1. Anasayfa
 2. Genel

En Çok Kullanılan Kumaş Türleri

En Çok Kullanılan Kumaş Türleri

Modayı yakından takip eden hanımlar ve beylerin kıyafet alışverişinde en ÇOK dikkat ettiği noktalar kıyafet kumaşının mevsim özelliklerine uygun olması, kumaşın giyileceği yere uygun bir iplik dokusuna uygun olması ve kıyafetin modaya uygun olarak üretilmesidir.

Giyim sektöründe en çok kullanılan kumaş türleri; pamuk, polyester, ipek, yün, kaşmir, naylon, keten, akrilik, lurex, likra, suni deri, koton ve danteldir.

kumaş çeşitleri

Evlerimizi tasarlarken aldığımız mobilya ve perdelerin kumaşlarının; dayanıklı olması, evin genelindeki eşyalarla uyumlu renkte ve desende olması, kolay temizlenmesi ve yıpranmaya karşı dayanıklı olması gibi özelliklerini dikkate alarak seçersek uzun süre kullanacağımız konforlu bir ortam yaratabiliriz. Ev tekstilinde en çok kullanılan kumaşlar ise; eprime, şönil, damask, kadife ve alkantradır.

Yaz Aylarında En Çok Kullanılan Kumaş Türleri Hangileridir?

Sıcak yaz günlerinde giyilen kıyafetlerin hem görüntü açısından şıklığımızı yansıtacak özellikte olması hem de günün rahat bir şekilde geçmesi için terletmeyen bir kumaş kullanılarak üretilmiş olması gerekir.

En Çok Kullanılan Kumaş Türleri

Peki, yaz aylarında kıyafet alışverişi yaparken hangi kumaşları almak bizlere daha konforlu bir gün geçirmemiz açısından etkileyici bir kolaylık sağlar? Sizlere bu sorunun cevabına en uygun kumaşları listeledik:

 • Pamuklu kumaş: Pamuklu kumaşlar nem tutma özelliğiyle terlemenin olumsuz etkilerinin önüne geçer.
 • Poplin kumaş: Çoğunlukla gömlek üretiminde kullanılan bu kumaş türü inceliği sayesinde ve ter emici özellikteki iplik dokusuyla yaz aylarında en çok tercih edilen kumaşlardan birisidir.
 • Keten Kumaş: Bu kumaş türü dokusundaki hava boşlukları sayesinde gün içerisinde cildin rahatlıkla sıcak havaya karşı direnmesi noktasında etkileyici ferahlık sunmaktadır.
 • Şifon Kumaş: Kolay üretilmesi ve yaz aylarında terletmeme özelliğiyle tekstil üreticilerin en çok tercih ettiği kumaşlardan birisidir.
 • Kot Kumaş: Dayanıklı bir kumaş türü olan kot kumaşlar ince bir şekilde dokunduğunda terletmeme özelliğiyle moda severlerin en çok tercih ettiği kumaşlar arasındaki yerini almaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Beden Çeşitleri ve Beden Kilo Tablosu

Polyester ve Naylon İçerikli Kumaşların Sağlığımıza Etkileri

Teknolojik gelişmeler sonucunda iplik endüstrisinde birçok doğal olmayan iplik türleri üretilmektedir. Yapılan araştırmalar kimyasal maddelerle yapılmış naylon ve polyester içerikli kumaşların insan sağlığına zarar verdiği görülmüştür.

kumaş terzi

Araştırmalar sonucu, kullandığımız kumaşların; gribal hastalıklara, çeşitli cilt sorunlarına, kadın hastalıkları ve sperm kalitesinin düşmesi gibi ciddi hastalıklara yol açtığı görülmektedir.

Kaynak-1: Yaz Aylarında Tercih Edilmesi Gereken Kumaş Türleri Nelerdir? (https://www.suestoreonline.com/blog/icerik/yaz-aylarinda-tercih-edilmesi-gereken-kumas-turleri-nelerdir )

Kaynak-2: Kumaş Türleri ve Kullanım Alanları (Kumaş Türleri ve Kullanım Alanları – Tekstil Sayfası (tekstilsayfasi.blogspot.com )

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir