1. Anasayfa
 2. Genel

Karma Felsefesi Nedir?

Karma Felsefesi Nedir?

‘’Karma felsefesi nedir?’’ sorusu sanal platformlarda en çok aranılan arasına giren konulardandır. Karma inancı, karma hayat felsefesi veya karma yasası olarak da bazen karşımıza çıkabilir.

Hinduizm ve Budizm’de yaşanılan tüm olayların bir açıklaması olarak kabul edilen karma, Sanskritçe ’de ‘yapmak’ anlamına gelmektedir.

Karma Felsefesi Nedir?

Karma felsefesi, insanların olay ve durumlar karşısındaki tutumlarını belirlerken sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gerekliliğini savunur. Karma inancına göre, yaptığımız hareketlerimiz bir gün mutlaka bize geri dönecektir ve bu sebeple her zaman doğru olan davranışı sergilememiz gereklidir. 

Yansıma felsefesi olarak da adlandırılabilir olan karma felsefesine inananlar, geçmişte yaptığımız kötü eylemlerin ilerideki işlerimizde engellenmeler, kötü kazalar hatta ölümler şeklinde bizlere geri döndüğünü savunmaktadır.

yansıma felsefesi

Karma Felsefesi Nedir? Karma Yasaları Nelerdir?

Genel karma yasası: Mutlaktır. Bütün varlıklar için uygulanabilir karma yasasıdır. Evrende var olan tüm varlıklar belirli yasalara uymaktadır. 

Özel karma yasası: Bireyin yaptığı hareketlerden dolayı sorumlu olduğunu iddia eder. Buna göre yaptığımız her davranış evren tarafından değerlendirilerek bize ödüller veya cezalar olarak geri dönmektedir.

karma yasası

İnsanlar, yaşama sürecinde sorumluluklarını bilerek istendik davranışlarla dolu bir hayat geçirdiklerinde mutlu ve huzurlu olurlar. Temel evrensel yasaların aksine davranışlarda bulunan insanların ise sürekli olarak karma yoluyla engellemeler, hastalıklar ve kazalarla veyahut fakirlik ve yalnızlık gibi istenmeyen durumlara evirilen cezalandırmalar ile evren tarafından doğru yola iletilmeye çalışıldığını savunur.

Karma Değiştirilemez Bir Yasa Mıdır?

Özel karma yasası, değiştirilemez; alınyazısı gibi görülen bir yasa değildir. Kötü bir geçmişi olan insanların bu durumu değiştirerek istendik davranışlar sergilemesi halinde karması da iyiye doğru evrilmektedir. Mutlu bir ömür geçirmek için bireyin her hareketinde iyi bir insan olma amacıyla hareket etmesi gerekmektedir.

karma inanışı

Bugün tüm inançlarda izleri görülmekte olan karma yasalar; insanlığın dostluk ve kardeşlik içerisinde yaşamasını, evrendeki varlıklar için iyilik odaklı güzel davranışlar sergilemesini öğütleyen tüm dinlerle aynı temenniyi gütmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Yahudilik ve Hristiyanlık Arasındaki Farklar

Bonus Bilgi : Karma Temalı Filmler

Karma temalı filmlerden bazıları;

 • Dalga
 • The Party
 • My Name is Earl
 • Bulut Atlası
 • Pi’nin Yaşamı

Kaynak-1: Karma filmleri ve dizileri | En iyi ve yeni filmler (tarzifilm.com)
Kaynak-2: Karma Felsefesi Nedir? – Delinetciler Portal 

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir