1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. En İyi Meslekler ve İtibarı Yüksek 20 İş Alanı

En İyi Meslekler ve İtibarı Yüksek 20 İş Alanı

featured

Türkiye Mesleki İtibar Araştırması adı altında, Toplumsal Yapı Araştırmaları Programı ile yapılan analizde, Türkiye’nin en itibarlı ve en iyi meslekleri açıklandı. TÜBİTAK tarafından desteklenen bu araştırma, 2500 kişiye uygulanan anketle değerlendirildi.

İtibarı Yüksek En İyi Meslekler

20-Astsubay

astsubay
Skor : 70,73

Güvenlik güçleri ile alakalı meslek grubundaki önemli bir yeri olan astsubaylar, maaş ve diğer imkanlar sayesinde itibar görüyor. Ayrıca ülkemiz insanlarının üniformaya olan tutumu da bu mesleği olan ilgiyi artırıyor.

19-İnşaat Mühendisi

inşaat mühendisi
Skor : 72,69

İnşaat alanında oldukça ileri bir konumda bulunan ülkemizde bu meslek, oldukça popüler görünüyor. Yapılan devasa binaların başında bir koordinatör gibi görev yapan inşaat mühendisliği en popüler meslekler arasında 19. sırada yer almaktadır.

18-Belediye Başkanı

en iyi meslekler
Skor : 72,78

İlçelerde bulunan en önemli yöneticilerin başında gelen Belediye Başkanları, makamı ve sorumlulukları sebebiyle etkili bir meslek olduğu ortaya çıkıyor.

17-Araştırma Görevlisi

araştırma görevlisi
Skor : 72,84

Ülkemizde eğitim alanında faaliyet gösteren tüm meslekler her dönem ilgi görmüştür. Bu araştırmada da araştırma görevlileri listenin 17. sırasında yer almaktadır.

16-Avukat

avukat
Skor : 72,87

Anket sonuçları cinsiyete göre de en iyi meslekleri ortaya çıkardı. En yüksek ve düşük itibarlı mesleğe verilen skorlar arasındaki fark, erkeklerde 59.68, kadınlarda ise bu fark 64.48 olarak tespit edildi. Bu ankette avukatlar 72,87 alarak 16. sırada listelendi.

15-Elektrik Mühendisi

elektrik mühendisi
Skor : 73,1

Puanlama sırasında kazandıran meslekler ile itibarları arasında yakın bir ilişki görülmüştür. Doğal olarak maaşı yüksek olan mesleklerin yukarılarda bulunduğu görülmektedir. Elektrik mühendisliği de genel olarak dolgun maaşlı mesleklerden birisidir.

14-Genel Müdür (Kamu)

genel müdür
Skor : 73,42

Genel müdürlük görevi hem özel hem de devlet kurumlarında yer almaktadır. Bu listede bulunan genel müdür ise kamuda çalışanları için geçerlidir. Sorumluluğu altında bulunan çok sayıda memurun üst amiri olması 14. sıraya yerleşmesini sağlamıştır.

13-Makine Mühendisi

makine mühendisi
Skor : 75,26

Makine mühendisleri birçok alanda görev yapabilmesi sebebiyle denekler tarafından itibarlı ve en iyi meslekler listesinin arasında üst sıralarında yer almaktadır.

12-Psikolog

en iyi meslekler
Skor : 75,55

İnsanların problemlerine çözüm bulmada yardımcı olan psikologlar, gözde meslekler listesinin arasında yer alıyor. Meslek grubundaki popülerliği sıralanırken cinsiyet, yaş, eğitim gibi faktörlerin önemli bir etken olduğu ifade ediliyor.

11-Eczacı

eczacı
Skor : 75,79

Sağlık alanında faaliyet gösteren meslekler listenin üst sıralarında yer alıyor. İyi bir gelir elde ettiği bilinen eczacılık ise popüler olanların önlerinde bulunuyor.

10-Mimar

mimar
Skor : 76,23

Her dönem popüler olan mesleklerden biri de mimarlıktır. Bu durum yapılan ankette de gözlemlenmiştir. Hem erkeklerde hem de bayanlarda en popüler meslek olarak kabul edilir.

9-Büyükelçi

büyükelçi
Skor : 76,68

Ülkelerini yurt dışında temsil eden büyük elçiler bu ankette de popüler olduğunu kanıtlamıştır. Eğitim durumu yüksek olan deneklerin bu mesleği daha çok beğendiği ortaya çıkmıştır.

8-Yüzbaşı

yüzbaşı
Skor : 77,9

Güvenlik meslekleri arasında yer alan yüzbaşı görevi özellikle kadınlarda oldukça yüksek bir puan almıştır. Hatta kadınlar, generalden bile Yüzbaşı mesleğini itibarlı bir meslek olarak tercih etmiştir.

7-Vali

en iyi meslekler
Skor : 78,15

İldeki en üst mülki amir olan valiler de her eğitim seviyesinden olanlardan yüksek puan almıştır. Büyük bir ili idare etmesi ve halkın sorunlarını dinleyip çözüm bulmaya çalışması insanlar tarafından itibarlı olarak değerlendirilmiştir.

6-General

general
Skor : 78,31

Özellikle erkek denekler tarafından oldukça yüksek puan alan generaller en iyi meslekler listesinin sıralamasında 6. sırada bulunuyor. Askeri görevler arasında ise birinci sırada görülüyor.

5-Diş Hekimi

dişçi
Skor : 79,5

Sağlık çalışanları arasında diş hekimliğinin iyi bir eğitim düzeyine sahip olması ve kazandıran meslekler arasında yüksek seviyede bulunması, tercih edilme sebeplerinden bazılarıdır.

4-Öğretmen

retmen
Skor : 80,98

Öğretmenler her zaman ülkemizde saygın bir meslek olarak görülmüştür. Bu ankette de her kesim tarafından yüksek puanla değerlendirildiği görülüyor.

3-Hâkim

hakim
Skor : 82,17

Karar verme mercii statüsüne sahip olan hâkimler, katılımcıların büyük bir çoğunluğu tarafından en iyi meslekler arasında üçüncüsü olarak seçilmiştir.

2-Üniversite Profesörü

profesör
Skor : 83,32

Yapılan çalışmada en iyi meslekler arasında ikincisi olan profesörlük, özellikle eğitim seviyesi düşük olan gruplar tarafından popüler olarak değerlendirilmiştir. Buna karşın lisans ve lisansüstü seviye gruplarında yeteri kadar tercih edilmemiştir.

1-Tıp Doktoru

en iyi meslekler
Skor : 88,3

Doktorlar insan hayatına müdahalede bulunan en önemli insanlar olduğu için, bu araştırmada da en yüksek puanı alarak Türkiye’nin en itibarlı ve en iyi meslekler sıralamasında birinci seçilmiştir.

En Kötü İtibara Sahip 20 Meslek

 

SIRA

 

MESLEK

ORT. SKOR
107 Pazarcı 48,95
108 Sıvacı 48,91
109 Balıkçı (Avlayan Kişi) 48,87
110 Daktilograf 48,82
111 Boyacı 48,67
112 Demirci 48,66
113 Tabelacı 48,34
114 Bahçıvan 48,08
115 Büro Elemanı / Ofisboy 47,87
116 Kasiyer 47,8
117 Temizlikçi  47,54
118 Bulaşıkçı  46,73
119 Bina-Büro Temizlikçisi 45,87
120 Ayakkabı Boyacısı 45,63
121 Çamaşırcı 44,65
122 Hamal 44,17
123 Otopark Görevlisi 44,11
124 Sokak Satıcısı / Seyyar Satıcı 41,45
125 Astrolog / Falcı 27,41
126 Dansöz 26,82

En İtibarlı Meslekler Tam Liste

Yukarıdaki listelenen en itibarlı 20 ve en itibarsız 20 mesleğin arasında kalan diğer iş alanları aşağıda listelenmiştir;

diğer meslekler

Meslek arayışında olanların sık sorulan soruları aşağıdadır;

En Kolay İş Bulan Meslekler Nelerdir?

İç Mimar, Tekstil Mühendisi, Mimar, Konservatuvar Mezunu, Endüstriyel Tasarım Mezunu, Odyolog, İnşaat Mühendisi, Veteriner ve Eczacı en çabuk iş bulan ve en iyi meslekler arasında yer alıyor.

Yüksek Maaşlı İşler Nelerdir?

Cerrah, Doktor, Ortodontist, Ceo, Diş Doktoru, Mühendislik Müdürü, Şirket Avukatı, Pazarlama Müdürü, Havayolu Kaptanı, Eczacı, Bilgisayar Donanım Mühendisi, Havacılık Mühendisi, Veri Bilimcisi, Üniversite Profesörü gibi meslekler en çok kazanan ve yüksek maaşlı meslek dallarının arasında yer alıyor.

En Yeni Meslekler Nelerdir?

Yakın geleceğin gözde meslekleri arasında; Aktüerya Uzmanlığı, Mobil Uygulama ve Oyun Geliştirici, Epidemiyolog, Veri Bilimci, Robot Koordinasyon Uzmanlığı, IoT Uzmanı, Veri Güvenliği Uzmanı, Yapay Zeka Uzmanı, Genetik Uzmanı, 3d Yazıcı Uzmanı, Blockchain Geliştirici, VR (artırılmış gerçeklik) Tasarımcı, UX tasarımcı, Geriatri Uzmanı gibi iş alanları en yeni ve geleceğin mesleklerinden bazıları…

fukushima nükleer santrali kazası
Önerilen Yazı
Fukuşima Nükleer Kazasında Mutasyon Geçiren 20 Canlı

Kaynak : Türkiye Mesleki İtibar Araştırması ve En İyi Meslekleri Açıklandı , Görsel Kaynaklar

Yorum Yap