1. Ana Sayfa
 2. Autocad
 3. Autocad’de Metraj – Uzunluk Hesaplama Lispi

Autocad’de Metraj – Uzunluk Hesaplama Lispi

Toplam Uzunluk

Bu lisp sayesinde Autocad’de çizgi uzunluklarını toplatabilirsiniz. Boru ve duvar metrajı çıkartabilirsiniz.

Autocad’e eklenen lispler sayesinde kolay bir şekilde çizginin uzunluğunu hesaplamak mümkündür. Bu sayede patronunuzun sizden beklediği metrajları hızlı bir şekilde çıkartarak işinizi bitirebilirsiniz. Bu ve benzeri lispler, autocad ile çalışırken sizi hızlandırmakla kalmayacak üzerinizden büyük bir yük alacaktır. Autocad’de kolayca metraj ve uzunluk hesaplama için yapmanız gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

Autocadde Uzunluk Hesaplama
Autocad Boru Uzunluğu Hesaplama

Autocad’de Uzunluk Toplatma / Hesaplama Lispi Nasıl Yüklenir?

 • Buraya Tıklayarak Autocad’e yükleyeceğimiz lispi bilgisayarımıza indiriyoruz.
 • İndirdiğimiz lispi silinmeyecek biryere taşıyoruz. (Örn: C:\Program Files\AutoCAD 2010 klasörünün içerisine) . Dosya sürekli kullanılacağı için lispe kalıcı bir yer seçmemiz gerek.
 • Autocad’i açıyoruz ve autocad versiyonuna göre aşağıdaki işlemleri takip ediyoruz.

Autocad 2010’da : Manage > Load Application yolu izlenerek indirdiğiniz dosyayı seçin ve load basın.
Autocad 2007’de : Tools > AutoLISP > Load Application yolunu izleyerek dosyayı seçin ve load basın.

Not : Eğer Autocad’in her başlamasında lispi yükletmek istiyorsanız Load Application’a bastıktan sonra Startup Suite altında Contents > Add yolunu izleyerek dosyayı seçin ve close a basın. Artık Autocad’i her başlatmanızda bu lisp yüklenecektir.

Çizilen çizgileri seçtikten sonra komut satırına “q” yazıp enter tuşuna basarak uzunluklarını öğrenebilirsiniz. Çizim birimine göre (cm veya mm) Toplam Uzunluk pencerede bilgi olarak verilecektir. Lispi yazan Ehya’ya teşekkürlerimizi sunarız.

Uzunluk Metraj Hesaplama Programı Anlatım Videosu

Yorum Yap

Yorumlar (7)

 1. blank

  merhaba kolay gelsin benim sorum poline cizgisine lisp komutuyla label atanması ve label numaralandırılmasının çizime işlenmesi ve excelde liste olarak almak boyle birsey mumkunmu acaba
  tesekurler

 2. blank
  3 ay önce

  Elinize sağlık! Şu ana kadar gördüğüm uygulaması yüklemesi en kolay demir lispi çok sağolun.İnce işler için metrajı kolaylaştıracak lisp dosyaları var mıdır acaba elinizde ? Var ise [email protected]‘a gönderebilirseniz çok ama çok müteşekkir olurum gerçekten 🙂

  • blank
   3 ay önce

   Eren Bey selamlar, işinize yaramasına çok sevindim. Ne tarzda bir lisp lazım size. ince işler tarafını çok bilmiyorum ama işinizi kolaylaştırabilecek bir fikir verirseniz lisp araştırayım.

   • blank

    Merhaba gürsel duvar metrajı çıkartan lips ariyorum ama bu konuda bilginiz var mı?

    • blank

     Selamlar Mert Bey,
     Bu yazıdaki uzunluk hesaplama lispi işinizi görecektir. Duvar çizgilerini seçip “q” tuşu ve space tuşuna basarak toplam uzunluğu bulursunuz. Duvar yüksekliği ile çarpıp toplam duvar alanını hesaplayabilirsiniz. İhtiyacınız olan başka bir yöntem var ise yardımcı olmaya çalışırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir