1. Anasayfa
 2. Bilim

Kaju Fıstığı Neyden Yapılıyor?

Kaju Fıstığı Neyden Yapılıyor?

Kuruyemiş severlerin son yıllardaki favori ürünlerinden birisi olan kaju fıstığı aslında bir meyvenin çekirdeğinden üretilir. Peki ama kaju fıstığı neyden yapılıyor hiç merak ettiniz mi?

Sakız ağacı (Anacardiaceae) familyasına ait olan kaju meyvesi  daha çok tropikal iklim bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Dış görünüşü ile armudu andıran kaju meyvesinin anayurdu Brezilya’dır. Ticaret ağının genişlemesi ile farklı ülkelerde de üretimi gerçekleştirilen kaju meyvesinin günümüzde yüksek kapasiteyle üretimini yapan ülkelerin başında Hindistan ve Vietnam gelmektedir.

Kaju fıstığı sadece kuruyemiş olarak değil süt, peynir ve yemek yapımında da sıkça kullanılmaktadır.

Kaju Fıstığı Nasıl Üretilir? Neyden Oluyor?

Kaju Neyden Oluyor
Kaju Ağacı

Bir çok meyvede çekirdek meyvenin iç kısmında bulunur. Fakat kaju meyvesinde bu durum istisnadır. Çekirdek meyvenin dışında yer almaktadır.

Ülkemizde kaju meyvesinin sadece çekirdek kısmı tüketilirken, bazı ülkelerde meyve kısmıda farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Armut şeklini anımsatan bu meyvenden alkol ve meyve suyu üretilmektedir.

Ağaçlardan toplanan kaju meyvesinin dış kısmında bulunan çekirdek teker teker ayıklandıktan sonra çeşitli işlemlerden geçirilerek tüketime sunulmaktadır.

Kaju Neyden Oluyor

Dünyanın En Büyük Kaju Meyvesi Ağacı

Kajun meyvesi ağaçları 14 metre uzunluğa kadar büyümektedirler. Dünyadaki en büyük kaju ağacı Natal, Rio Grande do Norte, Brezilya’da bulunmaktadır.

En Büyük Kaju Ağacı

Ağaç yaklaşık 8.500 m2  alanı kaplamakta ve çevresi yaklaşık 500m boyutlarındadır. Ortalama 70 – 80 bin kaju meyvesi üretmekte olan ağacın ağırlığının yaklaşık 2,5 ton olduğu düşünülmektedir. Ağacın genişliği ise yaklaşık 70 normal kaju ağacı kadar olduğu tahmin edilmektedir.

Kaynak : Kaju Nerede Yetişir?

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir