1. Anasayfa
 2. Autocad

Block Rengini Değiştirme Lispi Autocad

Block Rengini Değiştirme Lispi Autocad
block rengi değiştirme autocad

Block rengini değiştirme işlemi bu lisp ile çok kolay olacak. Normal yöntemde, ya block patlatılır rengi değiştirilir ya da block içine girilip bütün çizimin rengi değiştirilirdi. Büyük projelerde bunu yapmak bir hayli zor ve uzun süren bir işlemdir.

Autocad programında bir çok çizimde block özelliğini kullanırız. Örneğin mimari bir projede kapı çizeriz ve bu kapıyı block haline getiririz.

Paket bir çizime dönüşen bu kapı bloğunu uygun yerlere kopyalar genel çizimimizi oluştururuz. İşte bu blockların rengi değiştirmek büyük projelerde oldukça zordur. Aşağıda paylaştığımız lisp ile Autocad’de kolayca block renklerini değiştirebileceksiniz.

Klasik ve Lisp Yöntemi İle Block Rengini Değiştirme

Lisp Yöntemi İle Block Rengini Değiştirme

1-Öncelikle Buraya Tıklayarak Autocad’e yükleyeceğimiz lispi bilgisayarımıza indiriyoruz.

2-İndirdiğimiz lispi silinmeyecek biryere taşıyoruz. (Örn: C:\Program Files\AutoCAD 2010 klasörünün içerisine) . Dosya sürekli kullanılacağı için lispe kalıcı bir yer seçmemiz gerek.

3-Autocad’i açıyoruz ve autocad versiyonuna göre aşağıdaki işlemleri takip ediyoruz.

Autocad 2010’da : Manage > Load Application yolu izlenerek indirdiğiniz dosyayı seçin ve load basın. Autocad 2007’de : Tools > AutoLISP > Load Application yolunu izleyerek dosyayı seçin ve load basın. Appload yazarak aynı pencere ulaşabilirsiniz.

Not : Eğer Programın her başlamasında lispi yükletmek istiyorsanız Load Application’a bastıktan sonra Startup Suite altında Contents > Add yolunu izleyerek dosyayı seçin ve close a basın. Artık Autocad’i her başlatmanızda bu lisp yüklenecektir.

Yapmamız gereken ise colorb yazıp rengini değiştireceğimiz bloğa tıklamak.
Ardından bloğa tıklayıp properties(ctrl+1 ile açılıp kapanır) üzerinden renk değiştirmek. Video’yu inceleyebilirsiniz.

Autocad’de bütün çizimin rengini değiştirmek için bu yazımızı okuyun : Buraya Tıklayın

Tepkini Göster
 • 1
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (4)

 1. Merhaba,

  Bu işleme çok ihtiyacım vardı. Çok işime yaradı. Çok teşekkür ederim.

 2. colorx ile normal linyelerin rengini değiştirdim. yalnız colorb ile blockları değiştirirken kafasına göre renk atıyor. ctrl+1 olayını hangi sekmede yapacağız? Birde tüm blokalrı tek tek seçmek yerine kolay yolu yok mu? çizimde birbirinden farklı yüzlerce block var.

  • 2 yıl önce

   Merhaba, Colorb yaptıktan sonra bir çizginin rengini değiştirir gibi işlem yapıyorsunuz. Eğer Tüm blokların rengini değiştirmek isterseniz select similar ile tüm blockları seçip rengini değiştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir