1. Anasayfa
 2. İlginç

Korsanlar Neden Göz Bandı, Altın Küpe ve Bandana Takar?

Korsanlar Neden Göz Bandı, Altın Küpe ve Bandana Takar?

Korsan denilince aklımızda tek gözü kapalı, bir eli kancalı, bandana veya şapkası olan, küpe gibi aksesuarlar takmış korkunç bir adam canlanır. Peki ama korsanlar neden küpe, bandana, göz bandı ve kanca takar?

Belirli bir milletin veya ordunun mensubu olmayan, genelde yağma yapan, ganimet ele geçiren, deniz taşıtlarına saldıran insanlar korsan olarak nitelendirilir. Günümüzde hala aktif bir şekilde devam eden korsancılık özellikle hint ve pasifik okyanusunda yaygındır.

Korsanlar Neden Göz Bandı Takar?

korsanlar neden göz bandı takar
Sektant

Korsanlar denizde yollarını bulabilmek için sektant adında, dürbüne benzeyen bir alet kullanırlardı. Çok uzun süre kullanılması durumunda göze zarar vermesi nedeniyle ve daha net bir görüş elde etmek amacıyla göz bandı kullanırlardı.

Korsanlar Neden Altın Küpe Takar?

korsanlar neden altın küpe takar

Korsanlar arasında kulağa ağırlık takmanın deniz tutmasını engellediği düşüncesi vardı. Mantıken düşünüldüğünde de denge ve konum hissi iç kulakta sağlandığı içi ağırlık takmak deniz tutmasını engelliyor olabilir. Takılan küpenin altın olmasının sebebi ise korsan öldüğünde cenazesi için gerekebilir mantığıdır.

Korsanlar Neden Eline Kanca Takar?

korsanlar neden kanca takar

Geçmiş kaynaklar incelendiğinde kaptan James Hook dışında kanca takan kimse yoktur. Kanca olmasının sebebi ise elini kaybetmesinden sonra savaşlarda faydası olacağı düşüncesi ile protez el yerine kanca takılmasıdır.

Korsanlar Neden Bandana Takar?

korsanlar neden bandana takar

Bandana sıcak günlerde kafası terleyen korsanın terinin göze inmesini engellediği ve başa güneş geçmesini engellediği için tercih edilmiştir.

Korsanların Omzunda Neden Maymun veya Papağan Olur?

korsanların omzunda neden papağan olur

Ada ada gezen korsanların egzotik ormanlarda ele geçirdikleri hayvanlar pazarda iyi fiyatlara satılıyordu. Bu nedenle papağanlar ve maymunlar korsanların bir sembolü haline geldi.

thumbnail
Bu yazı ilginizi çekebilir
Hindistan’da İlginç Bir Gelenek – Köpekle Evlenen Kadın

Kaynak : Sabah Gazetesi

Tepkini Göster
 • 4
  sevdim
  Sevdim
 • 2
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 5
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 3
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir