1. Anasayfa
 2. Uzay

Gökyüzündeki Esrarengiz Işıklar Starlink Projesine Ait

Gökyüzündeki Esrarengiz Işıklar Starlink Projesine Ait
gökyüzündeki esrarengiz ışıklar

Bugünlerde İstanbul, Tekirdağ, Sakarya ve Kırklareli’nde görülen gökyüzündeki esrarengiz ışıklar Starlink projesine ait.

25.04.2020 tarihi cumartesi günü akşam vakti saat 20:40 civarında birçok vatandaş gökyüzündeki esrarengiz ışıkları gördü. Art arda ilerleyen bu ışık huzmelerini gören insanlar ne olduğuna anlam vermedi. Yorumlayan insanlardan bazıları Ufo dedi, bazıları ise yıldız kayması.

Birbiri ardına giden bu ışıklar yıldız kayması olamazdı çünkü hem yavaş ilerliyordu hem de art arda yıldızların dizilip kayması imkansızdı. Gelen açıklamalar ile birlikte bu cisimlerin UFO olmadığı da anlaşıldı. İlerleyen saatlerde ise gökyüzündeki esrarengiz ışıkların ne olduğu anlaşıldı. Bu ışıklar Elon Musk’un 2002 yılında kurmuş olduğu SpaceX şirketine ait olan ve uzaya yolladığı Starlink projesine ait uydulardı.

Gökyüzünde Görünen Starlink Uyduları

Starlink Projesine Ait Uydulara Zamanla Alışacağız

Geçtiğimiz günlerde (22.04.2020) bu uydulardan yaklaşık 60 tanesi daha fırlatıldı. Fırlatıldığı tarih yakın olmasından ötürü bugünlerde bu uyduları görebilirsiniz. Dolayısıyla bu görüntülere yavaş yavaş alışacağız çünkü uydular tüm Dünyayı saracak şekilde fırlatılmaya ve ilerlemeye devam ediyor. Firmanın hedefi ise yörünge üzerine toplam 4425 tane uydu göndermek.

gökyüzündeki esrarengiz ışıkları

Starlink Projesinin Detayları

Starlink uydu treni projesinin amacı, Dünya’nın en ücra köşesine bile çok hızlı ve uygun fiyatlı İnternet ulaştırabilmek. Bunu ise yörüngeye yerleştireceği telekomünikasyon uyduları ile başarmayı hedefliyor.

SpaceX firması, Starlink projesini 2015 yılında başlattı. 2017 yılında ise ABD’den gerekli izinleri aldı. Ardından 22.02.2018 tarihinde ilk uydu uzaya fırlatıldı. Deneme amaçlı gönderilmiş olan bu uydular başarılı bir şekilde merkeze bilgi gönderebildi. Firma her ay en az 60 ile 120 uydu göndermeyi hedefliyor. Şu anda ise yörüngede yaklaşık 422 tane starlink uydusu mevcut.

İnsanların bu proje ile alakalı kafasındaki soru işaretlerinden bir tanesi; uyduların uzayı kirletmesi ve yörünge üzerinde bulunan ve başıboş gezen yaklaşık 2600 tane uydu ile çarpışma sonrası oluşan enkaz parçalarının diğer uyduları etkilemesi. Ancak SpaceX firması Starlink web sitesinde arızalanan uydunun 1-5 yıl arasında atmosferde yanacağını belirtiyor.

starlink projesi

Starlink Uyduları Şuan Nerede?

Uyduların konumunu görmek için birkaç tane İnternet sitesi oluşturulmuş. Bu siteler konumunuzu algılayarak veya girerek sizlere uyduları ne zaman görebileceğinizi gösterebiliyor.

FindStarLink sitesine ulaşmak için Buraya Tıklayın, ardından konumunuzu girerek Starlink uydularını ne zaman görebileceğinizi “Timings with good visibility” başlığı altında görüntüleyebilirsiniz.

Başka bir web siteye ulaşmak için Buraya Tıklayın ardından konumunuzu girerek 3 boyutlu görüntü üzerinde geçiş konumunu ve sol tarafta zamanını görebilirsiniz.

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir