1. Ana Sayfa
  2. Testler
  3. Korsanlar Neden Göz Bandı, Altın Küpe ve Bandana Takar?

Korsanlar Neden Göz Bandı, Altın Küpe ve Bandana Takar?

korsanlar neden küpe kanca takar

Korsan deyince genelde aklımızda, tek gözü kapalı, bir eli kancalı, bandana veya şapkası olan, küpe gibi aksesuarlar takmış insan canlanır. Peki ama korsanlar neden küpe, bandana, göz bandı ve kanca takar?

Belirli bir milletin veya ordunun mensubu olmayan, genelde yağma yapan, ganimet ele geçiren, deniz taşıtlarına saldıran insanlar korsan olarak nitelendirilir. Günümüzde hala aktif bir şekilde devam eden korsancılık özellikle hint ve pasifik okyanusunda yaygındır.

Korsanlar Neden Göz Bandı Takar?

korsanlar neden göz bandı takar
Sektant

Korsanlar denizde yollarını bulabilmek için sektant adında, dürbüne benzeyen bir alet kullanırlardı. Çok uzun süre kullanılması durumunda göze zarar vermesi nedeniyle ve daha net bir görüş elde etmek amacıyla göz bandı kullanırlardı.

Korsanlar Neden Altın Küpe Takar?

korsanlar neden altın küpe takar
Korsanlar Neden Altın Küpe Takar?

Korsanlar arasında kulağa ağırlık takmanın deniz tutmasını engellediği düşüncesi vardı. Mantıken düşünüldüğünde de denge ve konum hissi iç kulakta sağlandığı içi ağırlık takmak deniz tutmasını engelliyor olabilir. Takılan küpenin altın olmasının sebebi ise korsan öldüğünde cenazesi için gerekebilir mantığıdır.

Korsanlar Neden Kanca El Takar?

korsanlar neden kanca takar
Korsanlar Neden Ellerine Kanca Takar?

Geçmiş kaynaklar incelendiğinde kaptan James Hook dışında kanca takan kimse yoktur. Kanca olmasının sebebi ise elini kaybetmesinden sonra savaşlarda faydası olacağı düşüncesi ile protez el yerine kanca takılmasıdır.

Korsanlar Neden Bandana Takar?

korsanlar neden bandana takar
Korsanlar Neden Kafasına Bandana Takar?

Bandana sıcak günlerde kafası terleyen korsanın terinin göze inmesini engellediği ve başa güneş geçmesini engellediği için tercih edilmiştir.

Korsanların Omzunda Neden Maymun veya Papağan Olur?

korsanların omzunda neden papağan olur
Korsanların Omzunda Neden Papağan Vardır?

Ada ada gezen korsanların egzotik ormanlarda ele geçirdikleri hayvanlar pazarda iyi fiyatlara satılıyordu. Bu nedenle papağanlar ve maymunlar korsanların bir sembolü haline geldi.

Kaynak : Sabah Gazetesi

Yorum Yap