1. Anasayfa
 2. Tarih

Büyük İstanbul Depremi, Küçük Kıyamet 1509

Büyük İstanbul Depremi, Küçük Kıyamet 1509

22 Ağustos 1509 tarihinde Osmanlı Devleti küçük bir kıyamet yaşadı. Tam 40 gün süren deprem İstanbul nüfusunda ciddi kayıplara neden oldu.

Tarihlerden 22 Ağustos 1509, İstanbul kıyamet gibi bir güne uyandı.

Sebebi ise gece geç saatlerde meydana gelen ve 40 gün sürecek olan Büyük İstanbul Depremi idi.

Büyük İstanbul Depremi

Büyük İstanbul Depremi

Öyle şiddetli bir deprem ki 1000’in üzerinde ev yıkılmış, o zamanın nüfusuna göre 5 bine yakın insan hayatını kaybetmiştir. Verilen bilgilere göre ise Divan-ı Hümayun üyesi 3 kişi de tüm ailesini kaybetmiştir. Aralarından Mustafa Paşa ve ona bağlı 360 sipahi de atlarıyla birlikte konakta ölmüştür.

Fatih ve Beyazıt Cami’si, Topkapı Sarayı ve Ayasofya da bu depremden nasibini almış ve büyük hasarlar görmüştür. Ayasofya’nın sıvaları dökülmüş ve su bentleri yıkılmıştır.

Dönemin padişahı II.Bayezid ise korkudan günlerce sarayın bahçesine yaptırdığı çadırda kalmış ve sonrasında Edirne’ye gitmiştir.

Deprem Kahire’den Hissedilmiş

Ünlü doğa tarihçisi ve jeoloji profesörü Celal Şengör’ün edindiği bilgilere göre ise sarsıntılar Kahire’den bile hissedilmiştir.

Şiddetini merak edenler için ise tek bir veri var o da bir tahmin niteliğinde. Fransız profesör Xaiver La Picho; bu depremin şiddetinin muhtemelen 8.00’ı bulduğunu söylemiştir.

Sonrasında bulunan belgelerde ise İstanbul’da hasar görmeyen hiçbir evin kalmadığı yazılıdır. Deprem sonrasında ise bir tsunami meydana gelmiştir. Bu tsunami ise 10 metreye kadar yükselen dev dalgalar oluşturmuş ve Galata Surları’nı aşarak şehirde bir tufan oluşturmuştur.

Hayatını kaybeden 5 bin kişi ve yaralanan 10 bin insan ise o dönemki Osmanlı nüfusunun önemli bir kısmını oluşturuyordu. Yerbilimciler ise bu korkunç depremi son yüzyılda Doğu Akdeniz’de görülen en büyük doğal afet olarak tanımlamaktadır.

Tepkini Göster
 • 2
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 2
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir