1. Anasayfa
 2. Bilim

Sülük Nasıl Ürer? Sülükler Ne Yer ve Nasıl Beslenir?

Sülük Nasıl Ürer? Sülükler Ne Yer ve Nasıl Beslenir?

Sülükler tatlı suda yaşar ve etçil canlılardır fakat sadece kan emerek beslenmezler. Sülükler ne yer ve nasıl beslenir? Sülük nasıl ürer ve çoğalır? Detaylı bilgiler makalemizde…

Sülükler suya, ışığa, ısıya, sese, titreşimlere ve çeşitli kimyasallara karşı duyarlıdırlar. Tüm sülükler hermafroditlerdir, yani her birinin hem erkek hem de dişi üreme organları vardır.

Sülük Nasıl Ürer?

sülük nasıl ürer

Sülükler cinsel olarak çoğalırlar, genellikle vücutlarını birbirine bağlarlar. Bir sülük erkek organı, diğer sülüklere bağlanan bir spermatofor veya spermi saran bir kapsül salar. Bağlandıktan sonra sperm spermatofordan çıkar ve diğer sülük derisinden geçer. İçeri girdikten sonra yumurtalıklara gider ve yumurtaları döller.

Sülükler kozalara yumurta bırakırlar ve yumurtadan çıkan yavrular, yetişkin sülükler gibi görünür ve davranırlar. Büyüdükçe çok fazla değişmezler, sadece vücutları gelişir.

Yıl boyunca donmuş veya kurumuş habitatlarda yaşayan sülükler, kendilerini çamur içine gömer ve yaşam alanı düzelene kadar uykuda kalır. Sülüklerin büyümesi, sıcaklık ve beslenmeden güçlü bir şekilde etkilenir. Koşulların iyi olması durumunda çoğu tür birkaç hafta veya bir ay içinde olgunlaşır.

Sülük Ne Yer, Nasıl Beslenir?

Sülük çeşitlerinin 4’te 3’ü bir konak üzerinde yaşar ve kan ile beslenir. Geri kalanı ise etçil olarak avlanarak beslenir. Kan ile beslenen sülüklerde bıçak gibi olan çeneleri konak üzerinde Y şeklinde kesi bırakır ve çenelerinin arkasında bulunan ağzı ile kanı emer. Salgıladığı tükürük sayesinde kanın pıhtılaşmasını önler.

kan emen sülük
Kan emici sülük inek memesi üzerinde Y şeklinde kesik izi bırakmış

Avlanarak beslenen yırtıcı sülüklerin vücutları da benzer biçimdedir. Genellikle böcek larvaları, solucan, salyangoz gibi küçük ve omurgasız canlılar ile beslenir. Genellikle yırtıcı sülükler avını emer ve yutar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Türkiye’deki Tıbbi Sülük Çeşitleri

Kaynak : Sülükler Nasıl Beslenir, sülük nasıl ürer? (wikipedia.org)

Tepkini Göster
 • 3
  sevdim
  Sevdim
 • 4
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir