1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Klavye Tuşları Farklı Yazıyor [Çözüm]

Klavye Tuşları Farklı Yazıyor [Çözüm]

Laptop veya masaüstü klavye tuşlarına basınca farklı yazıyorsa, değişik harfler çıkıyorsa veya yanlış yazıyorsa çözümü için bir kaç yöntem denemeniz gerekir. Bu durumun çözümü donanım kaynaklı değilse oldukça basittir.

Klavye tuşlarına basınca farklı harflerin çıkması, “ç” harfine basınca “.” çıkıyorsa, “ş” ve “ü” gibi Türkçe harflere basınca farklı semboller yazıyorsa, harflere basınca rakamlar çıkıyorsa, kısaca klavyeniz yanlış yazıyorsa aşağıdaki yöntemleri sırasıyla deneyiniz.

“Klavye Farklı Yazıyor” Sorunu İçin Çözüm Yöntemleri

klavye farklı yazıyor çözüm

 1. Laptop klavyesi yanlış yazıyorsa; “FN” ve “Num Lock” tuşlarına aynı anda basın. Bazı laptoplarda “windows tuşu” ve “Num Lock” tuşuna basmak gerekiyor.
 2. Klavye dilleri arasında (EN ve TR gibi) geçiş yapmak için “alt” ve “shift” tuşuna aynı anda basın ve klavyenizi kontrol edin.
 3. Klavye tipleri arasında (F ve Q klavye gibi) geçiş yapmak için “ctrl” ve “alt” tuşuna aynı anda basın klavyenizi kontrol edin.
 4. Klavyeyi resetlemek için sağ alttaki “Alt Gr” ve “FN” tuşuna 1 kere basın ve ardından “FN” ve “DEL” tuşuna basılı tutup bekleyin, klavyenin ışığı yanıp sönünce resetleniyor ve ayarları başa dönüyor.
 5. Restoro PC Repair Tool diye bir program var. Google’dan aratıp indirebilirsiniz. Bazı kişiler bu program ile çözüme kavuşmuş.
 6. Denetim masasından klavye bölümüne girin. Klavyenizi bulup sağ tıklayın ve donanımı kaldırın. Bilgisayarı yeniden başlatın ve windows’un klavyenizi tekrar yüklemesini bekleyin.
 7. Eğer sorun düzelmezse klavye tuşlarının arasına sıvı veya pislik girip girmediğini kontrol edin. Sorununuz donanım kaynaklı olabilir. Bazen ctrl gibi tuşlar takılı kalıyor bu nedenle klavye yanlış yazabiliyor.

Klavye tuşlarının farklı yazıyor olması durumuna yukarıdaki yöntemler ile çözüm bulamadıysanız, yorum kısmında yaşadığınız sıkıntıyı ekran klavyesi kullanarak anlatabilirsiniz. En kısa sürede size cevap vermeye çalışacağım.

thumbnail
Önerilen Yazı
Klavye Yazarken Siliyor, Yazdıklarım Siliniyor [Çözüm]

Kaynak : Görseller

Tepkini Göster
 • 25
  sevdim
  Sevdim
 • 5
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 6
  _rendim
  İğrendim
 • 6
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 34
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (31)

 1. 3 yıl önce

  e3t5yu7ı8o9p
  Bu harflere basınca yanlarında sayı çıkıyor

  • 3 yıl önce

   Merhaba Ersoy Bey, normalde olması gereken klavyenin üst sırasında yer alan rakamlar harflerin üzerinde yer alıyor. Klavyede bu harflerin üzerinde mavi renkli rakamlar yazıyor olmalı. FN tuşu ile çözüm bulamadıysanız num lock aktif etmeniz gerekir.

 2. Tüm sitelerde yazan herşeyi denedim ama hiçbir şekilde olmuyor k 2 basıyor l 3 düzelmiyor nasıl yapabilirim ?

  • 2 yıl önce

   Merhaba Şeyma hanım, 2 ve 3 rakamlar k ve l harfinin yanında mavi renkte görünüyor sanırım değil mi? Eğer bu şekilde ise num lock kapatmanız gerekir. bu harf / rakam değişimi klavyenizin küçük olmasından ve yan tarafta rakamların bulunmamasından kaynaklıyor.

 3. Abi bana acilen yardımcı olabilirmisin, her şeyi denedim ama olmadı. Klavyede ki harfler doğru çıkmıyor veya başılmıyor ve mesela yanlış harf bastığında delete ile silmeye çalışıyorum ama silinmiyor onun yerine Ğ harfi çıkıyor. Hiç bir şey anlamadım lütfen acilen yardımcı olurmusunuz, umarım kendimi anlatabilmişimdir.

  • 2 yıl önce

   Merhaba Yasin bey, mailiniz üzerinden dönüş yapılmıştır.

   • aynı sorun bendede var acilen yardım

    • 2 yıl önce

     Berkan bey merhaba. Yasin bey aşağıdaki gibi sorunu çözmüştü. Mailini aşağıda kopyalıyorum;

     “Öncelikle çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için, sorunu hallettim bilgisayarımı kapatıp 7-8 saat bekledim ve tekrar açtığımda eski haline dönmüştü klavye. Tekrar dan benimle iletişime geçtiğiniz ve yardımda bulunduğunuz için teşekkürler. Diğer siteler gibi değilsiniz, hızlı bir şekilde karşıdaki kişi ile iletişime geçiyorsunuz bunun için de ayrı teşekkür ederim. Son olarak iyi geceler ve iyi günler dileğiyle tekrar görüşmek üzere.”

 4. Merhaba. Benim sorunum şu şekilde; laptop klavyesinde S ye basınca İ. D ye basınca X yazıyor. X ve İ normal çalışıyor. laptop klavyesini söktüm harici klavye ile denedim yine aynı sorunu yaşadım.

  • 2 yıl önce

   Merhaba Onurcan bey, sadece s ve d harflerinde mi sorun var? bazen harflerin yerini değiştirmek için harici programlar yükleniliyor. Genellikle oyunlarda kolaylık olsun diye yüklenebiliyor. bu tarz bir program yüklemediniz değil mi?

 5. Merhaba, klavyem logitech G105 ve yıllardır bu sorunu yaşıyorum “r” basınca “7ğru” “L” basınca “g,” gibi 6 veya 7 tuşumda sıkıntı var. bazen şansa düzeliyor ama genellikle bu şekilde. Klavyenin özelliği olan G tuşlarına sık kullandığım tuşları atadığım için idare edebiliyorum ama yine de yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  • 2 yıl önce

   Merhaba Furkan Bey, kullandığınız klavye oyun klavyesi. Bu tarz klavyelerde oyun sırasında kolaylık olması için tuş atanabiliyor. Acaba daha önceden bir tuş ataması yapmış olabilir misiniz? Lütfen bunu kontrol edin. Mümkünse klavyenizi başka bir bilgisayarda deneyin. Eğer sorun diğer bilgisayarda da devam ediyorsa sorununuzun klavye kaynaklı olduğu anlaşılabilir.

 6. merhabalar benim klavyede saçmalamaya başladı w ile 3 tuşu yer değiştirdi space ile e tuşu yer değiştirdi format işe yaramadı sıfır klavye aldım taktım gene aynı sonuç harici klavye taktım düzeldi sorun yazılımda değil çünkü bios ekranında aynı şekilde donanımsal olarak neresinde hangi chipset te sorun var anlayamadım laptop casper c500

  • 2 yıl önce

   Anıl Bey selamlar, bildiğim kadarıyla biosda böyle bir ayar yok. bios kaynaklı olsa harici klavyede de aynı sorun devam ederdi. laptoplarda klavye değişikliği ayarları oluyor. Özellikle sağ tarafta numerik tuşları olmayan klavyelerde böyle bir ayar mevcut. casper yetklisi servisinden destek almayı denediniz mi?

 7. merhaba birden dokuza kadar yazdığımda normalde sadece shifte bastığımda çıkan semboller çıkıyor yani şöyle:
  !’^+%&/()=
  nokta ve virgül yerine de aynısını yapıyor : ;
  ve yeni sekme açıp bir şey arattığımda kendisi yepyeni bir sayfada arattığım şeyi açıyor bazen tıkladığımda da tıklamak yerine tıkladığım yere kadar olan yerleri seçiyor
  yardımcı olursanız çok mutlu olurum bu ablamın bilgisayarı umarım bir an önce düzeltebilirim

  • 2 yıl önce

   merhaba. eğer bilgisayarınız laptop ise fn tuşuna basarak 1-9 arası tuşları deneyin. aynı sorun devam ediyorsa denetim masasından klavye dilinizin doğruluğunu teyit edin.

 8. merhaba Monster abra a5 v2.1 bir laptop’a sahibim.
  Yaklaşık 3 ay önce orjinal klavyemde bir sorun çıktı. Harfler rasgele basıyor. Kendi kendine değil ben A harfine bastığımda Ş harfi , ESC ye bastığımda F harfi çıkıyor. Klavyedeki tuşların yarısıda hiç bir şeye basmıyor.

  Böyle olunca herhalde klavye bozuldu dedim yeni bir klavye siparişi verip hevesle taktım DAN!!!! aynı sorun devam ediyor.

  Bir kaç gün sonra aklıma oksitlenme olabileceği geldi ve anakartta flexinin bağlı olduğu konnektörü iyi bir fırçaladım ve düzeldi.

  Yaklaşık 2 ay civarında düzgün bir şekilde kullandım.

  Ama geçen hafta gene aynı sorunu yaşadım. Tekrar konnektörü fırçalamama rağmen düzelme olmadı.
  Gene aynı hatalar gene aynı tuşlar gene aynı harflere basıyor. Yeni aldığım klavye daha 2.5 aylık.

  Antivirüsle tarattım, format attım , donanım değişikliklerini taradım, güvenli mod vs. gibi sayısız şeyler denedim yazılımsal olabilir diye ama yazılımsal değil.
  Harici klavye düzgün bir şekilde çalışıyor.

  Arkadaşlar bu sorunun olabileceği donanımsal sorunlardaki fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

  • 2 yıl önce

   Konuyla ilgili detaylı bir araştırma yapmaya çalıştım. Aşağıdaki yöntemleri de bir dener misiniz;
   1-Klavye dilinizin doğru olduğunu kontrol edin. Denetim masasında Dil bölümünden bakabilirsiniz.
   2-Num lock tuşuna basın ve kontrol edin.
   3-Restoro PC Repair Tool diye bir programı önermiş birçok kişi bunu yükleyip çalıştırın.
   4-Denetim masasından klavye bölümüne girin. Klavyenizi bulup sağ tıklayın ve donanımı kaldırım. Bilgisayarı yeniden başlatın ve windows’un klavyenizi tekrar yüklemesini bekleyin.
   Denemeniz sonrası lütfen buradan geri dönüş yapın. Diğer arkadaşlarında faydalanması adına.

   • Efendim merhaba değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
    1-Daha önce kontrol etmiştim. Herhangi bir sıkıntı yok.
    2- Denedim.
    3-Dediğiniz uygulamayı kurup tüm sistemi repair ettim. Malasef bir sonuca varamadım hala aynı.
    4-Daha önce denemiştim gene denedim.
    Malesef herhangi bir sonuç alamadım.
    Teşekkür ederim.

 9. Klavye de bazı tuşlar çalışıyor diğerleri çalışmıyor çalışanlar ise örneğin “s” tuşuna bastığım zaman Yunanca “beta” harfi geliyor sorunum için çözüm yolu söylerseniz sevinirim

  • 2 yıl önce

   merhaba, klavye dilini kontrol ettiniz mi? Denetim masası dil bölümünden bakabilirsiniz.

 10. Abi merhaba logitecg g213 klavyem var w a s d ve yön tuşlarına bastığım zaman eQbu gibi bişey yazıyor o tuşlar , diğer tuşlar normal halde nasıl cözüm bulabilirim

  • 2 yıl önce

   Merhaba, Bahsettiğiniz klavye oyun klavyesi. Logitech’in klavye tuşlarını değiştiren programları var. Google’da klavye modelini aratarak bulabilirsiniz. Bu uygulama üzerinden klavye tuşlarını resetleyerek durumu düzeltebilirsin. Bu genelde oyun klavyelerinde kullanılan bir özellik. Bazı oyunlardaki kısayol tuşlarını değiştirerek istediğiniz harfi atayabiliyorsunuz. Muhtemelen ondan kaynaklı bir durum.

 11. 2 yıl önce

  space tuşuna basınca cv* gibi kararkterler yazıyor.
  bacspace tuşu ise farklı uygulama açıyor. Ne yapsam düzelmedi. Yardım ederseniz sevinirim

 12. Merhaba öncelikle klavyenin bazı tuşları farklı calısıyordu ve L tusu calısmıyordu alt gr FN sonra FN del yaptım farklı, calısan tuslar duzeldı L tusu dun NumLock 3 4 kez basınca duzelmıstı tekrar bastım yıne bozuldu su an tek sorun L tusu gıbı duzelme ıkmanı var mıdır yardımcı olur musunuz teşekkürler.

  • 2 yıl önce

   Merhaba , fn+num lk yaparsanız düzelecektir . Casper,asus,hp ve Monster NoteBook bilgisayarlarım vardı . Hepsini fn+num lk yaparak düzelttim(=

 13. 2 yıl önce

  Merhaba,
  Asus marka notebook bilgisayarım sık sık klavye hafızası karışmaktadır. Örneğin harfe basıldığında sayı yazılma durumu (L tuşuna basınca 3 yazması), bazende a, b gibi tuşlara bastığım da klavye düzelmiş olsa bile yazmıyor. Düzeltme için gerekli kısayol tuşları ile düzeltmeye çalışsam da klavyede tuşların doğru yazımı ve aktif olma durumu mümkün olmadı. Bu durumla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim.
  İyi çalışmalar dilerim..

 14. 2 yıl önce

  Merhaba casper nirvana x400 laptopum var şu an harici klavye kullanarak bunu yazıyorum sorunum şu 123456789 tuşlarına sırayla basarsam eğer şu şekilde ”21214343576769898” yazıyor ve bazı tuşlarımda da sorunlar var örneğin t ye bastığımda ”rt” p ye bastığımda ”p0” şeklinde yazıyor herhangi bir şekilde çözemedim yardımcı olabilir misiniz

 15. 2 yıl önce

  Merhaba , Çözümleriniz için çok teşekkürler fn+num lk yapınca düzeldi klavyem teşekkürler(=

 16. Labtop bios çökünce farklı bios ile kuruldu şimdi klavyenin sol tarafı h ye kadar yani genel olarak y h b ye kadar normal doğru yazıyor ı j n tuşlarından itibaren rakam yazıyor sorun bu

 17. 10 ay önce

  İyi günler benim klavyede q r ve d tuşları ile f11 , * tuşları sırası ile eşleşti hangisine basarsam basayım fark etmeksizin 2sini bir*den algılıyor kısaca ,r *d ve q(f11) oluyor pc markam msı laptop

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir