ise esnek dikenin etrafında adeta bir kalkan görevi görüyor, dikeni koruyor ve virüs bu sivri uçlar ile sağlıklı hücreleri öldürüyor.

Koronavirüsün Dikenli Yapısı
Koronavirüsün dikenlerinin görünüşleri

Kaynak : Koronavirüsün sivrü uçlu bilgisayar görüntüleri, milyonlarca hücreyi öldürdü

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 2
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir