1. Anasayfa
 2. İlginç

Deve Kız Ella Harper’ın Hikayesi ve Yaşam Mücadelesi

Deve Kız Ella Harper’ın Hikayesi ve Yaşam Mücadelesi

Yaşamı boyunca bir ucube gibi görülen Ella Harper (deve kız), mütevaziliği sayesinde engellerini kaldırdı ve takdir edilmesi gereken bir hayat yaşadı. Bacakları ters katlanan Ella Harper’ın ilginç hikayesi ve yaşam mücadelesi herkesi şaşırtıyor.

Doğuştan Gelen “Genu Recurvatum” Rahatsızlığı

Deve kız olarak bilinen Ella Harper 1870 yılında Tennessee, Hendersonville, ABD’de dünyaya gelmiştir. Diğer normal çocuklara göre farklı bir şekilde doğan Ella Harper’ın doğuştan gelen Genu Recurvatum (diz deformitesi-dizlerin arkaya doğru bükülmesi) rahatsızlığı vardı. Fakat Ella Harper’ın diz deformitesi alışılmışında çok üzerindeydi. Aşırı derecede katlanan dizleri ile birlikte ellerinin ve ayaklarını yere basarak yürüyebilmesi nedeniyle deve kız olarak adlandırıldı.

Genu Recurvatum

Diz eklemlerinin normal açılma derecesi 0 ila 135 derece arasındadır. Deve Kız Ella Harper’ın dizleri ise ters açıda geriye doğru 90 derece olacak şekilde bükülebiliyordu.

Deve Kız Sirkte İnsanların Dikkatini Çekti

Ella Harper 1886 yılında Nickel Plate adlı bir sirkte çalışmaya başladı. İnsanların önüne her zaman bir deve ile çıkar onunla beraber yürür ve sirkteki insanları eğlendirirdi. Bir süre sonra ünü yayıldı ve gazetelere çıkmaya başladı. Gazete başlıklarında Ella Harper şu şekilde yer edindi; “Eşi benzeri yok” , “Dünya’nın yaratılmasından bu yana var olan en harika ucube”.

Sirkte çalıştığı zamanlarda Ella Harper bir afişin altına şu şekilde bir açıklama yazdı;

“Ben deve kız olarak çağrıldım, çünkü dizlerim geri doğru dönüyor. Resimde gördüğünüz gibi ellerim ve ayaklarım üzerinde yürüyorum. 4 senedir şov dünyasında çok seyahat ettim ve artık ayrılıp okula gidip başka bir meslek ile uğraşmak niyetindeyim.”

deve kız

Bu yazıyı yazdıktan sonra Ella Harper gerçekten başka işlere atıldı ve sirkte çalışarak edindiği haftalık 200$ kazanca veda etti. 1905 yılında bir muhasebeci ve öğretmen olan Robert L. Savely ile mutlu bir yuva kurdu. Ella Harper, eşiyle beraber 3 aylık bir çocuğu evlat edindiler fakat çocuk 18 gün sonra öldü. İlerleyen zamanda normal bir hayat geçiren Ella, 1921 yılında (51 yaşında) Tennessee’de kolon kanseri yüzünden vefat etti.

thumbnail
Önerilen Yazı
“Anima Dulcis Vivas Mecum” Yüzüğün Hikayesi

Kaynak : Ella Harper – The Camel Girl (thehumanmarvels.com)

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 3
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir