1. Anasayfa
 2. Hayvanlar

Her Yerde Göremeyeceğiniz 33 Farklı Evcil Kedi Türü

Her Yerde Göremeyeceğiniz 33 Farklı Evcil Kedi Türü

Evcil kedi türü genelde kısa tüylü, etobur ve akıllıdır. Ev koşullarına ayak uyduran bu kedilerin çok sayıda türü bulunmaktadır. Evinizde beslemek ve size arkadaş olması için tercih edebileceğiniz, ancak her evde göremeyeceğiniz dünyaca ünlü evcil kedi türlerinden bazılarını sizler için derledik.

33 İlginç Kedi Türü

evcil kedi türü 2

1-Amerikan Bobtail

Amerikan Bobtail, son derece hoşgörülü, sakin ve sevimlidir.  Sahiplerine karşı oldukça sadıktır. Muhtaç olduğu duygusunu anlayacak şekilde davranır. Farklı cinlerden türemiş melez bir kedidir.

2-Arap Mau

Popüler Mısır Mau ile karıştırılmaması gereken Arap Mau, resmi kedi cinsidir. Arap Mau kedileri, Suudi Arabistan ve genel olarak Arap Yarımadası’na özgü çöl kedilerinden geliyor.

3-Van Kedisi

Türkiye’ye özgü bir kedi türüdür. Bu uzun tüylü kediler, özellikle göz rengiyle ön plana çıkar. Herkesin bilgidiği gibi bazılarının gözleri farklı renklerde olabilir.

evcil kedi türü 3

4-Avustralya Misti

Eskiden Spotted Mist olarak bilinen Australian Mist, kısa tüylü, orta boy bir kedi türüdür. Bugüne kadar, Avustralya’daki yerli tek kedi cinsidir.

5-Habeş Kedisi

Habeş kedileri dikkat çekicidir, akıllı, eğitime duyarlı ve son derece aktiftir. Çocukları evleri şenlendirecek kedi türlerinden birisidir. Habeş kedileri uzun, ince ve zarif bir vücuda sahiptir. Badem şeklindeki gözleri altın, bakır, ela ve yeşil renktedir.

6-Ege Kedisi

Ege kedisi, Yunanistan’a özgü yerli kedi türü arasında yer alır. Ege Denizi’nin Kiklad Adaları’ndan gelir. Günümüzde Yunanistan’da, Ege kedilerinin hem vahşi hem de yerli versiyonları bulunabilir.

7-Bali Kedisi

Bali kedisi, popüler Siyam ırkına oldukça benzer. Bu tür, Siyam’ın safkan uzun tüylü versiyonu olarak adlandırılır. İsimlerinin aksine, Bali kedileri Bali’ye veya Endonezya’nın diğer bölgelerine özgü değildir.

8-Bengal

Bengal muhtemelen tüm egzotik kedi ırkları arasında en ünlüsüdür. Yerli ve vahşi kedilerin bir karışımı olan büyük bir kedidir. Bu nedenle, ince gövdesi, zarif yapısı ve kürk desenleri ile ayırt edilebilir vahşi bir kedi görünümüne sahiptir.

9-Bramble

Bramble, ABD kökenli son derece nadir bir kedi türüdür. Brambles evcil hayvan olarak yaygın olmasa da, nadiren bazı bölgelerde yaban hayatı yaşar.

10-Birmanyalı

Birmanya kedileri Tayland-Burma sınır çizgisine özgüdür ve geçmişi 1930’lara kadar uzanır. Birman cinsinin kedileri İngiliz ve Amerikan olmak üzere iki türe sahiptir.

11-Burmilla

Burmilla, 1980’lerin başında İngiltere’de ortaya çıkan nispeten yeni bir cinstir. Birman kedisi ile Chinchilla Fars kedisi arasında üreyen bir türdür.

12-Chantilly – Tiffany

Yabancı Longhairs olarak da bilinen Chantilly-Tiffany kedileri Kuzey Amerika’ya özgüdür. 1960’larda kedi dünyası, bu neslinin soyunun tükendiğine inanıyordu. Ancak kısa süre sonra, bu kedi türü yeniden ortaya çıktı.

13-Chartreux

Chartreux, Fransız kökenli nadir bir kedi cinsidir. Kısa uzuvları, büyük gövdeleri vardır, ancak kıskanılacak kadar hızlı refleksleri vardır. Dahası, olağanüstü avcı ve son derece akıllıdırlar.

evcil kedi türü6

14-Chausie

Chausie, vahşi orman kedileri ve bazı yerli ırklar arasındaki ıslahın bir ürünü olan melez bir türdür. Chausie orta ila büyük bir arası bir kedi olarak kabul edilir ve 15 kilo ağırlığında olabilir. Bununla birlikte, çok atletiktirler, mükemmel koşu ve atlama becerilerine sahiptirler.

15-Bombay

Bombay kedileri siyah, kısa tüylü kedilerdir. Siyah Amerikan Shorthairs ve siyah Birmanya arasındaki ıslahın bir ürünüdür.

16-Çöl Vaşağı

Çöl vaşağı nadir bir yerli kedi ırkıdır. Resmi olarak nadir ve egzotik kedi sicilince kabul edilmiştir.

17-Devon Rex

Devon Rex kedileri çeşitli zor numaralar öğrenebildikleri için dikkat çekicidir. Birleşik Krallık’ta doğmuşlar ve ilk olarak 1960 yılında keşfedilmişlerdir. İsimlerini Buckfastleigh’nin Devonshire bölgesinden alınmıştır.

18-Mısır Mau

Mısır Mau, Mısır kökenli olduğuna inanılan ince yapılı, zarif ve kısa tüylü bir kedidir. Ancak son çalışmalar bu kedigillerin Kuzey Amerika ve Avrupa kökenli olduğunu göstermektedir.

19-FoldEx

Egzotik Fold olarak da bilinen FoldEx kedisi Quebec, Kanada’ya özgüdür. FoldEx deneysel bir kedi ırkıdır. İskoç Fold ve Egzotik Shorthair kedilerinin yavrularıdır.

20-Havana Brown

HB olarak adlandırılan Havana Brown, siyah evcil kedilerle ve Siyam kedileri arasında üremenin bir sonucudur. 1950’lere dayanan geçmişi bulunuyor. İlk olarak İngiltere’de görülmüştür. Şu anda, çoğunlukla ABD’de yetiştirilmektedir.

evcil kedi türü 4

21-Japon Bobtail

Japon Bobtailleri tüm dünyada bulunabiliyor, ancak bir zamanlar sadece Güneydoğu Asya ve Japonya’da bulunuyordu. Onlar yüzyıllardır var olan ve geleneksel folklorda dikkate değer bir görünüm kazanan eski bir kedi cinsidir.

22-Cava

Cat Fanciers Association, Javanese’yi şov kedisi cinsi bir kedi türü olarak sınıflandırır. Uzun tüylü bir kedidir. Cava kedileri Kuzey Amerika’ya özgüdür.

23-Korat

Malet veya Si Sawat olarak da bilinen Korat, Tayland’a özgü bir evcil kedidir. Kalp şeklinde bir kafaya sahip, yeşil gözlü, küçük ve orta boy bir türdür.

24-Kurilyalı Bobtail

Kurilian Bobtails, Rus Kuril Adaları’na özgüdür ve bazen Curilisk Bobtails olarak adlandırılır. Hem kısa tüylü hem de uzun tüylü çeşitleri bulunur.

25-LaPerm

LaPerm, Rex tipi aileden gelen ve kıvrılmış tüyleri olan ABD’li bir kedi türüdür. Kedi alerjisi olan insanlar için uygundur. LaPerm ırkı 1980’lerin başlarında spontan mutasyonun bir ürünüdür.

26-Mandalay

Mandalaylar deneysel bir kedi cinsidir. Yeni Zelanda’ya özgü olan Mandalay, yalnızca Yeni Zelanda Kedi Fantezi organizasyonu tarafından tanınır. Diğer büyük kedi ırkı araştırma kurumları bunları bir tür olarak tanımlamamıştır.

evcil kedi türü1

27-Manks

Manx kedileri Man Adası’na özgüdür ve bobtailed genleri ile bilinir. Bazı Manxlerin hiç kuyruğu yoktur. Bazılarının ise standart bir kedinin kuyruğunun yarısına sahiptir. Manx furbalları, 19. yüzyılın sonlarından beri çok sayıda kurum tarafından tanınmaktadır.

28-Mojave

Mojave kedileri nispeten yeni ve deneysel bir kedi ırkı olarak kabul edilir. Nadir ve Egzotik Kedi Kayıtlarına göre, saygın bir cinstir. Adından da tahmin edeceğiniz gibi, Mojave kedisi Mojave Çölü bölgesinde yaşayan yerli bir kedi türüdür.

29-Nebelung

Nebelung, kendine özgü mavi-gri tüyleri nedeniyle Almanca “sis” kelimesinin adını almıştır. Oldukça nadirdirler ve TICA onları benzersiz bir cins olarak tanımlar. Bazen Uzun Tüylü Rus Mavisi olarak adlandırılırlar.

30-Pantherette

Pantherette, siyah bir pantere benzeyen deneysel bir melez ırktır. Siyah Bengaller, Maine Coons, Pixie Bobs ve vahşi Amurs’a kadar kökeni bulunmaktadır. Kısa bir tüylü, büyük yapılı, kaslı bir vücuda sahiptirler.

31-Peterbald

Peterbald en ünlü tüysüz kedi türü arasında yer almaktadır. 1994 yılında deneysel üreme ile çoğalmıştır. Fiziksel görünümleri açısından tüysüz bir Doğu Kedisi’ne benzerler.

32-Serengeti

Serengeti kedileri, Bengal ve Doğu Shorthairs arasındaki melezlemenin karışık ürünüdür. TICA tarafından ayrı bir cins olarak tanınırlar ve Bengal’lerden miras aldıkları kısmi vahşi DNA’ya bakılmaksızın tamamen evcil kedi olarak kabul edilirler.

33-Serrade Petit

İsminden de tahmin edebileceğiniz gibi, Serrade Petit kedidi Fransa’dan gelen kedi cinsinin bir üyesidir. Bu kedicikler, çoğu evcil kedi ırkına kıyasla oldukça küçüktür.

thumbnail
Önerilen Yazı
Köpek Cinsleri ve 25 Farklı Evcil Köpek Türü

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir