1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Tavuk ve Güvercinlerin Kafası Neden Vücutlarından Ayrı Hareket Eder?

Tavuk ve Güvercinlerin Kafası Neden Vücutlarından Ayrı Hareket Eder?

featured

Tavuk ve güvercin gibi kuş türleri, görüş alanlarındaki hareketleri tespit ederek avlanırlar. Tavuklar veya güvercinler yürürken kafalarını sabit tutamazlar. Kafaları sürekli ileri ve geri doğru hareket eder. Veya benzeri bir şekilde vücutları oynadığı zaman kafaları sabit kalır. Peki bu hareketleri neden yaparlar?

Tavuklar diğer bazı kuş türleri gibi, insanlardan daha fazla renk görmelerini sağlayan özel görme yeteneklerine sahiptir. Ultraviyole spektrumu görebilirler. İnsanlar bir nesneye odaklanmak ve ona yoğunlaşmak için gözlerini hareket ettirirken, tavuklar ve güvercinler ise kafalarını hareket ettirirler. Örneğin bu yazıyı okurken kafanızı sağ, sola, aşağı ve yukarı çevirmeyi deneyin. Gözleriniz sabit kafanız hareket edebiliyor olmalı. Ancak bu tavuklar için geçerli değildir onlar göz stabilizasyonu yerine kafa stabilizasyonuna sahiptirler.

göz küresi

Gözleriniz hareket ederek dünyayı içgüdüsel olarak izler.  Aksi halde çoğu şey bulanıklaşır.
Yukarıda yazılanlara özetle tavuk ve güvercinler, vücutları hareket ederken bir şey odaklanmak için gözlerini kullanmak yerine kafalarını sabitler.

tavukstebilizasyon

Peki Tavukların Kafa Hareketleri Neden Kesik Kesiktir?
Yine aynı şekilde tavuklar gözlerini hareket ettiremediğinden durağan haldeyken kafaları kesik kesik hareket eder (aşağıda resimdeki gibi). Bir cisme odaklanmış haldeyken başka bir cisme odaklanacağı zaman gözlerini hareket ettiremez, bunun yerine esnek boyunlarını kullanır. İnsanlar gibi kafasını çevirirken gözleri sabit kalmadığı için kafaları yumuşak bir şekilde geçiş yapmaz, kesik kesik hızlı bir şekilde döner.

tavukkafası

İnsanlarında Benzer Bir Özelliğe Sahip Olduğunu Biliyor muydunuz?
Aşağıdaki balerin dönerken size baktığı zaman kafasını nasıl bir süre sabitlediğini görebiliyor musunuz? İç kulağınızdaki vestibüler sistem aracılığıyla bu hareketi yapabiliyorsunuz.

balerin

Yorum Yap