1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Samsung Iphone Karşılaştırması, Hangisi Daha İyi?

Samsung Iphone Karşılaştırması, Hangisi Daha İyi?

Android denilince aklımıza Samsung geliyor. Ios denilince ise doğal olarak Iphone gözümüzde canlanıyor. Peki ama Samsung Iphone karşılaştırmasında sizce hangisi daha iyi? En güncel modellere göre hazırlanmış olan kıyaslamaya gelin beraber bakalım…

Bu yıla girdiğimiz andan itibaren ülkemiz ve dünya çapında bir çok olay yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Bütün bu olumsuzluklar ile beraber dijitalleşme ise gün geçtikçe artıyor. Eğitimden tutun gıda sektörüne kadar dijital platformlar hayatımızı adeta değiştirdi. Bu hayata adapte olabilmek için ise herkesin bir telefona sahip olması şart oldu. Bir sürü telefon markası var ancak şu anda önemli olan hangi telefon daha iyi? İşte bu soru işaretini gidermek için Samsung Iphone karşılaştırmasını hazırladık.

Samsung Iphone Karşılaştırması

Samsung ve Iphone telefon piyasası pazarının neredeyse %40’ını ele geçirmiş durumda. Samsung Iphone kıyaslaması ise biraz yoğurt yemeye benziyor. Sonuçta herkesin yeme şekli farklı. Örneğin ben 5 yıldır Samsung kullanıcısıyım ve gayet memnunum, eşim ise 7 yıldır Iphone kullanıcısı ve Iphone’dan vazgeçemiyor.

samsung iphone

Bu iki marka arasındaki rekabet yıllardır sürüyor ve telefon piyasasının adeta iki zıt kutbu gibiler. Temel olarak Samsung Iphone kıyaslamasını şu başlıklar altında yapabiliriz;

1. Kullanım ve Fonksiyonellik

Samsung Iphone arasındaki en büyük farklardan birisi; Samsung telefonlarda açık kaynak yazılımı olan Android yüklü iken, Iphone’larda kapalı kaynak yazılımı olan Ios yüklüdür. Bunun anlamı şudur; açık kaynaklarda binlerce farklı yazılım geliştiricileri android üzerinde iyileştirmeler ve değiştirmeler yapabilir fakat Ios yazılımında sadece Apple üzerinden gelen güncellemeler yapılabilir. Android üzerindeki uygulamalar derya denizdir, Ios üzerindeki uygulamalar ise çok daha sınırlıdır.

Kullanım kolaylığı düşünüldüğünde her iki telefonun da iyi olduğu aşikar. İkisinde de zorluk yaşamayacağınıza ve bir sorun ile karşılaşmayacağınıza emin olabilirsiniz. Sadece kullanım açısından Samsung bir özelliği ile ön plana çıkıyor. Arayüzü daha fonksiyonel ve kullanıcı kontrolüne imkan sağlar nitelikte. Bu özellik tüm Android telefonlarda geçerli. Kendi zevkinize göre gerektiğinde ilave uygulamalar ile sevdiğiniz ve rahat ettiğiniz kullanım tarzını oluşturabiliyorsunuz. Yani Samsung, Android yazılımının özelliği sayesinde kullanım çeşitliliği ve fonksiyonellik bakımından önde diyebiliriz.

2. Estetik

Herkes güzel bir görünüşü ve estetiği sever. Hatta öyle ki estetik bazen özelliğin bile önüne geçer. Şüphesiz Iphone’ların harika bir tasarımı ve estetiği var. Her yeni çıkan modeli ise bir öncekine göre daha şık. Bunun nedeni ise Apple’ın lüks telefon tasarımı üzerine odaklanmasıdır. Samsung telefonlarda son modelleri ile estetik olarak ön plana çıkıyor. Fakat Samsung Apple kadar estetik öncelikli hareket eden bir marka değil. Sonuç olarak Iphone estetiğe öncelik veren altyapısı sayesinde bu alanda önde diyebiliriz.

3. Fiyat

Fiyat konusunda herkesin bildiği gibi Iphone’lar daha yukarı seviyelerde. Samsung’da ise neredeyse her bütçeye uygun bir model mevcut. Örneğin yeni çıkan iphone 12 64GB 11bin TL iken, benzer özelliğe sahip Samsung Galaxy s20’yi 6500TL gibi fiyata alabiliyorsunuz. Öyle ki bir önceki model olan iphone 11 bile 7500 TL’ye satılıyor. Bütçenizi düşünen biri iseniz Samsung tercihiniz olabilir. Samsung, satış fiyatlarından ötürü bu alanda daha iyidir.

4. Güvenlik

İlk maddede açıkladığımız kapalı ve açık kaynak özelliğinden ötürü Iphone’lar çok daha güvenlidir. Kötü amaçlı yazılımların Iphone’da bulunma olasılığı çok daha azdır. Ayrıca Iphone çok daha iyi bir parmak izi tarayıcısı ve yüz tanıma sistemine sahiptir. Samsung ise diğer Android telefonlara nazaran daha güvenlidir fakat kötü amaçlı yazılım bulaşma riski Iphone’a göre daha fazladır. Örneğin Android telefonlarda bulunan ve güvenilir olmayan apk dosyaları bir risktir. Bu ve benzeri nedenler dolayısıyla güvenlik açısından Iphone daha öndedir.

5. Pil Ömrü

Bir Iphone telefonu daha sık şarj etmeniz gerekirken, büyük pil kapasiteleri ve uzun ömürlü pil özellikleri sayesinde Samsung telefonu daha az şarj edersiniz. Bu alanda pil özellikleri bakımında Samsung telefonlar ön plana çıkıyor.

6. Kamera

Samsung Iphone kamera kıyaslamasında her iki cihazda harika bir performansa sahip. Samsung telefonlar geniş açılı çekimler ve düşük ışık modunda ön plana çıkarken, Iphone telefonlar canlı çekim modu ve üçüncü parti kamera uygulamalarında ön planda yer alıyor. Yani her iki telefonda da çekilen fotoğraflar sizi üzmez ve kamera açısından ikisi de önde diyebiliriz.

7. Depolama

Depolama konusunda Iphone’lar her zaman daha sınırlı üretilmiştir. Üstelik ek SD kartı özelliği de bulunmamaktadır. Yüksek depolama arayanlar için Iphone 11 pro 512 gb özelliği ile gelmiştir, Galaxy s10’da ise sd kart ile 512 gb’a kadar yükseltme yapabilmeniz mümkündür. Depolama alanının fazla olması ve artırılabilir hafıza özelliği bulunması nedeniyle Samsung telefonlar depolama bakımından öndedir.

Sonuç

Yukarıda karşılaştırdığımız gibi Samsung Iphone kıyaslamasında iki telefonda sizi üzmez. Her ikisi de belirli alanlarda öne çıkan, arkasında yüksek teknoloji barındıran ve kullanıcıya önem veren bir yapıdadır.

Çevremdeki insanlardan edindiğim tecrübeye dayanarak sizi şu şekilde yönlendirebilirim; özgür ruhlu ve yeni şeyler keşfetmeyi seven birisi iseniz Samsung, kesin çizgileri olan ve sadeliği seven birisi iseniz Iphone düşünebilirsiniz. Sonuçta ise sizin kararınızı şu üç şey belirler; zevk, fiyat ve alışkanlıklar…

Kaynak : Samsung Iphone karşılaştırması, hangisini almalıyım (esrgear.com)

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir