1. Anasayfa
 2. Uzay

Kara Delik İçerisine Yolculuk

Kara Delik İçerisine Yolculuk

Kara delik, yanına yaklaşan her şeyi, gezegenleri, yıldızları ve diğer cisimleri yakıp yok eder ve bugüne kadar öğrendiğimiz bütün fizik kurallarını alt üst eder.

Fakat kara delikler olmasaydı herhalde bizde var olmazdık. Onlar evrenin işleyişini etkileyen temel taşlarıdır.

Kara delikler evrenimizdeki en gizemli nesnelerden birisidir. Çekim güçleri sınırsızdır. Hiçbir şey onlardan kaçamaz, galaksiler, yıldızlar ve hatta ışık bile.

Onlar evrenin aç yiyicileridir. Kendisinden kat kat büyük yıldızları içlerine çekip yutarlar. Fakat her ne kadar yok edici olsalar dahi, aynı zamanda yıldızların oluşmasına yardımcı olurlar. Tıpkı dünyadaki bir felaket sonrası bazı şeylerin küllerinden doğması gibi.

Bir Kara Delik Yıldızı Yutarken
Kara Delik Yıldızı Yutarken

Kara Delikleri Bu Kadar Kuvvetli Yapan Nedir?

Yer çekimi. Ayaklarımızı yere basmamızı sağlayan yer çekimi kara deliklerde sınırsız güçtedir. İnanılmaz çekim güçleri sayesinde etrafındaki her şeyi yutar ve ağırlaşıp, yoğunlaşır. Yoğunluğuna örnek vermek gerekirse, Dünyayı bir golf topu boyutuna getirdiğinizi varsayın ve ağırlığını gözünüzde canlandırın.

Kara Delik Nasıl Oluşur?

Bir kara deliğin doğumu için devasa bir yıldızın ölmesi gerekir. Bazı yıldızlar sessizce ölür, bazıları ise devasa bir patlama ile. Güneşten 100’lerce kat büyük ve ağır yıldızlar yaşamanın sonunda çekirdeğe yakıt sızdırır, ardından çekirdek çökerek hipernova patlamasıyla kara delikler oluşur.

Bu yıldızlar normalde diğer zamanlardaki gibi enerjisini dışarı doğru atar ve aynı zamanda çekirdeğinde çok büyük bir yer çekimini sıkıştırmıştır. Yıldızın yakıtı bittiği anda yer çekimi galip gelir ve 0,001 saniyede bebek kara delik doğar.

Sonrasında ise yıldızdan kalanları yemeye başlar ve yıldız patlar. 1 saniyede güneşin ömrü boyunca ürettiği enerjinin 100’lerce katını açığa çıkartır.

Devasa Yıldızın Hipernova Patlaması
Devasa Yıldızın Hipernova Patlaması

Kara Delik Neden Siyahtır?

Aslında bilinenin aksine kara delikler siyah değildir. Kendilerinden yayılan ışığı kendi içerisine çekip soğurduğu için dışarıdan siyah olarak görünürler.

Kara Deliğe Yaklaşırsak Ne Olur?

Muhtemelen ne olduğunu anlamadan parçalara ayrılırsınız. Fakat ne olduğunu kavrayacak vaziyette olduğunuzu var sayarsak, tıpkı sünen bir peynir gibi uzarsınız. Veya bilim adamlarının tabiri ile spagettileşirsiniz. Her seferinde daha ince ve daha uzun bir hale gelirsiniz.

Bu inanılmaz bir şey fakat fizik ve matematik kuralları kara deliğin içerisinde alt üst olur. Bu geçen süreç sizin için muhtemelen çok kısa bir sürede oluyor fakat size dışarıdan bakan bir kişi bu sürecin 100’lerce yıl aldığını görüyor.

Kara Delik İçerisinde Ne Var?

Solucan deliği?, Zaman tüneli, Alternatif evrenler? veya sonsuz bir boşluk?. Aslında şuanda tek bir cevap var. Bilmiyoruz! Kara deliğin etrafında bulunan, ışığın bile kaçamadığı bölge yani kısaca olay ufkunda olanları mevcut teknolojimiz ile tahmin edebiliyoruz fakat kara deliğin içerisinde ne olduğunu net olarak bilemiyoruz. Bununla ilgili bazı teorileri aşağıda listelenmiştir.

Teori 1 – Beyaz Delikten Çıkış

Bu teoriye göre evrende beyaz delik denen cisimlerde mevcuttur. Bunlar kara deliğin içerisine düşen cisimlerin evrenin farklı bir yerinde veya farklı bir evrende ortaya çıktığı noktalardır. Kara deliğin içerisine giren madde nasıl dışarı çıkamıyorsa beyaz deliğinde içerisine de bir cisim giremiyor.

Kısaca kara deliklerle ile beyaz delikler birbiri ile bağlantılıdır. Bugüne kadar görüntülenmiş bir beyaz delik yok fakat bazı bilim adamları bunun olabileceği görüşündeler.

Kara Deliğin Tersine Beyaz Delikler Müthiş Bir İtiş Kuvvetine Sahiptir

Teori 2 – Paralel Evrenler

Bu teoriye göre kara delikler bizim yaşadığımız evrene benzeyen başka evrenlere geçiş kapısı olabilir. Bu evrenler bizim evrenimiz ile bağlantılıdır. Fakat diğer evrende yaşanan olaylar, bizim evrenimizde yaşananlardan farklıdır. Evrenlerin sayıları ise sonsuzdur.

Paralel Evrenler

Teori 3 – Solucan Deliği

Bu teoride kara delikleri kullanarak evrenin bir diğer noktasına hızlı seyahat yapabilirsiniz. Evrenin kısayolları olan bu tüneller 2 ağızdan oluşur. Einstein’ın genel görelilik kuramı solucan deliğinin var olduğunun matematiksel olarak mümkün olduğunu var sayar.

Solucan Deliği

Kaynak : Faruk Yılmaz Video

Tepkini Göster
 • 4
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 3
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 4
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir