1. Ana Sayfa
  2. Programlar
  3. Autocad Bak Dosyasını Farklı Klasöre Kaydetme

Autocad Bak Dosyasını Farklı Klasöre Kaydetme

featured

Autocad programında dosya yanında oluşan .bak dosyalarını silmekten bıktıysanız bu çözüm tam size göre..

Autocad üzerinde çalışırken her kayıt (save) işleminden sonra dosyanın yanında .bak dosyası oluşturulur. Çok fazla çizimin olduğu zamanlarda bu .bak dosyaları fazlalık ve kalabalık yaratır. İdeal çözüm ise aşağıdaki yöntemi kullanarak .bak dosyalarının kayıt yerini taşımaktır.

.BAK Dosyası Ne İşe Yarar

Bu dosya bir nevi yedek görevi görür. Orjinal dosyanız bozulduğunda bu dosya uzantısını .dwg’ye dönüştürerek eski sürümünü kurtarmış olursunuz. Bak dosyası içerisindeki bilgiler bir önceki kayıta ait bilgilerdir. Diyelim ki dosyanızda uzun bir süre çalıştınız ve kayıt ettiniz. Ardından dosya bozuldu veya yanlışlıkla çizimleriniz silindi ve üzerine tekrar kayıt ettiniz. Bu durumda orjinal dosyanız bozuk fakat .bak dosyası hala sağlam durumda olacaktır. Uzantıyı değiştirerek dosyanızı kurtarabilirsiniz.

.BAK Dosyasının Kayıt Yeri Nasıl Değiştirilir?

1-Öncelikle .bak dosyalarının kaydedileceği bir klasör oluşturun. Ben D sürücüsünde “Autocad Bak” adında bir klasör oluşturdum. Böylece dosyam bozulursa yedeğini buradan alabiliyorum.

2-Autocad programını çalıştırın ve komut satırına “movebak” yazın.

3-Ardından komut satırına bu işareti girin: ~ (kısayol tuşu Altgr + Ü)

4-Açılan pencerede oluşturduğunuz “Autocad Bak” klasörü seçerek devam edebilirsiniz.

5-İşlem bu kadar, .bak dosyaları artık kayıt işleminden sonra belirttiğiniz klasöre kaydedilecektir.

Bak dosyasını farklı kaydetme
Autocad bak dosyasını farklı konumlara kaydetme, otomatik olarak bak dosyasını farklı klasöre kayıt yeri belirleme, bak dosyası ne işe yarar

6-Not : Eğer .bak dosyalarının kayıt yerini orjinal dosya yanına almak istiyorsanız yani eski haline getirmek istiyorsanız movebak komutundan sonra . işareti girip enter tuşuna basmanız yeterlidir.

Yorum Yap