1950’lerde Kullanılan Süt Kapısı Nedir?

UHT sütler ve buzdolapları hayatımıza girene kadar, ABD ve Avrupa’da kullanan süt kapıları (diğer bir adıyla süt şutları) artık tarih oldu.

Geçtiğimiz yüzyılda aktif olarak kullanılan fakat şuan yaşadığımız yüzyıla göre gereksiz sayılan, saçma gelen bir çok icat var. Süt kapıları da bunlardan bir tanesidir. Süt kapısı da nedir? İnsanların her sabah severek tükettiği ve kahvaltıların vazgeçilmezi olan süt, evlere sütçüler tarafından servis edilirdi. İşte o zamanlar süt kapıları bir lüks değil ihtiyaç haline gelmişti.

Sabah Evinizin İçinde Mis Gibi Taze Sağılmış Süt

Lüks evlerde sabah dağıtılan gazeteler için gazete kutusu vardı. Peki ya her sabah dağıtılan süt için neden evlerde süt kapısı olmasın? İşte bu düşünce bir çığır açtı ve 1950’lerde çoğu evde süt kapısı yapıldı.

Süt kapısı nedir

İnsanlar sabah kalktıklarında taze sütlerini alabilsin, kapının önünde kedi köpek yalamadan sütlerini içsin ve sabah sütçünün kapı çalma sesi ile uyanmasınlar diye tasarlanmış bir icat. O zamanın şartlarına göre fena bir düşünce değil.

Süt Kapısında Eğlenen Çocuklar

Bu kapılar genelde çift taraflı iki kapıdan yapılmaktaydı. Sütçü dıştaki kapıyı açar bölmeye sütü koyar, ev sahibi istediği zaman içteki kapıyı açar sütü alır ve kapatır.

Süt kapısı nedir
İçeriden Görünüşü

Süt Kapısından Teslim Edilen Sadece Süt Değil

Süt kapıları, genelde kapı kapı dolaşan sütçülerin kolay ulaşabileceği yerlere, örneğin evin giriş kapısının yanına yapılırdı. Üstelik evlere servis edilen sadece süt değil, isteğe göre ekmek veya yumurtada bu kapıdan servis edilirdi.

Kaynak : Pinterest

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 8
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 2
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir