1. Anasayfa
 2. Gündem

Vladimir Putin Ajan mıydı? 10 Maddede Putin’in Hayatı

Vladimir Putin Ajan mıydı? 10 Maddede Putin’in Hayatı
putin ajanlık yaptımı

Forbes dergisinin hazırladığı sıralamaya göre 2013-2017 yılları arasında, Dünya’nın en güçlü adamları listesinde yer alan Vladimir Putin kimdir? Putin’in hayatı ve çocukluğu nasıldı? Putin ajanlık yaptı mı? Putin’in boyu ne kadar? Vladimir Putin nereli, kaç dil biliyor ve daha fazlasıyla Vladimir Putin’in hayatının özeti…

Vladimir Putin Kimdir?

Tam AdıVladimir Vladimiroviç Putin
GöreviRusya Devlet Başkanı
Doğum Günü07 / 10 / 1952
Doğum YeriRusya / St. Petersburg
Boyu1.70 m
Kilosu71 kg
DiniRus Ortodoks
EğitimLeningrad Devlet Üniversitesi (Hukuk)
Evlilik HayatıLudmiła Putina (1983-2014)
Çocukları2 (Mariya ve Katerina)
HobileriJudo, Spor, Piyano

1952 yılında dünyaya gelen Vladimir Putin’in hayatı yokluk içerisinde başlamıştı. Babası fabrika işçisi olarak çalışan Putin’in 2 erkek kardeşi de çocukluk döneminde hayatını kaybetmişti. Yaşadığı dönemde ülkesinde açlıktan dolayı 1 milyondan fazla insan ölmüştü. Başarılı bir öğrenci olarak hayatına devam eden Putin’in hayatı ile ilgili çok farklı hedefleri vardı…

Vladimir Putin Ajanlık Yaptı mı?

Genç yaşlarda izlediği filmlerden esinlenen Putin ajan olmaya hevesliydi. Sovyet İstihbarat Ajansı, KGB’de ajan olarak çalışmak istiyordu. Okuduğu üniversitede hukuk eğitimi alan Putin mezun olduktan sonra KGB adına Almanya’da gizli ajan olarak çalışmaya başladı.

Berlin duvarının yıkıldığı dönemde (1989), KGB’ye ait gizli dosyaları Almanların eline geçmesini önlemek adına yakmakla görevliydi. Yine bu dönemde Sovyet Rusya dağılmaya başlamıştı. Ekonomik olarak zayıflayan Sovyet Rusya hükümeti yaklaşık 45 bin kamu işletmesini satmaya başlamıştı.

Putin Ajan Olarak Türkiye’de Görev Yaptı mı?

putin ajan mı?

1969 – 1971 yılları arasında Tüpraş Rafinerisi inşaatında çalışan Adem Albayrak, akaryakıt tanklarının montaj işi için Rus bir firma ile anlaşıldığını ve gelen ekibin başında da Vladimir Putin olduğunu iddia etti. Albayrak 20 yaşında birisine bu denli bir görev verildiğine şaşırdığı için bu olayı unutmadığını ve Putin’in sakin birisi olduğunu belirtiyor.

Adem Albayrak, Putin’in yaklaşık 1 yıl görev yaptığını, bazı noktalarda gizlice fotoğraf çekerken sivil polisler tarafından yakalandığını ve Putin’in sınır dışı edilip Sibirya’ya sürgün edildiğini belirtiyor. İlerleyen zamanda KGB ajanı olarak görev aldığını duyunca şaşırdığını cümlelerine ekliyor.

Vladimir Putin’in Yükselişi

Ülkesi ekonomik olarak zayıfladıktan sonra Putin ülkesine geri döndü ve siyasete atıldı. Batılı devletlerin kuklası olduğu düşünülen ve bir palyaço olarak nitelendirilen Devlet başkanı Boris Yeltsin’in güvenini kazandı. 1999 yılında Boris Yeltsin’in istifa etmesi ve devlet başkanı olarak Putin’i önermesiyle Putin 2000 yılında devlet başkanı olarak görevine başladı.

putin'in hayatı ve yükselişi

Putin göreve gelmesiyle birlikte birçok özel şirketi himayesi altına başladı. Öyle ki Rusya’nın en büyük 10 büyük şirketinin 5’i devlete ait duruma geçti. Bunun yanında Putin birçok Rus televizyonunu da dizginlemeyi başardı. Haber kanalları artık devleti ve Putin’i övmeye başlamıştı. Kamera karşısında çocuklar, hayvanlar, bilim, sanat ve spor alanlarında başkalarının yaptığı işlere yardım ediyor ve bu görüntüleri medya ile paylaşılıyordu. Böylece halkın ona olan saygısı da gün geçtikçe artırıyordu.

10 Maddede Vladimir Putin’in Hayatı

1- Maddi Sıkıntılar İçerisinde Büyüdü

vladimir putin çocukluğu

2. Dünya savaşı sırasında yaralanan babası engelli haliyle fabrikada çalışmaya devam etmiş ve Putin bu dönemde Sovyet devletinin politikası olan paylaşımlı küçük bir evde sıkıntı içerisinde bir çocukluk geçirmiştir.

2- Başarılı Bir Öğrenciymiş

putin ne mezunu

Eğitim hayatında başarılı olan Vladimir Putin, bazı burslar kazanmış ve üniversitede hukuk bölümü okumuş.

3- 30 Yıl Evli Kalmış ve 2013 Yılında Boşanmış

putin evli mi, kaç çocuğu var

Eski bir hostes olan Lyudmila Putina ile 30 yıl evli kalmış. 2 çocuğu var ve 2013 yılında boşanmış.

4- KGB Ajanı Olarak Görev Yapmış

putin ajanlık yaptı mı

Almanya’da Vladimir Putin ajanlık yapmıştır. Ve bu döneme ait kullandığı ajanlık kimliği geçtiğimiz dönemlerde ortaya çıkmıştır.

5- Spora Önem Veren Judo Ustasıdır

Güne başlarken ilk işinin spor yapmak olduğu belirtiliyor. Öyle ki judo, yüzme ve buz hokeyi favori spor alanları içerisinde. Ülke idaresini de spora benzetiyor.

6- İnternet ve Cep Telefonu Kullanmıyor, Medyayı Kontrol Ediyor

Gerekli istihbarat dosyaları ve haberler ona yazılı olarak sunuluyor. İnternetten haber okumayı tercih etmiyor. Aynı zamanda medyayı kontrolü altında tutmaya çalışıyor.

7- Akıl Hocası Üniversiteden Hukuk Profesörü Anatoly Sobchak

putinin akıl hocası

8- Cumartesi ve Pazar Günlerinde Çalışıyor

putin evden çalışmayı tercih ediyor

Stalin’den sonra en çalışkan devlet başkanı olduğu belirtiliyor.

9- Trafiği Sevmiyor, Evden Çalışmayı Tercih Ediyor

putin trafiği sevmiyor

10- En Büyük Korkusu Zehirlenmek

putin zehirlenmekten korkuyor

KGB ajanı olduğu dönemdeki tecrübesiyle kendini korumak için önlemler aldırıyor.

Kaynaklar :
Vladimir Putin’in Boyu, Doğum Yeri (tr.wikipedia.org)
Putin ajanlık günleri (dikgazete.com)
Vladimir Putin hakkında bilmediğiniz 12 ilginç gerçek (onedio.com)

Tepkini Göster
 • 2
  sevdim
  Sevdim
 • 2
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir