1. Anasayfa
 2. Hayvanlar

Tavuk Kafası Neden Ayrı Hareket Eder?

Tavuk Kafası Neden Ayrı Hareket Eder?

Güvercin ve tavuk kafası vücudundan bağımsız bir şekilde hareket eder. Bu kuş türleri, görüş alanlarındaki hareketleri tespit ederek avlanırlar.

Tavuklar veya güvercinler yürürken kafalarını sabit tutamazlar. Kafaları sürekli ileri ve geri doğru hareket eder. Veya benzeri bir şekilde vücutları oynadığı zaman kafaları sabit kalır. Peki bu hareketleri neden yaparlar?

Tavuklar diğer bazı kuş türleri gibi, insanlardan daha fazla renk görmelerini sağlayan özel görme yeteneklerine sahiptir. Ultraviyole spektrumu görebilirler.

Tavuk Kafası Vücudundan Ayrı Hareket Eder

İnsanlar bir nesneye odaklanmak ve ona yoğunlaşmak için gözlerini hareket ettirirken, tavuklar ve güvercinler ise kafalarını hareket ettirirler. Örneğin bu yazıyı okurken kafanızı sağ, sola, aşağı ve yukarı çevirmeyi deneyin. Gözleriniz sabit, kafanız hareket edebiliyor olmalı.

Gözleriniz hareket ederek dünyayı içgüdüsel olarak izler.  Aksi halde çoğu şey bulanıklaşır.

Yukarıda yazılanlara özetle tavuk ve güvercinler, vücutları hareket ederken bir şey odaklanmak için gözlerini kullanmak yerine kafalarını sabitler.

Tavuk Kafası Hareketleri Neden Kesik Kesiktir?

Yine aynı şekilde tavuklar gözlerini hareket ettiremediğinden durağan haldeyken kafaları kesik kesik hareket eder (aşağıda resimdeki gibi).

tavuk kafası

Bir cisme odaklanmış haldeyken başka bir cisme odaklanacağı zaman gözlerini hareket ettiremez, bunun yerine esnek boyunlarını kullanır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kivi Kuşu Özellikleri İle Herkesi Şaşırtıyor

İnsanlar gibi kafasını çevirirken gözleri sabit kalmadığı için kafaları yumuşak bir şekilde geçiş yapmaz, kesik kesik hızlı bir şekilde döner.

İnsanlarında Benzer Bir Özelliğe Sahip Olduğunu Biliyor muydunuz?

Aşağıdaki balerin dönerken size baktığı zaman kafasını nasıl bir süre sabitlediğini görebiliyor musunuz? İç kulağınızdaki vestibüler sistem aracılığıyla bu hareketi yapabiliyor.

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir