1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Modem Radyasyon Yayar mı? Sağlığa Zararlı mıdır?

Modem Radyasyon Yayar mı? Sağlığa Zararlı mıdır?

Wireless Modemler kullanılmadığı zaman kapatılmalı mıdır? Modem radyasyon yayar mı? Kablosuz modemler sağlığa zararlı mıdır? Wifi sinyalleri tehlikeli midir? 

Yıllardır süregelen bir tartışmadır kablosuz modemler sağlığa zararlı mıdır konusu. Özellikle geceleri açık bırakılmaması gerektiği herkesçe dile getirilir. Bu konuda bir çok araştırma sürdürülmüş olsa da burada bilimsel olarak yapılan çalışmalara göz atmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Kablosuz cihazlar elektromanyetik dalgalar ile haberleşen cihazlardır ve günbegün hayatımızdaki yerleri, önemleri artmaktadır. Dolayısıyla gelin, bu konuda merak edilen noktalarla ilgili yapılan araştırmalara bir göz atalım.

Kablosuz Cihazlar Hakkındaki Araştırmalar

Özellikle konu teknoloji olunca her kafadan bir ses çıkması artık olağanlaşmış bir hal almıştır. Fakat doğru bilgiye ulaşmanın yolunun deneyler ve araştırmalar olduğu dikkate alındığında bu konuda da ilgili araştırmalara göz atmakta fayda var. Bu konuda Türkiye’de bazı kurumlar kablosuz modemlerin sağlığa etkilerini araştırmışlar ve raporlamışlardır.modemler radyasyon yayar mı?

SAR Nedir? Limit Değeri Kaçtır?

ICNIRP (Uluslararası İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyondan Korunma Komitesi) kablosuz cihazlar ile ilgili araştırmalar yürütmüş, sonucunda cihazlar için elektromanyetik dalgaların sınırı belirlenmiştir. Aynı araştırmada radyasyonun vücut tarafından emilim yoğunluğunu gösteren SAR değeri (Specific Absorption Rate) tanımlanmıştır. Bu kapsamda açık alanda belirlenen limit değeri 2,0 W/kg’dır.

Wireless (Kablosuz) Modem Radyasyon Yayar mı?

Ülkemizde teknoloji denildiğinde akla gelen ilk kurum olan TÜBİTAK, Bilten ile birlikte bu konuda 2011 yılında “Elektromanyetik Dalgalar ve İnsan Sağlığı” adında deney hayvanları ile bir araştırma yürütmüştür. Bu araştırma sonucunda daha önce belirlenen standartlara uygun olarak üretilmiş olan kablosuz haberleşen cihazların insan sağlığına hiçbir zararı tespit edilmemiştir.

Dolayısıyla yasal olarak belirlenmiş sınırlarda üretilmiş kablosuz cihazların insan sağlığına bir zarar vermediğini söyleyebiliriz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kıtalar Arası İnternet Nasıl Sağlanır?

Kaynak: Modem radyasyon yayar mı?

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  _rendim
  İğrendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir