1. Anasayfa
 2. İlginç

İkiye Ayrılmış Dev Kayanın Sırrı

İkiye Ayrılmış Dev Kayanın Sırrı

Dünya üzerinde bulunan bir çok esrarengiz olay mevcut. Bu olaylardan bazılarının üzerinde ise çeşitli komplo teorileri ve varsayımlar var.

Suudi Arabistan Tayma Oasis’de bulunan ikiye ayrılmış dev kayanın (Al Naslaa) oluşumu da bunlardan bir tanesi gibi gözükse de, uzmanlara göre bu oluşumun aslında mantıklı bir açıklaması var. Sanki lazer ile kesilmiş gibi görünüşe sahip bu dev kaya ziyaretçilerini şaşırtıyor.

Kaya üzerinde araştırma yapan arkeologların belirttiğine göre bu kayalar çok eski çağlardan beri varlığını koruyor. Antik çağda büyük bir ticaret yolu olan bu nokta aynı zamanda Babil kral Nabonidus’unda yaşadığı yerdi.

Kaya Üzerindeki Resimler

İkiye Ayrılmış Dev Kayanın Oluşumu Tamamen Doğaldır!

Uzmanların araştırmasına göre iki dev kayanın düz yüzeyinin arasındaki mükemmel yarığın oluşumu tamamen doğal. Yarığın oluşumunu ise bir fay hattına veya yüksek basınca bağlıyorlar.

Bazıları ise bu iki kayanın arasında bulunan minerallerin zamanla aşınıp, boşluğu oluşturmasına bağlıyor ki bu en mantıklı açıklama gibi geliyor.

İkiye Ayrılmış Dev Kayanın Sırrı
Al Naslaa Kaya Oluşumu

Dev Kayaları Taşıyan Bağlantıya Dikkat

Görenleri şaşırtan bir diğer konu ise dev kayaları taşıyan altlarında bulunan küçük bağlantılar. Sanki birisi özenle bu taşları işlemiş ve yerine yerleştirmiş gibi duruyor.

Üstelik kayanın üzerinde bazı çizimlerde mevcut. Tıpkı bir anıta benziyor. Acaba eski çağlarda yaşayan insanlarda bu oluşuma şaşırıp bu yapıyı bir anıt olarak kullanmış olabilirler mi?

Kaynak : http://saudi-archaeology.com/gigapan/al-naslaa-tayma/

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 3
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir