1. Anasayfa
 2. Gündem

Ford Yeni Fabrikası İle Türkiye’ye Büyük Yatırım Yapıyor

Ford Yeni Fabrikası İle Türkiye’ye Büyük Yatırım Yapıyor

Dünyanın en büyük otomobil firmaları arasında yer alan Amerikalı otomobil üreticisi Ford, Türkiye’de bulunan fabrikasına yeni yatırımlar yapmaya hazırlanıyor. İkinci fabrika için büyük bir bütçe ile ruhsat başvurusu yaptı. Ford yeni fabrikası için 300 dönümlük bir alanda yatırım yapmayı planlıyor. Bu yatırım özellikle son dönemdeki en büyük yatırımlar arasında yer alıyor.

2019 yılının ocak ayında ABD’li Ford ile Alman Volkswagen firmaları arasında anlaşma yapılmıştı. Elektrikli araçlar, otonom teknolojileri ve ticari araçların geliştirilmesi konusunda iş birliği yapma kararı almışlardı. Bu anlaşmada yer alan ticari araçların üretimi ve geliştirilmesi amacıyla büyük bir bütçe ayrıldı. Yatırımın yapılması için düşünülen yer ise Türkiye seçildi.

2022 yılında piyasaya sürülmesi beklenen araçların üretim yerleri konusunda şu ana kadar şirketler tarafından resmi bir bilgi verilmedi. Fakat ünlü otomotiv firması Ford, Kocaeli’ndeki arazisinde zemin etüdü çalışmalarına başladı.

Ford Yeni Fabrikası Nereye Kurulacak

ford araba

Gelecek yıllarda kullanıcılara sunulacak otomobiller için, otomotiv firmaları yıllar öncesinden nereye yatırım yapacakları açıklanıyordu. Ancak 2022 yılı için henüz hiçbir otomobil üreticisi bu konuda açıklama yapmadı. Buna karşın ABD’li otomotiv şirketi Ford, Kocaeli’ndeki fabrikasına ait arazide zemin etüdü yapmaya başladı.

Bu konuda bilgi veren Baş İskele Belediye Başkanı Yasin Özlü;

“Baş İskele İlçemiz ile Gölcük İlçesi arasındaki Yeniköy mevkiinde, Ford Fabrikası bulunuyor. Bizim İlçe sınırlarımız içerisinde, fabrikanın yaklaşık 300 dönüm bir arsası var. Ford bu alanda yeni kurulacak fabrikasının inşaatına başladı. Burada da Ford’un ticari araçlarının dünyaya ihracatının yapılacağı önemli bir fabrika olacak. Mevcut fabrikası ile hemen hemen aynı büyüklükte bir fabrika yapılacağını biliyoruz. Bu alanda 100 bin metre karenin üzerinde bir kapalı alana sahip tesis kurulacak. İçerisinde bulunduğumuz zor zamanda, böylesine büyük bir yatırımın ülkemize yapılması ve bu yatırımın Kocaeli’nde Baş İskele İlçemize yapılacak olması bizi oldukça mutlu etmiştir. Dünyanın ticari araç segmentinde ihracat üssünün bu fabrika olacağı söyleniyor” dedi.(kaynak:haberler.com)

Ford Otosan Yeni Nesil Araçlar İçin Tesis Kuruyor

Ford Otosan daha önce ülkemizde elektrikli araçların üretimi için girişimlerde bulunmuştu. Hatta Türkiye’nin ilk ve tek şarj edilebilir ticari araçları üretmeye başlamıştı. Ford yeni fabrikası ile yeni nesil araçlar üretmeyi planlıyor.

Haydar Yenigün (Ford Türkiye Genel Müdürü) konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı;

“Şimdi de tamamı Ford Otosan mühendisleri tarafından tasarlanan batarya montaj fabrikamızı kurmak için çalışmalara başladık. Böylece, halihazırda dünyanın sayılı fabrikaları arasına girme başarısı gösteren Kocaeli Fabrikalarımızın Türkiye’de ilk ve tek entegre araç üretim tesisi olması yolunda önemli bir adım attık. Batarya adımımız ile üretimin ötesinde yazılım mühendisliği yeteneklerimize bir yenisini ekliyoruz. Bu önemli yatırımla batarya montajının ötesinde donanım ve yazılımsal testleri de kendi mühendisliğimiz ile yerli olarak geliştiriyoruz. Dolayısıyla bu yatırım sadece Ford Otosan için değil, ülkemiz için de bir kazanımdır. Bataryası dâhil elektrikli araç üretiminin, geniş bir ekosistemde ülke ekonomisine olumlu katkılarda bulunacağına inanıyorum.”

ford otosan fabrika

Ford Yeni Fabrikasının Türkiye’ye Faydaları

Ford ve Volkswagen tarafından yapılan anlaşma doğrultusunda açılacak yeni fabrika ile ülkemiz de elektrikli otomobil üretimi yapılan ülkeler arasına girecek. Yatırım sayesinde binlerce kişiye iş imkânı da sağlanmış olacak. Ayrıca Ford’un ticari araçlarının dünyaya dağıtımının yapılacağı önemli bir fabrika olacak. Ayrıca Türkiye’nin ilk yerli ve milli aracı olacak TOGG’un üretimi öncesinde bir örnek teşkil edecektir.

 • Yeni nesil elektrikli araçlar için bir örnek teşkil edecek,
 • Ford yeni fabrikası ile araç üretim kapasitesi 650 bine çıkartılacak,
 • Yaklaşık 3000 kişi için ek istihdam sağlanacak,
 • Türkiye’nin ilk entegre elektrikli araç üretim tesisi olacak,
 • 2026 yılına kadar 20,5 milyar liralık yatırım yapılacak,
Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 1
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir