1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Bireysel Emeklilik Telefon Numarası

Bireysel Emeklilik Telefon Numarası

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) uzun yıllardır var olsa da son dönemde özellikle çalışanların otomatik olarak sisteme dahil edilmesi BES’in daha çok gündeme gelmesine neden olmuştur.

Çoğu kişi zorunlu olarak BES’e dahil olmayı eleştirmiş, son dönemde gündeme gelen BES’te biriken paraların amacı dışında, bilinmeyen yerlere harcandığı haberleri de şüpheleri arttırmıştır. Bu nedenle çoğu kişi bireysel emeklilik telefon numarası arayışındadır.

bes iletişim

Bireysel emeklilik telefon numarasından sistemin nasıl işlediğini, nasıl iptal edileceğini, nasıl çıkılacağını, paraların nasıl çekileceğini vs. sormak isteyenler doğrudan telefonla kurumlara ulaşmaya çalışmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Amacı

Bireysel Emeklilik Sistemi ilk kez 28 Mart 2001’de kanun olarak çıkarılmıştır. Kanun, 7 Ekim 2001’de yürürlüğe girmiş ve 27 Ekim’de başlamıştır.

bireysel emeklilik sistemi

BES’e katılım yakın zamana kadar zorunlu değilken artık çalışanlar için zorunlu hale getirilmiştir. Bununla birlikte 18 yaşından büyük herkes sisteme katılabilmektedir. Çeşitli şartlarda da iptal ettirilebilmektedir.

BES’in zorunlu hale getirildiği günlerde amaçları şu şekilde belirtilmiştir:

 • Ülke ekonomisine uzun vadeli kaynak oluşturmak,
 • İstihdamı yükseltmek,
 • Bireylere emekliliğe dair tasarrufa yönlendirmek,
 • Emeklikle birlikte ek gelir sağlayarak refahı arttırmak,
 • Ekonomik kalkınmaya yardımda bulunmak.

Bireysel emeklilik sistemi

BES, Sosyal Güvenlik Kurumundan sağlık hizmeti ya da başka hizmetler almaya yardımcı olmaz. Sadece birikim yapmaya yarar ve her ay katkı payı ödemeniz talep edilir. Ödediğiniz katkı payının %25’i kadar da devlet katkısı bireysel emeklilik hesabınıza aktarılır.

BES’e katılmak için tek bir seçenek yoktur. Türkiye’de pek çok sigorta şirketinin bireysel emeklilik hizmeti vardır ve bunlardan herhangi birisini seçerek BES’e dahil olabilirsiniz. Bireysel emeklilik numaralarından da daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Telefon Numarası
Bireysel Emeklilik Telefon Numarası

En Çok Aranan Bireysel Emeklilik Telefon Numaraları

Bireysel emeklilik tek şirkette ya da kuruma olmadığı için bireysel emeklilik telefon numarası da tek değildir. Mesela Garanti BES telefon numarası 444 0 336’dır. Bu numarayı arayarak bireysel emeklilik işlemlerinizi halledebilirsiniz.

AvivaSa bireysel emeklilik telefon numarası 444 11 11, Yapı Kredi bireysel emeklilik telefon numarası 444 0 444 veya 0850 222 0 444, Ziraat Bankası bireysel emeklilik numarası 0850 202 20 20, Akbank 0216 444 11, Halkbank 0850 800 44 00, 0850 44 01’dir. Bu nedenle doğrudan şirketlerin telefon numaralarıyla iletişim kurmak daha sağlıklı olacaktır.

Kaynak: Bireysel Emeklilik Telefon (milliyet.com.tr) https://www.milliyet.com.tr

Tepkini Göster
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  alk_lad_m
  Alkışladım
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  k_zg_n_m_
  Kızgınım!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir