1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Orjinal Uyuyan Güzel Masalında Kral Prensese Tecavüz Etmiştir

Orjinal Uyuyan Güzel Masalında Kral Prensese Tecavüz Etmiştir

uyuyan güzel hikayesi

Uyuyan güzel masalının orjinal versiyonunda kral prensesi öperek uyandırmamıştır. Dahada kötüsü tecavüz etmiştir.

Peri masalı gibi bir hikaye…Uyuyan güzel dünyaya geldiğinde kötülük perisi hariç herkes saraya davet edilir. Kötülük perisi bu duruma sinirlenir ve 15 yaşına geldiğinde prensesin eline bir iğne batacağını ve ebedi uykuya yatacağını söyler. Ve olay gerçekleşir. Taki yıllar sonra bir prens uyuyan güzele aşık olup onu öperek uyandırana kadar…

Hepimiz bu hikayeye filmlerde, dizilerde, çizgifilmlerde veya kitaplarda karşılaşmışızdır. Ancak bu masalın orjinalinde olay çok çok farklı. Giambattista Basile adlı İtalyan yazarın “Güneş, Ay ve Talia” (1634) adlı kitabında; Rapunzel, Külkedisi, Pamuk Prenses ve Uyuyan Güzel’in ilk versiyonları da dahil olmak üzere elli farklı hikaye vardı.

Kral Uyuyan Güzelin Kalesine Girer ve Ona Tecavüz Eder

Orjinal Uyuyan Güzel Masalı

Bir kalede uyuyan bir kadın ile karşılan kral, kadına tecavüz eder ve onu hamile bırakır. Bu olaydan hiçbir rahatsızlık duymayan kral sarayına döner ve yaşamına devam eder. Dokuz ay sonra uyuyan güzel bir erkek bir kız çocuk doğurur. Bu bebeklerin bakımında ve beslenmesinde periler görev alır. Periler bebekleri süt emmesi için uyuyan güzele yaklaştırır. Bebekler o kadar çok süt emerki zehirli kıymığı olduğu yerden çıkartırlar ve uyuyan güzel uyanır.

Kral Geri Döndüğünde Uyuyan Güzel Ona Aşık Olur ve Kralın Metresi Olur

Uyuyan Güzel Orjinal Masalı

Kral uzun bir süre uyuyan güzeli unutmuştur fakat döndüğünde kadını hatırlar ve ikizlere bakar. İkisi romantik bir ilişkiye başlar fakat küçük bir ayrıntı vardır, kral zaten evlidir. Uyuyan güzeli zehirleyen ve onu uyutan kötü peri ise aslında kralın karısıdır.

Kralın Karısı Bebekleri Pişirmeye ve Krala Yedirmeye Çalışır

Orjinal Uyuyan Güzel Masalı

Kralın karısı bu olaydan sonra sarayın aşçısına bebekleri öldürmesini ve pişirip krala yedirmesini emreder. Bebeklere kıyamayan aşçı onları saklar ve kuzu kesip yemek olarak sunar. Yemekten sonra kraliçe uyuyan güzeli ateşe atmalarını emreder. Ateşe atmadan önce uyuyan güzele soyunması emreder. Giysisini çıkarttığında çığlık atan uyuyan güzeli kral duyar ve onu kurtarır. Ardından kraliçe her şeyi anlatır ve bebekleri krala yedirdiğini itiraf eder. Kral uyuyan güzel yerine kraliçeyi ateşe atar ve bebeklerinin ölmediğini öğrenir.

Kaynak : Uyuyan Güzelin Orjinal Hikayesi

Yorum Yap