1. Anasayfa
 2. Uzay

Saat Yönünde Dönen Gezegen Hangisidir?

Saat Yönünde Dönen Gezegen Hangisidir?
ters dönen gezegen

Diğerlerine göre ters dönen gezegen Venüs, Güneş sisteminde saat yönünde dönen gezegen unvanına sahiptir.

Yön olarak diğer gezegenlere göre ters dönen gezegen Venüs’tür. Adını Roma tanrıçası Venüs’ten alan bu gezegen, güneş sistemi içerisindeki saat yönünde dönen gezegenler arasında yer almaktadır. Çoğu kişi tarafından ihtişamlı bir güzelliğe sahip olduğu belirtilen Venüs Gezegeni, Güneşin batışı sırasında gökte tıpkı bir elmas gibi parlar, fakat yakından bakıldığında Venüs tıpkı bir Cehennem gibidir.

Güneşe En Yakın 2. Gezegen Venüs

Binlerce yıl önce ve hatta bir gezegen olarak tanımlanmadan bile önce insanoğlunun dikkatini çeken bu gezegen, hala kültürümüzün bir parçasıdır. Gökyüzündeki en parlak 3. nesne olan ve Dünya’ya benzerliği nedeniyle kız kardeş olarak nitelendirilen Venüs, aynı zamanda Güneşe en yakın olan ikinci gezegendir. Parlaklığı sayesinde Roma mitolojisinde güzellik tanrıçası Venüs’ün ismini almıştır. Venüs aynı zamanda bir tanrıça ismi verilen tek gezegendir.

güneş sisteminde ters dönen gezegen
Venüs ve Dünya Arasındaki Boyut Farkı

Güneş Sistemindeki En Sıcak Gezegen Venüs

Her ne kadar Güneşe yakınlık bakımından Merkür’den sonra gelse bile, Güneş sisteminde diğer gezegenlere göre en sıcak olan gezegen Venüs’tür. Çünkü üzerine düşen Güneş ışınları, Venüs’ün kalın bulut tabakası üzerinden geri çıkamaz ve ışınların %70’ini geri yansıtır. Bu bulut tabakası yüksek miktarda sülfürik asit ve karbondioksit içerir. Bu nedenle gezegen yoğun bir sera gazı etkisindedir. Güneşten gelen ışınlar bulutları aşıp Venüs’e ulaştıktan sonra geri çıkamaz ve geri yansır. Bu nedenle Dünya’nın kız kardeşi Venüs Güneş sistemindeki en sıcak gezegen unvanına sahiptir.

Venüs Gezegeninin Özellikleri

ZühreÇolpan veya Çoban Yıldızı olarak da bilinen Venüs gezegeni, Güneş sisteminde ters dönen gezegen olarak nitelendirilir. Ay’dan sonra Dünya’ya en yakın gök cismi olan Venüs tıpkı Güneş, Ay, ve Mars gibi çıplak göz ile Dünya’dan görülebilir (özellikle Güneş batışı ve doğuşu sırasında).

 • Kütlesi : 4.868 5×1024 kg (Dünya’nın kütlesinin %81.5’i)
 • Yüz ölçümü : 460.200.000 km²
 • Yer çekimi : 8,87 m/sn²
 • Yarıçap : 6.051,8 km
 • Hacim : 9.28×1011 km³ (Dünya’nın hacminin %86.6’sı)
 • Yoğunluk : 5,243 g/cm³
 • Ortalama Yüzey Sıcaklığı : 735 K (464 °C)
 • Basınç : 93 bar (bu basınç bir insanı paramparça edebilir)
 • Güneş etrafındaki dönüşünün süresi 225 gündür

Venüs Neden Saat Yönünde Dönen Gezegendir?

Aşağıdaki görselde gezegenlerin dönüş yönlerini görebilirsiniz. Dikkat ederseniz Venüs ve Uranüs Güneş sistemindeki diğer gezegenlere göre ters dönme özeliğine sahiptir. Bu nedenle Venüs ters dönen gezegen, Uranüs ise tıpkı ters yatmış varil gibi dönen gezegen olarak adlandırılıyor.

ters dönen gezegen venüs ve uranüs
Güneş Sistemindeki Gezegenlerin Dönüş Yönleri

Diğerlerine göre ters dönen gezegen olan Venüs’ün saat yönünde dönmesinin iki farklı nedeni olabilir. Bilim insanları özellikle bu iki neden üzerinde duruyor;

 1. Geçmişte Venüs’ün yönünü değiştirebilecek bir meteor veya asteroid çarpmış olabilir. Meteorun çarpmasıyla beraber Venüs’ün ters yönde harekete başlamış olabileceği ihtimallerden bir tanesidir.
 2. Diğer bir olasılık ise, ilk başta diğer gezegenler ile aynı yönde dönen Venüs’ün zamanla üzerindeki gelgit dalgalarının etkisiyle yavaşlayıp tersi yönde hareket etmesidir. Aynı zamanda bu Venüs’ün dönüş hızının Dünya’ya göre düşük olmasının sebebi olarak belirtilir.

Venüs’te Yaşam Var mı?

Venüs gezegeni Güneş sistemi içerisindeki en elverişsiz yerlerden birisidir. Öyle ki Güneşe daha yakın olan Merkür’den bile daha sıcaktır. Ortalama 480°C sıcaklığa sahip olan bu ters dönen gezegen, Güneş sistemi içerisindeki yaşama elverişli en son gezegendir diyebiliriz. Uzak geçmişte ise gök bilimcilere göre Venüs’ün dev okyanuslara ve hayata elverişli bir atmosfere sahip olabileceği belirtiliyor.

venüsde yaşam varmı
2015 Yılında Rus Bilim Adamlarının Venüs’te Yaşam Var Diye İddia Ettikleri Resim

Yukarıdaki koşullar dikkate alındığında Venüs’te yaşam olma olasılığı çok düşük bir olasılık. Ancak bilim adamları son dönemde Venüs’ün yüzeyinden yaklaşık 50 km yukarısında, bulutlar içerisinde, Dünya’ya benzer koşullar olabileceğinden mikrobiyal bir yaşam olabileceği üzerine duruyorlar.

Yan Yatmış Varil Gibi Dönen Gezegen Uranüs

Ters yönde dönüyor olan Venüs gezegenine benzer bir şekilde, Güneş sistemi içerisinde ters yatmış varil gibi dönen gezegen Uranüs’tür. Güneşe uzaklık bakımından 7. ve büyüklük bakımında 3. gezegen olan Uranüs, çok rüzgarlı ve soğuk bir gezegendir. Bilindiği kadarı ile 13 halka ve 27 uyduya sahiptir. Uranüs’ün yüzeyindeki sıcaklık -224°C civarındadır. Yapılan hesaplamalara göre Uranüs’teki rüzgarlar saatte 900 km hıza ulaşabilmektedir.

Uranüs Güneş sisteminin diğer gezegenlerinden çok farklı bir biçimde yan yatmış şekilde, bir nevi ters istikamette döner. Daha önce yapılan araştırmalara göre Uranüs’e çarpan meteorlar Uranüs’ün dönüş yönünü değiştirmiş olabileceğini göstermiştir. Bir başka araştırma ise çok önceleri Uranüs’ün devasa bir uyduya sahip olup dönüş yönünü değiştirmiş olabileceğini, ardından bu uyduya çarpan meteor ile uydunun yörüngeden çıkmış olabileceği düşünülmektedir.

Artık Venüs ve Uranüs diğer gezegenlere göre ters yöne döner bunu biliyoruz, fakat bu durum hala tam anlamıyla netlik kazanamamıştır. Yazımızda bilinen nedenleri üzerine değinmeye çalıştık. Bu teorilerden hangisi sizce doğru olabilir? Yorumda düşüncelerinizi belirtmeyi unutmayın. Bu tarzda makaleler okumak ve yeni bilgiler edinmek için Uzay kategorisine göz atın. Sosyal medyada bizi takip etmeyi unutmayın (@bilgitara).

Tepkini Göster
 • 2
  sevdim
  Sevdim
 • 2
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir