1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Deve Kız Ella Harper’ın Hikayesi

Deve Kız Ella Harper’ın Hikayesi

Deve Kız

Ters katlanan dizleri yüzünden elleri ve ayakları üzerinde yürümek zorunda kalan Ella Harper’ın hikayesi…

Ella Harper (Namı değer Deve Kız), 1870 yılında ABD Tennessee’de doğmuştur. Üstelik sıra dışı bir şekilde, dizleri geri doğru bükülebilir olarak. Bu rahatsızlık, çok nadir görülen ve sebebi belirlenemeyen bir rahatsızlık olarak açıklanmıştır. Modern tıpta ismi ise “arka diz deformitesi” olarak bilinmektedir. İşte Hikayesi…

ella harper
Ella Harper (Namı değer Deve Kız)

Rahatsızlığı İnsanların Dikkatini Çekti ve Aşağılandı

1886’da Ella, Nickel Plate Sirkinde çalışmaya başladı. Sahneye sürekli bir deve ile çıkar, insanları eğlendirirdi. Sirk çıkışı gazetecilerin ilgi odağı olur ve gazete başlıklarında resminin üzerinde “Eşi benzeri yok” , “Dünya’nın yaratılmasından bu yana var olan en harika ucube” şeklinde başlıklar atılırdı.

Deve Kız Hikayesi
Deve Kız Ella Harper

Ella Çok Mütevazi Birisiydi

Sirkte çalıştığı sırada resminin altına şu şekilde bir açıklama yazdırdı;

“Ben deve kız olarak çağrıldım, çünkü dizlerim geri doğru dönüyor. Resimde gördüğünüz gibi ellerim ve ayaklarım üzerinde yürüyorum. 4 senedir şov dünyasında çok seyahat ettim ve artık ayrılıp okula gidip başka bir meslek ile uğraşmak niyetindeyim.”

deve kız sirk
Ella Harper The Camel Girl

Sirk Hayatından Sonra Deve Kızın Hikayesi

Sirk hayatında kazandığı haftalık 200$ Ella’ya başka kapılar açtı ve bu yazıdan sonra gerçekten başka işlere atıldı. 1905 yılında Robert L. Savely ile evlendi. Saveley bir okul öğretmeni ve musebeciydi. Kocası ile birlikte 3 aylık bir çocuğu evlat edindiler fakat 18 gün sonra çocuk vefat ettiği belirtiliyor. Ella 1921 yılında Tennessee’de kolon kanseri yüzünden vefat etti.

Kaynak : Ella Harper – The Camel Girl

Yorum Yap