1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Vodafone, Turkcell ve Turk Telekom Şebeke Sorunu

Vodafone, Turkcell ve Turk Telekom Şebeke Sorunu
Vodafone, Turkcell ve Turk Telekom Şebeke Sorunu

İçinde bulunduğumuz ağı en sade haliyle teknoloji çağı olarak tanımlayabiliriz. Fakat ülkemizde teknoloji tam manasıyla kullanılamamakta, özellikle de şebeke sorunu çok fazla baş ağrıtmaktadır.

Şebeke problemi her operatör kullanıcısının başına gelebilmektedir. Kimi zaman kriz anlarında aşırı yoğunluk ya da şebekelerin zarar görmesinden dolayı şebekede sorun yaşansa da en büyük neden altyapı yetersizliğidir.

sinyal yok

Operatör firmalar reklamlara gelince her yerde güçlü çekim sunduklarını duyursalar da büyükşehirlerin merkezinde dahi telefonlar çekmemekte ya da en ufak bir deprem, sel, yağış anlarında hatlar kilitlenmektedir.

Eğer telefonunuzda şebeke sorunu varsa öncelikle sorunun neyden kaynaklandığını tespit etmeli, sonra çözüm yolları aramalısınız.

şebeke sorunu

Şebeke Sorunu Nasıl Çözülür?

Şebeke sorununuzu çözmek için sırasıyla şu adımlara dikkat etmelisiniz:

 1. İlk olarak telefonunuzun sim kartınızı tanıyıp tanımadığını kontrol edin. Sağ üstte en az bir sinyal dahi alınıyorsa telefonunuz sim kartı görüyor demektir.
 2. Telefonunuzu uçak modunda unutmuş olabilirsiniz. Ayarlar-Uçak Modu adımlarından ya da üstteki bildirimler arasından uçak modunu kapatmalısınız.
 3. Sorun hala devam ediyorsa telefonunuzu yeniden başlatmayı denemelisiniz.
 4. Sorununuz hala devam ediyorsa sim kartınızda sorun olup olmadığını görmek için başka bir telefonda deneyebilirsiniz. Başka bir telefonda da aynı problemi yaşadıysanız problem sim kartınız kaynaklı olabilir.
 5. Başka bir sim kartı telefonunuza taktığınızda sorun yaşamıyorsanız yine önceki sim kartınız arızalı olabilir.
 6. Aynı operatörü kullanan başka birisinin de aynı sorunu yaşayıp yaşamadığını sorun. Eğer yaşıyorsa baz istasyonunda geçici bir şebeke problemi yaşanıyor olabilir.
 7. Sorun IMEI numaranızdan kaynaklı olabilir. *#06# tuşlarını tuşlayarak IMEI numaranızı görebilirsiniz. Eğer IMEI numaranız kopyalandı ise telefonunuz çekmeyecektir.
 8. Şebeke Sorunu yaşadığınız Android telefonunuzda Ayarlar-Bağlantılar-Mobil Ağlar-Ağ Operatörleri-Ağları Ara adımlarını izleyerek arama yapabilir, sonuçlardan size uygun ağı kaydedebilirsiniz.
 9. Kullandığınız operatörün müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz. Vodafone hatlarında 542‘yi, Turkcell hatlarında 0532 757 0 770‘yi, Türk Telekom’da ise 444 1 444‘ü arayarak müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.
 10. Hala şebeke sorunu devam ediyorsa telefonunuzu fabrika yarlarına döndürmeli, yine düzelmedi ise teknik servise başvurmalısınız.

thumbnail
Önerilen Yazı
Pttcell, Teknosacell ve Bimcell Hangi Operatöre Bağlı?

Şebeke Sorunu Neden Olur?

Şebeke sorunları genel olarak bulunduğunuz konumla alakalı olabilir. Operatörlerin ilkel hizmetleri nedeniyle kapalı alanlarda, zemin katlarda, kırsallarda sorun yaşayabilirsiniz. Baz istasyonunun yetersiz kalması sebebiyle ya da IMEI hatası nedeniyle sorun olabilir.

şebeke hatası

Vodafone şebeke sıkıntısı kontrolü için : İnternet Sorunu (vodafone.com.tr)

Turkcell şebeke çekme hatası yaşayanlar için : Konuşma Sorunu Yaşayanlar (turkcell.com.tr)

Türk Telekom şebeke problemi yaşayanlar için : Acil Teknik Yardım Çağrıları (turktelekom.com.tr)

Telefonunuzun sinyal seviyesi düşükse aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir