1. Anasayfa
 2. Bilim

Mangrov Ormanı Nedir?

Mangrov Ormanı Nedir?

Mangrov tropikal bölgelerde bulunan bir orman türüdür. Ekosisteme katkısı ise azımsanmayacak kadar fazladır. Fakat kötü haber ise yok olma tehlikesi altındadır…

Mangrov Ormanı Tropik Bölgelerde Bulunur

Mangrov, özellikle tropik bölgelerde yetişen gelgitlerin oluştuğu alanlarda, tuzlu bataklıklarda ve çamurlu bölgelerde bazı ağaç türlerinin birleşerek oluşturduğu orman türüdür. Bu ağaç türünün kökleri tabandan yukarı doğru uzar ve ağaçların çamur altında kalan bölgelerinin hava almasını sağlar.

Mangrov Ormanlarının Ekosisteme Olan Katkısı

Mangrov ormanları, deprem sonrası oluşan tsunami dalgalarının etkisini tıpkı bir sünger gibi sönümleyen bitki topluluğudur. Örnek vermek gerekirse 1960 senesinde Bangladeş’de oluşan tsunami dalgalarını etkisiz hale getirmiş ve tek bir insan ölmemiştir. Ayrıca Mangrovlar kökleri sayesinde algler, kıyı midyeleri, süngerler ve istakoz gibi bir çok canlıya ev sahipliği yapar.

Tsunami’nin Hız Etkisi Mangrov Ormanları Sayesinde Sönümleniyor

Mangrov Ormanları Tehlike Altındadır

Genellikle işe yaramaz gibi göründüğü için, oteller, karides çiftlikleri ve golf sahaları kurmak adına mangrov ormanları tahrip edilmiştir. Öyle ki; bir önceki başlıkta örnek verdiğimiz 1960’da Bangladeş’de gerçekleşen olaydan sonra 1991’de de bir tsunami gerçekleşmiş ve binlerce insan ölmüştür.

Mangrov Kökleri Akvaryumlarda Kullanılır

Gerçek Mangrov kökleri akvaryum’da dibe battığı için oldukça ilgi çekmektedir. Akvaryumda yaşayan canlılara ev sahipliği yapan Mangrov, kütük olarak veya bitki olarak akvaryum piyasasında satılmaktadır.

Kaynak : Wikipedia

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir