1. Anasayfa
 2. Hayvanlar

Yeni Keşfedilen Çikolata Kurbağası Kayıtlara Geçti

Yeni Keşfedilen Çikolata Kurbağası Kayıtlara Geçti

Yeni Gine’nin yağmur ormanı bataklıklarında “çikolata kurbağası” olarak adlandırılan yeni bir kurbağa türü 2021 mayıs ayında keşfedildi. Avustralyalı bilim adamı Steve Richards, çikolata renkli kurbağayı ilk kayıtlara geçiren kişi oldu.

Güney Avustralya Müzesi’nde kurbağa uzmanı olan Steve Richards, çikolata rengindeki yaratığı ilk kez 2016 yılında, incelenmesi çok zor bir habitatta buldu. Bilim adamı, “Bu kurbağayı bulmanın bu kadar uzun sürmesinin nedeni, bataklık, dikenli, çok sayıda sıtma taşıyan sivrisinek ve sel var, timsahlar var ve çok fazla yol yok. Çalışmak için gerçekten rahatsız edici bir yer” dedi.

Çikolata Kurbağasını Fotoğraflamak Oldukça Zordu

Richards, sarkan dev eşekarısı yuvasını bozmasına ve onlardan kaçmaya çalışmasına rağmen, birkaç örnek yakalamayı başardı. Yıllarca süren titiz araştırma ve genetik analizlerden sonra, o ve meslektaşları, “çikolata kurbağası” olan Litoria mira’nın yeni bir tür olduğunu emin bir şekilde açıkladılar.

Gezegen Sağlığı ve Gıda Merkezi’nden Paul Oliver, “Litoria Mira’nın bilinen en yakın akrabası Avustralya yeşil ağaç kurbağasıdır. İki tür birbirine benziyor, ancak biri genellikle yeşil, yeni tür ise genellikle güzel bir çikolata renginde” dedi.

Latince’de “Şaşırmış” Anlamına Gelen Mira İsmi Verildi

Avustralya ve Yeni Gine, 2.6 milyon yıl önce kara yoluyla bağlantılıydı. Bugün Yeni Gine’ye yağmur ormanları hakimken, Kuzey Avustralya çoğunlukla savanlardan oluşuyor. Yeşil ağaç kurbağaları (Litoria caerulea) kuzey ve doğu Avustralya ile Yeni Gine’de bulunuyor.

Bilim adamları çikolata kurbağasının Yeni Gine’ye yayılabileceğine inanıyorlar. Bilim adamı Oliver, “Bu yeni çikolata kurbağası türüne Latince’de ‘şaşırmış’ veya ‘garip’ anlamına gelen Mira adını verdik, çünkü Avustralya’nın yağmur ormanlarında yaşayan ünlü ve bol yeşil ağaç kurbağasının gözden kaçan bir akrabasını bulmak şaşırtıcı bir keşifti “dedi.

Çikolata kurbağasının gözlerinin arkasındaki ince lavanta lekeleri de dahil olmak üzere birkaç fiziksel farklılık daha vardı. Avustralya yeşil ağaç kurbağasından biraz daha küçük ve tamamen büyüdüğünde yedi ila sekiz santimetre arasında olması bekleniyor.

Bilim adamı Richards, Avustralya’da birkaç kurbağa türü ve Yeni Gine’de yaklaşık 200 kurbağa türü keşfetti. Bazen bir şeyin yeni olduğu aşikardır, ancak çikolata kurbağası söz konusu olduğunda, bilimsel bulguların eşleşmesi için uzun bir süre beklememiz gerekiyordu.

thumbnail
İlginizi Çekebilir
Kivi Kuşu Özellikleri İle Herkesi Şaşırtıyor

Kaynak : Çikolata Kurbağası (iflscience.com)

Tepkini Göster
 • 2
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir