1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Klavye Tuşları Farklı Yazıyor [Çözüm]

Klavye Tuşları Farklı Yazıyor [Çözüm]

featured

Laptop veya masaüstü klavye tuşlarına basınca farklı yazıyorsa, değişik harfler çıkıyorsa veya yanlış yazıyorsa çözümü için bir kaç yöntem denemeniz gerekir. Bu durumun çözümü donanım kaynaklı değilse oldukça basittir.

Klavye tuşlarına basınca farklı harflerin çıkması, “ç” harfine basınca “.” çıkıyorsa, “ş” ve “ü” gibi Türkçe harflere basınca farklı semboller yazıyorsa, harflere basınca rakamlar çıkıyorsa, kısaca klavyeniz yanlış yazıyorsa aşağıdaki yöntemleri sırasıyla deneyiniz.

“Klavye Farklı Yazıyor” Sorunu İçin Çözüm Yöntemleri

klavye farklı yazıyor çözüm

 1. Laptop klavyesi yanlış yazıyorsa; “FN” ve “Num Lock” tuşlarına aynı anda basın. Bazı laptoplarda “windows tuşu” ve “Num Lock” tuşuna basmak gerekiyor.
 2. Klavye dilleri arasında (EN ve TR gibi) geçiş yapmak için “alt” ve “shift” tuşuna aynı anda basın ve klavyenizi kontrol edin.
 3. Klavye tipleri arasında (F ve Q klavye gibi) geçiş yapmak için “ctrl” ve “alt” tuşuna aynı anda basın klavyenizi kontrol edin.
 4. Klavyeyi resetlemek için sağ alttaki “Alt Gr” ve “FN” tuşuna 1 kere basın ve ardından “FN” ve “DEL” tuşuna basılı tutup bekleyin, klavyenin ışığı yanıp sönünce resetleniyor ve ayarları başa dönüyor.
 5. Eğer sorun düzelmezse klavye tuşlarının arasına sıvı veya pislik girip girmediğini kontrol edin. Sorununuz donanım kaynaklı olabilir. Bazen ctrl gibi tuşlar takılı kalıyor bu nedenle klavye yanlış yazabiliyor.

Klavye tuşlarının farklı yazıyor olması durumuna yukarıdaki yöntemler ile çözüm bulamadıysanız, yorum kısmında yaşadığınız sıkıntıyı ekran klavyesi kullanarak anlatabilirsiniz. En kısa sürede size cevap vermeye çalışacağım.

Önerilen Yazı
Klavye Yazarken Siliyor, Yazdıklarım Siliniyor [Çözüm]

Kaynak : Görseller

Yorum Yap

Yorumlar (10)

 1. 4 ay önce

  e3t5yu7ı8o9p
  Bu harflere basınca yanlarında sayı çıkıyor

  • 4 ay önce

   Merhaba Ersoy Bey, normalde olması gereken klavyenin üst sırasında yer alan rakamlar harflerin üzerinde yer alıyor. Klavyede bu harflerin üzerinde mavi renkli rakamlar yazıyor olmalı. FN tuşu ile çözüm bulamadıysanız num lock aktif etmeniz gerekir.

 2. Tüm sitelerde yazan herşeyi denedim ama hiçbir şekilde olmuyor k 2 basıyor l 3 düzelmiyor nasıl yapabilirim ?

  • 2 ay önce

   Merhaba Şeyma hanım, 2 ve 3 rakamlar k ve l harfinin yanında mavi renkte görünüyor sanırım değil mi? Eğer bu şekilde ise num lock kapatmanız gerekir. bu harf / rakam değişimi klavyenizin küçük olmasından ve yan tarafta rakamların bulunmamasından kaynaklıyor.

 3. Abi bana acilen yardımcı olabilirmisin, her şeyi denedim ama olmadı. Klavyede ki harfler doğru çıkmıyor veya başılmıyor ve mesela yanlış harf bastığında delete ile silmeye çalışıyorum ama silinmiyor onun yerine Ğ harfi çıkıyor. Hiç bir şey anlamadım lütfen acilen yardımcı olurmusunuz, umarım kendimi anlatabilmişimdir.

  • 1 ay önce

   Merhaba Yasin bey, mailiniz üzerinden dönüş yapılmıştır.

   • aynı sorun bendede var acilen yardım

    • 2 hafta önce

     Berkan bey merhaba. Yasin bey aşağıdaki gibi sorunu çözmüştü. Mailini aşağıda kopyalıyorum;

     “Öncelikle çok teşekkür ederim cevap verdiğiniz için, sorunu hallettim bilgisayarımı kapatıp 7-8 saat bekledim ve tekrar açtığımda eski haline dönmüştü klavye. Tekrar dan benimle iletişime geçtiğiniz ve yardımda bulunduğunuz için teşekkürler. Diğer siteler gibi değilsiniz, hızlı bir şekilde karşıdaki kişi ile iletişime geçiyorsunuz bunun için de ayrı teşekkür ederim. Son olarak iyi geceler ve iyi günler dileğiyle tekrar görüşmek üzere.”

 4. Merhaba. Benim sorunum şu şekilde; laptop klavyesinde S ye basınca İ. D ye basınca X yazıyor. X ve İ normal çalışıyor. laptop klavyesini söktüm harici klavye ile denedim yine aynı sorunu yaşadım.

  • 2 hafta önce

   Merhaba Onurcan bey, sadece s ve d harflerinde mi sorun var? bazen harflerin yerini değiştirmek için harici programlar yükleniliyor. Genellikle oyunlarda kolaylık olsun diye yüklenebiliyor. bu tarz bir program yüklemediniz değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.