1. Anasayfa
 2. Bilim

Uçaklar Neden İz Bırakır? Chemtrails Nedir?

Uçaklar Neden İz Bırakır? Chemtrails Nedir?

Her dakika binlerce uçak gökyüzünde uçuyor veya şöyle düzeltelim covid-19 başlayana kadar uçuyordu :). Yukarıda süzülen bu uçaklar dikkatimizi çekecek şekilde gökyüzünde beyaz bir iz bırakıyor. Peki ama uçaklar neden iz bırakır? Bu beyaz izler nedir? Sağlığa zararlı mıdır? Bu izleri meteoroloji uçakları mı bırakıyor? Chemtrails Nedir? İşte bu soruların cevapları…

Uçakların bıraktığı bu beyaz duman, birçok insan tarafından motorda yanan yakıt dumanı veya meteoroloji uçaklarının bıraktığı izler olarak düşünür. Ve hatta sosyal medyada bazı komplo teorisyenleri tarafından bu dumanın insanları kısırlaştırmak amacıyla salındığı söylenmektedir. Bu ve benzeri teorilere de makalemizde değineceğiz. Ama önce uçaklar neden iz bırakır ona değinelim.

Uçakların Bıraktığı Beyaz İzin – Kuyruk İzlerinin Yakından Görüntüsü;

Gökyüzünde uçakların arkasındaki oluşan bu ize, yolcu taşıyan uçakların arkasında da denk gelebilirsiniz. Özellikle yüksek irtifada uçan uçaklarda bu kuyruk izleri oldukça belirgindir. Dolayısıyla bu tarz duman bırakan uçaklar sadece meteoroloji uçakları değildir.

Uçaklar Neden İz Bırakır?

Uçaklar Neden İz Bırakır

Detaylı açıklamaya geçmeden önce buluta benzeyen bu izlerin ismini öğrenelim. Uçakların arkasından bıraktığı izlerin ismi aslında Contrail‘dir. İngilizce yoğuşma anlamına gelen “condensation” ve iz anlamına gelen “trail” kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuştur. Yani Türkçe karşılığı olarak Yoğuşma İzi denilebilir. 

Gökyüzünde uçakların uçtuğu seviyelerde hava sıcaklığı oldukça düşüktür. Örneğin 10 km yukarıdan uçan bir uçak -50°C hava sıcaklığını görebilir. Uçak motorundan çıkan egzoz gazının sıcaklığı ise yaklaşık 600°C’dir.

Soğuk hava ile karşılaşan sıcak gazlar nedeniyle havanın içerisinde su buharı yoğunlaşır ve bir nevi bulut oluşturur. Yani contrail’e insan yapımı bir bulut denilebilir. 

Yeni havalanan uçakların arkasında bu oluşan izleri göremememizin nedeni işte bu yüzdendir. Sadece çok soğuk havalarda (örn. -40°C sıcaklıklarda) havalanan uçakların arkasında contrail görebilirsiniz.

Ek bilgi : Nemli havalarda bu beyaz dumanı daha uzun süre, kuru havalarda ise daha kısa süre görebilirsiniz. Havanın nemli olup olmadığını bu izlere bakarak anlayabilirsiniz 🙂

Chemtrails Nedir?

Chemtrail, ingilizce kimyasal anlamına gelen “chemical” ve iz anlamına gelen “trail” kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuştur. Yani Türkçe karşılığı olarak Kimyasal İz diyebiliriz. 

Bu izler hakkında dilden dile dolaşan birçok komplo teorisi mevcut. Bunlardan bazıları şu şekilde;

 • Uçakların arkasından bıraktığı bu iz, nüfusu kontrol etmek için doğaya salınıyor,
 • Bu uçaklar hastalık yayıyor, zehir saçıyor,
 • İnsanları kısır yapıyor vs.. vs…

Bu tarz komplo teorileri gerçeği yansıtmıyor, yukarıda açıkladığımız gibi bu izlerin nedeni soğuk havalarda nefesimizden çıkan buhar gibidir. Yine bazı komplo teorisyenleri, bazı fotoğraflar ile zehirleme iddialarını öne sürüyorlar. Örn. yolcu simülasyonu için çekilen fotoğraflar, yakıt boşaltan uçakların fotoğrafları vs.

Chemtrails Nedir

Yukarıdaki fotoğraf öne sürülüp zehrin motordan değilde kanattan yayıldığı belirtiliyor. Ancak bunun açıklaması şu şekilde;

Eğer uçakların arkasından çıkan bu izleri motorundan değilde kanatlarından çıkarken görürseniz uçağın yakıtını boşalttığını anlayabilirsiniz. Uçaklar havadayken acil bir durumda uçağın ağırlığını düşürmek için pilotlar yakıtı boşaltabilir. 

Kısaca uçakların zehir yaydığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor (zirai ilaçlama uçakları hariç). Yolcu taşıma standartları, yolcu uçaklarında insanların sağlığına zararlı bir maddenin taşınmasına bile izin vermezken, sizce bunların doğaya salınmasına izin verilebilir mi?

Ayrıca insanları zehirlemek veya kısır bırakmak isteyen birileri için bunu yapmanın daha kolay yolları varken neden herkesin gözü önünde uçaklardan zehir yaysınlar ki. Örneğin gıda sektörü veya ilaç sektörü gibi yollar ile daha kontrollü bir şekilde insanlar kısır bırakabilir.

Yani kısaca uçakların arkasından gördüğümüz izler zehir değil uçak motorundan çıkan su buharının soğuk hava ile temasından oluşan buluttan ibarettir. Buda uçaklar neden iz bırakır konusunu açıklamaktadır.

Uçağın Arkasındaki Beyaz Duman Sağlığa Zararlı mıdır?

Uçaklar neden iz bırakır konusuna yukarıda değindik ve özet olarak, ısı farkı nedeniyle oluşan bulutumsu beyaz izler zehir değildir demiştik. Ancak bunun yanında uçak motorundan çıkan gazlar tertemiz masum gazlarda değildir. Yayılan gazların içerisinde %70 karbondioksit, %29 oranında su buharı ve %1 diğer gazlar bulunmaktadır. 

Yapılan araştırmalar üzerine çalışan bilim adamları belirtiyor ki, hava yolu sektörünün küresel ısınma üzerindeki etkisi %5’dir. Henüz kara yolu sektörü kadar zararlı olmasa da geleceğimize yavaş yavaş zarar vermektedir. 

Arkasında Gökkuşağı Oluşan Uçak

Bazen güneş ışını açısının uçağın arkasında bıraktığı izlere doğru açı ile gelmesi durumunda gökkuşağı oluşabiliyor. Yukarıda anlattığımız gibi uçağın motorundan çıkan sıcaklık ile yoğuşan su damlacıkları içerisinde güneş ışınları kırılarak gökkuşağı olabiliyor. Kaynak : Uçağın arkasındaki gökkuşağı.

Kaynak : Chemtrail Gerçek Mi? İşte Gerçek Bir Chemtrail Videosu!

Tepkini Göster
 • 2
  sevdim
  Sevdim
 • 10
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 4
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir