1. Anasayfa
 2. Hayvanlar

Eşek Nedir? Eşekler Hakkında Az Bilinen 15 İlginç Bilgi

Eşek Nedir? Eşekler Hakkında Az Bilinen 15 İlginç Bilgi

İnsanoğlunu ve beraberindeki yükünü senelerdir, hatta asırlardır sırtında taşıyan, gözleri güzel mi güzel, şirin gülüşlü, masum bakışlı fakat bir o kadarda inatçı bir hayvandır eşek.

Eşek Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Günlük hayatta adını en çok argo ve hakaret amaçlı duyduğumuz eşekler, ilk kez MÖ 3000 yıllarında Mısır veya Mezopotamya’da evcilleştirilmiştir. Eşekler, atgiller familyasında bulunan evcil hayvan türlerden bir tanesidir. Memeliler sınıfına ait, tek toynaklılar takımında yer alır.

Ömürleri genelde 25 ile 40 yıl arasındadır. Uzun kulakları, kısa tüyleri, püsküllü ve kısa kuyrukları vardır. Kurak veya yarı kurak iklimlerde yaşarlar. İnsanlar tarafından genelde yük taşıma amaçlı evcilleştirilmiştir. Bunun yanında savaş zamanlarında mayın sahalarında yol bulma ve canlı bomba amaçlı kullanılmıştır.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, eşeklerin inatçı olmasının nedeni kendini koruma çabasıdır. Aslında bu davranışıyla eşeklerin zeki bir hayvan olduğu kanısına varılmıştır. Bunun yanında oldukça dikkatli, oyun sever, meraklı ve dost canlısı bir hayvandır.

Eşekler Hakkında 15 İlginç Bilgi

1-Eşek Tek “ş” ile Yazılır

İlk bilmemiz gereken isminin doğru yazılışı. Eşek tek “ş” ile yazılır. Yani doğru yazılışı “Eşşek” değil Eşek’tir.

2- Oyunu Çok Severler

Eşekler her ne kadar uzaktan sert bir mizaca sahip olsa da, oldukça oyun sever hayvanlardır. Özellikle yere yatıp dönmeyi ve yuvarlanmayı çok severler.

3- İngiltere’de Özel Pasaportları Vardır


İngiltere’de eşeklerin özel pasaportları vardır. İngiltere’de yaşıyorsanız ve bir eşeğe sahipseniz, pasaportunu yanınıza almayı unutmayın.

4- Eşeklerin Hepsi Evcil Değildir


Nevada, Teksas, Arizona gibi yerlerde hala vahşi eşekler bulunmaktadır. Yani eşeklerin hepsi evcil değildir.

5- Hafızaları Güçlüdür

Eşeklerin hafızaları çok güçlüdür. Ömürleri 25-40 yıl arasında olsa bile, 25 yıl önce gördüğü başka bir eşeği tanıyabilirler. Bu insanların yaşam süresine oranla 65 yaşındayken 10 yaşında gördüğü birini tanımasına benzer.

6- Çok Zekilerdir

Eşeklerin oldukça mantıklı hareketleri vardır. Öyle ki; Türkiye’de 1950’li yıllarda yol inşaatlarında eşeklerden yardım alınmıştır. Bir noktaya giderken en kestirme yolu tercih ederler. Ve dahada ilginci asfalt dökümü için ideal bir değer olan %7’den daha az eğimli olan yolları seçerler.

7- Sosyal Hayvanlardır

Eşekler yalnız olmayı sevmezler ve sosyal olmayı tercih ederler. Sürü hayvanı olan bir eşeğin etrafında başka eşek yoksa bir insanı veya keçiyi arkadaş olarak görebilirler.

8- Köpekleri Sevmezler

Eşekler genelde köpeklerden rahatsız olurlar. Öyle ki; bazı çobanlar, koyun sürülerinin yanında eşekte beslerdi ki, kurt yaklaştığında çobanı uyarsın.

9- Çok İyi Duyarlar

Kulaklarının büyüklüğü sayesinde çok iyi duyma kabiliyetleri vardır. Tam 60 km uzaktaki başka bir eşeğin sesini duyma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda çıkardıkları seste oldukça kuvvetlidir.

10- İnatçıdır Fakat Zekasından Ötürü

eşek nedir

Eşeklerin keçi kadar inatçı olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak bu inatçılıklarının sebebi zekalarının bir göstergesidir. Kendilerini güvensiz veya tedirgin hissederlerse inat ederler.

11- 40 Seneye Kadar Yaşayabilir

İyi Bakımlı eşekler 40 seneye kadar yaşayabilirler

12- Kulaklarını Serinletme Amaçlı Kullanırlar

Büyük kulakları iyi duymasının yanında serinlemesine yardımcı olur.

13- Meraklıdırlar

Atgiller familyasından olmasına rağmen, atlar gibi çok ürkek değil aksine meraklı hayvanlardır.

14- Besinleri iyi öğütürler.

Yedikleri yemeğin %95’ini öğütürler. Sıcak ortamda yetiştikleri için besinlerini iyi değerlendirirler.

15- Birbirlerini Temizlerler

Tıpkı şempanzeler gibi arkadaşlarının üstündeki böcekleri temizlerler.

Tepkini Göster
 • 19
  sevdim
  Sevdim
 • 4
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir