1. Anasayfa
 2. İlginç

Danimarka’daki Otel Konforunda Hapishane

Danimarka’daki Otel Konforunda Hapishane

Danimarka’nın Gundslev kasabası yakınlarında yeni inşa edilen Storstrøm Hapishanesi, otel konforunu aratmıyor. Bakın hapishane içerisinde neler var…

Bildiğiniz ve aklınızda canlanan hapishaneleri unutun. Bu hapishanede her mahkum için ayrı ayrı buzdolabı, 22″ TV, gardırop, boydan pencereli konforlu odalar tasarlanmış.

Rahat bir yatak, lambalı çalışma masası, her hücre için özel banyo ve hatta kendi yemeklerini hazırlayabilecekleri mutfak alanları bile var.

İnşaatın Toplam Maliyeti 100 Milyon €’nun Üzerinde

Tamamlanması yaklaşık 5 yıl süren hapishane, 40m²’lik hücreler ile 250 mahkum kapasitesine sahip. Özel odaların yanı sıra, bina içerisinde birçok sosyal olanak barındıran hapishanede spor alanları, ibadet alanları, bakkal, kütüphane, oyun alanları, atölye vs. gibi alanlarda mevcut.

Amacı Suç İşleme Oranını Düşürmek

Dünyadaki hapishaneler içerisinde maksimum güvenlikli en insancıl hapishane olduğunu belirten yapının mimarı, geniş yatak odalı, çimenlikli, modern mutfaklı bu yapının suç işleme oranlarını düşürme hedefiyle tasarlandığını belirtiyor.

Mimarisi minimalist bir İskandinav görünümü olan hapishane adeta üniversite kampüsü izlenimi veriyor.

Tasarımcı mimarların açıklama ise şöyle; “Sert ve limitli imkanların daha fazla suç yarattığına inanıyoruz ve istatistikler düşüncemizi destekliyor”. Bu izlenimden yola çıkan mimarlar konforlu bir hapishane dizayn etmişler.

Danimarka’daki Suç İşleme Oranları

Danimarka’da suç işleme oranları oldukça düşüktür. Öyle ki aşağıdaki sıralamaya bakıldığında 2015 yılında en güvenli ülkeler içerisinde ikinci sırada yer almaktadır. 2019 yılında ise ilk 10 içerisinde yer almaktadır.

Otel Konforunda Bir Hapishane Suç Oranını Düşürür mü?

İnsan düşünmeden edemiyor tabi ki. Suçlulara bu tarz imkanlar sunmak sizce, suç oranlarını düşürür mü, yükseltir mi? Yorum bölümünde düşüncenizi paylaşabilirsiniz.

kaynak : dailymail

Tepkini Göster
 • 14
  sevdim
  Sevdim
 • 14
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  _rendim
  İğrendim
 • 10
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 2
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Süper fikir
  Büyük oranda azaltacağını düşünüyorum
  Ek olarak önerim kişisel iletişimle ilgili seminerler eklenebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir