1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Çift Katlı Uçak Koltukları Uçak İçi Tasarımı Değiştirebilir

Çift Katlı Uçak Koltukları Uçak İçi Tasarımı Değiştirebilir

Çift katlı uçak koltukları, uçak içi kabin tasarımının geleceği olabilir. Taşımacılıkta en ufak boşluğu bile değerlendiren tasarımcılar ilginç yöntemlere başvuruyor. 

Covid-19 hayatımızın birçok alanında değişikliğe sebep oldu. Koruma alanları, güvenlik önlemleri, hijyen kuralları gibi bir dizi önlem alındı. Yaşam koşulları bir yönüyle değişti ve ihtiyaçlar farklılaştı.

çift katlı uçak içi

Yolcular arasında pleksiden yapılmış duvar gibi bölücüler, yeni kademeli sıra düzenleri, zikzak koltuklar, yolcuların kafalarının etrafında uzay kaskı gibi şeffaf korumalar, dünyanın birçok yerinde mağaza ve restoranlarda yeni bölmelerin ortaya çıkması gibi havayolu koltukları için de çok çeşitli yeni konseptler tasarlandı. En çok dikkat çeken tasarımlardan birisi ise çift katlı uçak koltuğu oldu.

Çift Katlı Uçak Modeli 

Covid-19 salgınından beri, maske zorunluğu, el jeli ve dezenfektan mendiller havayollarının olmazsa olmazı olurken, uçak kabinlerindeki oturma alanlarının da değişikliği artık gündemde.

En etkili bariyer, nefes alan bir yolcunun ağzına en yakın olanıdır: yani yüz maskesi. Bu nedenle havayolları genel olarak maske takmayı zorunlu kılıyor ve takmayarak başkalarını tehlikeye atan yolcuları engelliyor.

Aynı zamanda, SARS-CoV-2 koronavirüsünün nasıl bulaştığına dair bilimsel ve tıbbi anlayış hızla ilerledi. Enfeksiyonun artık büyük ölçüde, en etkili koruyucu bariyerlerin türünü etkileyen damlacık ve aerosol (fomit veya dokunma) yollarıyla olduğu bilinmektedir.

iki katlı uçak içi kabin

Tasarımcı Jeffrey O’Neill tarafından geliştirilen bir ürün olan Zephyr Seat, yolcuların uçaklarda birbirlerinden fiziksel olarak uzaklaşmaları için yeni bir yöntem sunarken, aynı zamanda artan konfor ve uzanma lüksüne sahip.

Bu yeni patent bekleyen çift katlı uçak tasarımı, yüksek ücretler ödemek zorunda kalmadan daha fazla konfor arayanlar için uygun bir koltuk yükseltme seçeneği sunmayı amaçlıyor. Konsept çok yönlü ve yolculara uzanmaya ve bacaklarını uzatmaya, yolculuk devam ederken dik oturmaya kadar çeşitli konfor alternatifleri sunuyor.

Çift katlı uçak tasarımı, uzun mesafeli uçaklarda kapasiteyi %20 artırıyor ve pahalı yemekleri, bagajları ve diğer premium hizmetleri ayrıştırarak, maliyetleri düşürerek bir yatar yatak için sektördeki en düşük fiyatı sunuyor. Çift katlı uçakları esnek tasarımı sayesinde havayolları, koltuğu operasyonel gereksinimler, kültürel farklılıklar ve marka taahhütleri dahil olmak üzere ideal özelliklerine uyacak şekilde özelleştirebiliyor.

British Airways, Lufthansa, Delta, Air New Zealand, Qantas ve Japan Airlines gibi bazı ticari havayolları şimdiden bu tasarım ile ilgililendiklerini belirttiler.

Çift Katlı Uçak Tasarımına Ödül

Travel tasarım ödülleri geçen yıl pandemi sebebiyle ertelenmişti. 2020 ödül kazananlarının duyurusunu ertelemesinin ardından, bu yıl Kristal Kabin Ödülleri olağan sekiz kategorisini, iki önemli ödüle indirdi: Jüri Seçimi Kategorisi ve Temiz ve Güvenli Hava Yolculuğu ödülü.

uçak içi kabin tasarımı

Jürinin Seçimi listesindeki en ilgi çekici konseptlerden biri, her bir sıranın yerde oturma düzeni ve yerden birkaç metre yükseklikteki çift seviyeli bir koltuk kabini öngören Şezlonglu Ekonomik Koltuk Projesi oldu.

Tasarım ödülü, İspanyalı, Hollanda TU Delft Üniversitesi’nde okuyan 21 yaşındaki öğrenci Alejandro Núñez Vicente’ye verildi. Núñez Vicente, Avrupa’yı dolaşma sırasında elde ettiği deneyimlerinin kısmen bu fikre ilham verdiğini söyledi.

Bacakların sığmama probleminde ötürü, öndeki koltuk sırasını yükseltmenin sorunu çözeceğini fark etti. Tasarımı, üstteki bagaj bölmesini ortadan kaldırarak, daha yüksek seviyeli koltuklar için kabinde daha fazla alan sağlamak oldu. Bagaj ise, koltuğun altındaki bölmelerde yerini alacak şekilde tasarlandı.

Núñez Vicente, bu tasarımın şu anda TU Delft’te geliştirilmekte olan Flying-V uçağında başarılı düşünüyor, ancak bunun bir Boeing 747, Airbus A330 veya herhangi bir orta ila büyük uçakta da uygulanabileceğini söylüyor.

Núñez Vicente, Flying-V projesinde çalışan ekip tarafından halihazırda tartışılan fikirleri aldığını ve masaya kendi vizyonunu getirdiğini söylüyor.

Alt sıra, yolcuların bacaklarını esneterek bir kanepenin uzanma deneyimine sahip olma avantajına sahipken, üst sıraya ise SUV deneyimi sağlıyor. Örneğin artan bacak mesafesi ve genel yaşam alanı nedeniyle bacak bacak üstüne atmayı mümkün kılıyor.

Koltuk tasarımı ayrıca daha fazla yaslanma açısı ve daha fazla konfor sağlamak için ayarlanabilir bir sırtlık ve açılabilir boyunluk sunuyor.

Çift katlı uçaklar sayesinde hem Covid-19 güvenlik önlemleri artırılabilecek hem de ekonomi sınıfı biletli yolcular da konforlu bir seyahate kavuşmuş olacak.

Kaynak : Bu çift katlı uçak kabini konseptleri, uçmanın geleceği olabilir (cnn.com)

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir